REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai archeologai atkasė šį Bronzos amžių siekiantį lobį – neaprėpiamą skaičių statulėlių – iš laimės jie greičiausiai neturėjo kur dėtis. Tačiau išsamesni tyrimai atskleidė, jog radinys – tarsi priešistorinė dėlionė, be jokio paaiškinamo sprendimo: tarp tūkstančių suskaldytų figūrėlių nėra nei vienos su kita derančios dalies.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl šios priežasties tyrinėtojai įsitikinę, kad paslaptingosios statulėlės – kurios buvo meistriškai išskaptuotos ir po to – sąmoningai suskaldytos, yra puikus Bronzos amžiaus ritualų įrodymas.

REKLAMA

Kaip rašoma dailymail.co.uk, manoma, jog paslaptingos apeigos vykdavo Egėjo jūros saloje Keros, daugmaž prieš 4,5 tūkst. metų. Vadovaujama Kembridžo universiteto profesoriaus Colino Renfrew, archeologų komanda išsiaiškino, kad visos sulaužytų statulėlių dalys buvo nugabentos į Keros salą ir užkastos negiliose duobėse.

Iš pradžių buvo manyta, jog ši sala galėjo būti senovės laidojimo vieta, nusiaubta plėšikautojų. Tačiau, dešimtmečius trunkantys tyrimai atskleidė daug įdomesnę istoriją.

Profesorius Renfrew teigė: „Atidžiau išstudijavęs kiekvieną iš marmurinių statulėlių dalių, pastebėjau, jog kone visi gedimai yra antikiniai, o ne negrabių kapų plėšikų išpuolio pasekmė. O tai reiškia, kad kiekviena jų buvo sąmoningai sugadinta prieš užkasant po žeme“.

REKLAMA
REKLAMA

Vėlesni tyrimai atskleidė, jog statulėlių skeveldros buvo užkasinėjamos ištisą 500 metų laikotarpį.

Archeologų vadovas pridūrė, kad keisčiausia buvo išsiaiškinus, jog tarp 500 keistųjų figūrėlių nuolaužų ir dar 2,5 tūkst. marmurinių indų dalių nėra tokių, kurias būtų galima sujungti į vieną.

„Šis atradimas – labai įdomus. Vienintelė išvada, kuri atrodo pakankamai logiška, yra tokia: galbūt  šie reikmenys buvo sudaužyti kitose Kikladų salose