REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV kompanijos „Orbital Sciences“ planus šiandien paleisti į kosmosą savo raketą „Antares“ su kosminiu laivu „Cygnus“, kuriame yra pirmeiji lietuviški palydovai „LitSat-1“ ir „LituanicaSat-1“, vėl gali pakoreguoti nepalankios kosminių orų prognozės.

REKLAMA
REKLAMA

JAV nacionalinės Vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA) Kosminių orų prognozės centras pranešė, jog tikimybė, kad šiandien, sausio 9 dieną, po užvakar Saulėje įvykusio galingo žybsnio į kosmosą išmestas plazmos debesis pasieks Žemės magnetinį lauką ir sukels stiprią magnetinę audrą, lygi 90 proc.

REKLAMA

Pasak NOAA atstovų, iškart po susidūrimo su Žemės magnetiniu lauku saulės vėjo greitis gali išaugti iki 700 km/s. Dėl to mūsų planetos magnetinis laukas bus stipriai suspaustas. Aukštutinėse Žemės platumose šią naktį bus galima stebėti ryškias pašvaistes, prognozuoja kosminių orų specialistai.

Priminsime, kad vakar „Orbital Sciences“ dėl smarkiai išaugusio didelės energijos Saulės dalelių srauto po joje įvykusio žybsnio nusprendė bent vienai parai atidėti kosminio laivo „Cygnus“ paleidimą, nes esą niekas nežino, kaip raketos elektroniką gali paveikti padidėjusi kosminė radiacija.

REKLAMA
REKLAMA

Tikėtina, kad šiandien dėl didelio geomagnetinės audros pavojaus gali būti priimtas lygiai toks pat sprendimas.

Pranešama, kad vakar vėlyvą popietę buvo užfiksuoti saulės žybsniai, dėl kurių kosmoso erdvėje padidėjo radiacijos lygis. Jis pasirodė esantis gerokai didesnis, nei „Antares“ inžinierių komanda užfiksavo anksčiau.

„Tai nėra dažnai pasitaikantis reiškinys ir tai nėra įprasta techninė problema. „Orbital“ kompanija ypatingai atsargiai vertina sąlygas kosminėje erdvėje, kai radiacijos lygis pakyla, pradedame tai atidžiai stebėti. Po antradienį įvykusio galingo  rentgeno žybsnio Saulėje, pagal radiacijos lygį, mes manėme, kad dar galėsime paleisti raketą. Tačiau vakar po pietų įvyko antrasis radiacijos pikas. To pakako, kad priimtume sprendimą bent vieną dieną palaukti,“ - sakė „Orbital“ vyriausiasis technologas Antonio Elias.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei bus priimtas palankus sprendimas, „Cygnus“ į kosmosą bus paleistas šiandien 20:10 val. Lietuvos laiku.

Skelbiama, kad šis sprendimas itin svarbus dar ir dėl to, kad jau nuo penktadienio ima bjurti oro sąlygos – penktadienį sinoptikai prognozuoja 70 proc. tikimybę, kad dangų padengs tankūs debesys, o šeštadienį iš viso numatomas lietus. Tokios oro sąlygos būtų absoliučiai netinkamos raketos paleidimui.   Situaciją apsunkina ir tai, kad jei rytoj raketa nebus paleista, ją greičiausiai vėl teks iš naujo perrinkti – erdvėlaivyje gausu mokslinių eksperimentų, kurie jautrūs laikui ir temperatūrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų