• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalys, patekusios į Jungtinių Valstijų administracijos "juodąjį sąrašą" ir netekusios jų karinės paramos, turi pasirašyti dvišalį susitarimą su Vašingtonu dėl amerikiečių neišdavimo Tarptautiniam baudžiamajam teismui (TBT), antraip jų narystė NATO gali tapti labai abejotina - Amerika gali paprasčiausiai neratifikuoti jų stojimo sutarčių.

REKLAMA
REKLAMA

Tokį pareiškimą pokalbyje su įtakingo Rusijos leidinio "Kommersant" korespondentu padarė JAV prezidento George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracijai artimas ekspertas, pageidavęs neskelbti savo pavardės.

REKLAMA

Pasak eksperto, jei Europos "naujosioms šalims" atrodo, kad jos gali pusmetį išlaukti, o paskui, tapusios NATO narėmis, automatiškai išnykti iš "juodojo sąrašo", tai jos klysta. "Mums tai labai rimta", - pažymėjo jis.

Panašios nuomonės yra ir teisininkas Davidas Rivkinas (Deividas Rivkinas), septynerius metus išdirbęs Ronaldo Reagano (Ronaldo Reigano) ir George'o Busho (Džordžo Bušo) vyresniojo patarėju. "Jungtinės Valstijos nesielgs taip, kaip Čilė (buvusio diktatoriaus) Augusto Pinocheto (Augusto Pinočeto) istorijoje Didžiojoje Britanijoje", - pabrėžė juristas.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, kai kurios Europos šalys TBT "laiko priemone daryti įtaką JAV užsienio politikai". "Jos negali su mumis konkuruoti nei ekonominėje, neri karinėje srityse, todėl žaidžia tą žaidimą, kurį moka žaisti. Esu tikras, jos pralaimės, nes nepasirengusios tokiam rimtam JAV pasipriešinimui", - pabrėžė jis.

Jungtinės Valstijos antradienį sustabdė karinę paramą 35-ioms šalims, tarp jų ir Lietuvai bei dar penkioms būsimosioms NATO narėms, nes jos nepasižadėjo neišduoti amerikiečių karių TBT.

Remiantis JAV teisės aktais, šalys, kurios remia TBT, bet nėra su JAV pasirašiusios dvišalio susitarimo dėl amerikiečių neišdavimo šiam teismui, nuo liepos 1 dienos netenka visos JAV karinės paramos, jei prezidentas joms nepadarė specialios išimties. Tokias išimtis G.W.Bushas padarė tik 22 šalims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TBT pradėjo darbą praėjusiųjų metų liepos 1 dieną, kai įsigaliojo Romos statutas. TBT uždavinys - teisti asmenis, atsakingus už genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karinius nusikaltimus, padarytus bet kurioje pasaulio šalyje po 2002 metų liepos 1 dienos.

Romos statutą pasirašė 139 valstybės, 90 jų šią sutartį jau ratifikavo. Statuto nepasirašė tik Indija, Pakistanas, Indonezija, Irakas, Kinija ir Pakistanas.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų