REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmaisiais šių metų mėnesiais prasidėjusi negatyvių įvykių grandinė išsiūbavo finansų rinkas ir artimiausiu metu stabilumas jose neprognozuojamas. Nors įvykių pasekmės nėra tokios, kaip buvo piešiama niūriausiuose scenarijuose, tačiau jų poveikis aiškus –  pasaulinei ekonomikai atsigauti reikės daugiau laiko negu buvo manoma anksčiau. „Swedbank“ analitikai prognozuoja, kad perspektyviausiomis investicijomis atsigavimo periodu išliks akcijos, nors įspūdingų ankstesnio laikotarpio grąžų tikėtis nevertėtų.

REKLAMA
REKLAMA

Rinkos seka pasaulio ekonomikos augimo tempus

Nepaisant virtinės blogų naujienų ir rinkas sukrėtusių įvykių – naftos ir kitų žaliavų (žemės ūkio, spalvotųjų metalų) kainų augimo, sumažintų JAV skolinimosi perspektyvų, Japonijos katastrofos, neramumų Šiaurės Afrikoje, įsisenėjusių ir dar neišspręstų Europos Sąjungos periferijų (PIGS) problemų – pasaulio ekonomika ir toliau rodo palaipsnio atsigavimo ženklus.

REKLAMA

„Nuo augimo kurso nenukrypstama, tačiau turime pripažinti, kad dalis ankstesnių prognozių dėl ekonomikos atsigavimo tempų buvo pernelyg optimistinės. Anksčiau prognozuota, kad atsigavimo varikliu bus besivysčiusios šalys ir jos tokiomis išlieka, tačiau jų vyriausybės yra priverstos spręsti problemas, kurios atsirado dėl per staigaus augimo, ir lėtinti ekonomikos augimo tempus. Neigiamai rinkas veikia ir įsiskolinusių valstybių išlaidų mažinimo bei mokesčių didinimo lūkesčiai“, – sako „Swedbank“ Baltijos investicijų centro vadovas Igoris Ryklys.

REKLAMA
REKLAMA

Naftos kainos grasina nukirpti įmonių pelnus

Ūgtelėjusios naftos ir kitų žaliavų kainos kelia nerimą investuotojams, kad įmonių pelnai šiemet gali būti mažesni. Kadangi pasaulis tebegyvena pokrizinio periodo ritmu, įmonės negali drastiškai ant vartotojų pečių perkelti su naftos kainų kilimu padidėjusių kaštų –  juos greičiausiai kompensuos iš savų rezervų, mažindamos būsimus pelnus.

Pasak I. Ryklio, tai nėra teigiama naujiena akcijų rinkoms, tačiau vilties suteikia naftos kainos augimo sulėtėjimas. „Šiuo metu beveik nėra priežasčių juodojo aukso kainų augimui. Jas galėtų kilstelėti tolimesni neramumai naftą išgaunančiose šalyse. Jei žaliavų kainos išliks aukštos, labiausiai nukentės tos šalys, kurios priklauso nuo jų importo, pvz., Turkija, o palankiausia situacija klostysis žaliavas išgaunančioms valstybėms, pvz., Rusijai“, – sako I. Ryklys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Japonijos įtaka pasaulinei rinkai sumažėjo

Nors žemės drebėjimas Japonijoje ir branduolinės energetikos krizė išjudino diskusijas bei sukaustė pasaulio dėmesį, šie įvykiai taip pat atkleidė, kad Japonijos įtaka pasaulio ekonomikai sumažėjo daug labiau negu buvo tikėtasi. Todėl, pasak I. Ryklio, Japonijos tragedijos poveikio pasaulio finansų rinkoms nereikėtų pervertinti.

„Japonijos įvykių svoris labiau atsiskleidė kitame kontekste – šalies situacija tapo lakmusu, kuris parodė atominės energetikos silpnąsias puses ir paskatino diskutuoti dėl šio energijos gavybos būdo perspektyvų. Viena svarbiausių reakcijų į Japonijos įvykius – Vokietijos pareiškimas dėl ketinimų ateityje atsisakyti atominės energetikos“, – sako I. Ryklys.

REKLAMA

Svarbiausios pirmojo šių metų ketvirčio pamokos

Pasak I. Ryklio, pirmasis šių metų ketvirtis investuotojams pateikė tris svarbias pamokas, kurios gali padėti išvengti investavimo klaidų ateityje. Pirma – Japonijos tragedija atskleidė, kad nepatartina investuoti tik į vieną šalį. Nenumatytų įvykių būna, jie stipriai paveikia rinkas ir akcijų indeksus, todėl investicijų portfelį būtina formuoti iš kelių regionų vertybinių popierių.

Antra – įvykus tragedijai ar žymiai krentant biržų indeksams nereikėtų pulti į paniką ir skubiai parduoti turimas akcijas. Japonijos atveju nemažai investuotojų iš karto po kovo 11-osios skubiai pardavė turimus vertybinius popierius. Deja, tuo metu jie buvo pačiame žemiausiame taške. Vėliau indeksai kilo, o skubiai pardavusieji turimas akcijas patyrė dviženklius nuostolius.

REKLAMA

Trečia – investuojantys į besivystančių šalių rinkas turi atsižvelgti į galimas geopolitines rizikas. Šių metų pradžioje viena didžiausių Afrikos rinkų – Egiptas – pasaulį sudrebino  didžiuliais politiniais neramumais, dėl kurių krito akcijų kainos. Investuojantys į besivystančias ar egzotiškas rinkas turi įvertinti akcijų rizikingumą: didesnės rizikos investicijas rekomenduotina atsverti mažiau rizikingomis.

Toliau pataria investuoti į akcijas

Pasak I. Ryklio, šiuo metu investuoti į akcijas, nepaisant su jomis susijusios rizikos, turėtų būti pelningiau nei į obligacijas. Visgi, artimiausiu metu dviženklių pelnų iš akcijų nereikėtų tikėtis, nes situacija gerokai pasikeitė nuo tada, kai rinkos labai sparčiai kilo iš duobės ir akcijų pajamingumas buvo išskirtinis. „Investuojantiems į akcijas vėl patariame  didesnę portfelio dalį sudaryti iš besivystančių šalių akcijų. Pastarąjį mėnesį šios akcijos pigo, o įmonių vertinimai – patrauklūs (pvz. Brazilijos P/E rodiklis yra žemiausias nuo 2009 m. kovo mėnesio)“, – sako I. Ryklys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų