REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveikatos paslaugomis tiek vaikai, tiek privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) turintys suaugusieji sveikatos priežiūros paslaugas paprastai gauna nemokamai. Vis dėlto yra klinikų, kuriose PSD negalioja ir už viską tenka sumokėti patiems.

Sveikatos paslaugomis tiek vaikai, tiek privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) turintys suaugusieji sveikatos priežiūros paslaugas paprastai gauna nemokamai. Vis dėlto yra klinikų, kuriose PSD negalioja ir už viską tenka sumokėti patiems.

REKLAMA

Pašnekovai paaiškino, kad netgi už sveikatos įstaigų paslaugas vaikams reikia mokėti, jei klinika nėra sudariusi sutarties su ligonių kasomis. Tai reiškia, kad papildomai teks mokėti tiek už šeimos gydytojo, tiek odontologo, tiek ir visas visos kitas paslaugas.

PSD draudžiami asmenys, nuo savo algos sumokantys įmokas, kuriomis ir turėtų būti apmokamos paslaugos, antrą kartą turi susimokėti ir kitais atvejais, pavyzdžiui, jei eina pas gydytoją be siuntimo, jei patys pasirenka papildomas procedūras, nenori laukti eilėje ar naudojasi brangesnėmis paslaugomis ir turi atlyginti kainų skirtumą.

Kas draudžiami PSD, o kada reikia mokėti patiems

Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad valstybė užtikrina galimybę asmenims gauti reikalingas sveikatos priežiūros paslaugas per PSD sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

Įvykus draudiminiam įvykiui PSD kompensuoja sveikatos priežiūros paslaugų teikimą ir šių paslaugų išlaidų apmokėjimą, taip pat vaistų, medicinos pagalbos priemonių įsigijimo išlaidas ir medicinos priemonių, būtinų apdraustųjų sveikatos priežiūrai namuose užtikrinti, nuomos išlaidas. PSD draudžiami asmenys kiekvieną mėnesį privalo mokėti nustatyto dydžio PSD įmokas.

REKLAMA

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, draudimo įstatymas išskiria 20 grupių gyventojų, kuriuos draudžia valstybė.

Tarp jų – teritorinėse darbo biržose užsiregistravę bedarbiai, moksleiviai, aukštųjų mokyklų studentai, studijuojantys pagal nuolatinės arba dieninės studijų formų studijų programas, asmenys iki 18 metų, vienas iš tėvų, auginantis vaiką iki 8 metų, taip pat vienas iš tėvų, auginantis du ir daugiau vaikų iki jų pilnametystės, ir kiti.

Sveikatos apsaugos ministerija įvardija, kad už sveikatos priežiūros paslaugas reikia mokėti, jeigu asmuo yra nedraustas PSD; nori gauti gydytojo specialisto konsultaciją, bet neturi siuntimo; planinę paslaugą nori gauti ne eilės tvarka; savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras; pasirenka mokamas paslaugas, pavyzdžiui, kosmetinės chirurgijos operacijas ir kosmetologines procedūras; pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, nei kompensuoja teritorinės ligonių kasos (TLK), ir tokiu atveju turi sumokėti kainų skirtumą.

REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas labai svarbus aspektas – net ir PSD drausti asmenys už įprastas sveikatos priežiūros paslaugas turi mokėti patys, jeigu kreipiasi į gydymo įstaigą, kuri nėra sudariusi sutarties su ligonių kasomis.

Šeimos gydytojas turi turėti sutartį su TLK

Valstybinės ligonių kasos (VLK) Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Vita Lyskoitienė tikina, kad vaikai turi visas galimybes sveikatos priežiūros paslaugas gauti gydymo įstaigose nemokamai, kadangi jie PSD yra draudžiami valstybės, o jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.

Verta pažymėti, kad iš PSDF apmokamos paslaugos teikiamos tik tose privačiose šeimos klinikose, kurios yra sudariusios sutartis su TLK. O pagal šeimos gydytojo normą teikiamos paslaugos šeimos klinikoje turi būti teikiamos nemokamai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VLK atstovė sako, kad nuo pat mažens vaikų sveikatą turi stebėti šeimos gydytojas, todėl labai svarbu, kad tėvai ar globėjai pasirūpintų ir prirašytų prie įstaigos, teikiančios pirminės sveikatos priežiūros paslaugas, pasirinktų šeimos gydytoją.

Anot jos, šeimos gydytojo kompetencijai priskiriama diagnozuoti, gydyti vaikų ligas, rūpintis vaikų sveikatos profilaktika ir kt. Prireikus šeimos gydytojas siunčia gydytojo specialisto konsultacijai. Jei pacientas turi siuntimą – jis turi teisę pasirinkti gydytoją specialistą ir už gydytojo specialisto konsultaciją nemokėti.

„Be to, kaip minėjome, labai svarbu, kad gydymo įstaiga, kurioje dirba gydytojas, išduodantis siuntimą, būtų sudaręs sutartį su TLK. Sutartį su TLK turi būti sudariusi įstaiga, teikianti paslaugas“, – atkreipia dėmesį pašnekovė.

REKLAMA

Jei mokėjimas atrodo neteisėtas – galima skųsti

V. Lyskoitienė priduria, kad gydymo įstaigos, teikiančios sveikatos priežiūros paslaugas ir turinčios sutartį su TLK, privalo užtikrinti, kad jų aptarnaujamiems apdraustiems gyventojams būtų suteiktos visos atitinkamose normose ir specialistų pareiginėse instrukcijose numatytos paslaugos.

Įstaigose turi būti skelbiamas išsamus PSDF lėšomis apmokamų gydymo paslaugų, teikiamų pagal sutartį su TLK, sąrašas, šių paslaugų teikimo tvarka ir sąlygos. Privaloma informuoti, kad šių paslaugų išlaidos PSD apdraustiems žmonėms yra apmokamos PSDF biudžeto lėšomis ir teikiamos be jokio papildomo mokesčio.

REKLAMA

Ji teigia, kad tiek gydymo įstaiga, tiek gydytojas specialistas privalo informuoti PSD apdraustus pacientus apie galimybę nemokamai gauti ligonių kasų lėšomis apmokamas paslaugas.

Pašnekovė pabrėžia, kad kilus neaiškumams visus rūpimus klausimus pacientai pirmiausia turi bandyti išsiaiškinti gydymo įstaigoje.

Tais atvejais, kai pacientai abejoja mokėjimo už paslaugas teisėtumu, VLK atstovė nurodo, kad pirmiausia jiems reikėtų raštu kreiptis į įstaigos administraciją su prašymu paaiškinti, kodėl turėjo mokėti.

Jeigu įstaigos atsakymas netenkintų, pacientai galėtų kreiptis į teritorinę ligonių kasą – gavę gyventojų skundų dėl galimų neteisėtų priemokų sveikatos priežiūros įstaigose, ligonių kasų specialistai atlieka patikrinimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kada dantų gydymas vaikams gali būti mokamas 

V. Lyskoitienė įspėja, kad jei odontologo paslaugos vaikui teikiamos toje gydymo įstaigoje, kuri nėra sudariusi sutarties su teritorine ligonių kasa, už dantų gydymą reikės mokėti įstaigos nustatytomis kainomis.

Tik tuo atveju, jei vaikui dantys gydomi gydymo įstaigoje, kuri turi sutartį su teritorine ligonių kasa, nei už gydymą, nei už naudojamas priemones mokėti nereikia.

„Taigi, norint gauti nemokamą odontologinę pagalbą reikia kreiptis į gydymo įstaigą, prie kurios vaikas yra prirašytas, ir susižinoti, kur galima gauti ligonių kasos apmokamas odontologo paslaugas.

Paprastai pirminio lygio odontologo paslaugos, kaip ir šeimos gydytojo paslaugos, teikiamos toje pačioje įstaigoje. Jei įstaigoje odontologo nėra, ji turi informuoti, koks odontologijos kabinetas ir kur teikia nemokamas odontologines paslaugas prirašytiems toje įstaigoje asmenims“, – komentuoja pašnekovė.

REKLAMA

Kokiais dar atvejais reikia mokėti už sveikatos priežiūrą 

V. Lyskoitienė atkreipia dėmesį, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką įstaigos turi teisę teikti ir mokamas paslaugas – tai įstaigoms nedraudžiama. Svarbu, kad jos turėtų licencijas toms paslaugoms ir licencijuotus specialistus.

Ji įvardija, kad pacientui tenka mokėti, jeigu per konsultaciją gydytojas specialistas neskiria tyrimų, neišduoda siuntimo, o tyrimus pasirenka pats pacientas (pacientas tuomet turi  apmokėti faktinę tyrimų kainą).

Taip pat reikia mokėti, jeigu pacientas nori gauti planinę paslaugą be eilės. Anot VLK atstovės, daugelis žino, kad Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, kai kurioms specialistų paslaugoms yra eilės, todėl paprastai pas specialistą reikia iš anksto užsirašyti.

REKLAMA

Ji nurodo, kad, pagal šiuo metu galiojančią tvarką, pacientui kreipiantis dėl konsultacijos, jam turi būti pasiūlytas arba artimiausias laikas, arba vėlesnis, pacientui tinkamas laikas. Tie, kurie nori gauti specialisto konsultaciją nelaukę eilėje, gali gauti mokamą konsultaciją už ją susimokėję.

Pašnekovė priduria, kad tais atvejais, kai pacientui reikalinga skubi medicinos pagalba, paslaugos pacientams turi būti teikiamos kreipimosi į gydymo įstaigą dieną

Paslaugos mokamos ir tada, kai teikiama paslauga yra įrašyta į mokamų paslaugų sąrašą, taip pat kuomet pacientas pasirenka konsultuotis pas gydytoją specialistą, kuris dirba gydymo įstaigoje, neturinčioje sutarties su ligonių kasomis ar kai neturėdamas šeimos ar gydytojo specialisto siuntimo, pageidauja gauti gydytojo specialisto konsultaciją.

„Tam tikrais atvejais pacientas turi papildomai susimokėti – tuomet, jei jis pats pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas ar procedūras. Šiuo atveju reikia susimokėti ne visą kainą, o tik skirtumą tarp ligonių kasų mokamos kainos ir pasirinktos brangesnės paslaugos, medžiagos ar procedūros kainos. Mokėti reikia į įstaigos kasą, kurioje išduodamas kvitas ar kiti mokėjimo dokumentai“, – informuoja VLK atstovė.

Svarbiausia kad paaiškino. Iš šito paaiškinimu aišku ir kodėl nemokamo priėmimo reikia laukti pusmetį o po pusmečio paaiškėja, kad kol nesusimokėsi tavęs vis tiek nepriims. O jei priims tai gausi nekokybišką paslaugą.
Neaišku tik viena: kaip tą siaubingą velnio pramaną - konservus šventa Lietuvos žemė vis dar nešioja? Turėtų atsiverti po jų kojomis ir juos praryti.
Dekite pragare visi kurie už juos balsavote!
Speceliai sudaro eilės pas specelistas, kad žmonės eitu į privačias klinikas. Europoje eilių nėra. Blogai kaip Lietuva valdo dar tarybiniai politiniai lavonai.
Kaip pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, jeigu nėra duotas šeimos gydytojo telefono numeris. Normalu, kai gydytojas darbo metu yra pasiekiamas ir telefonu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų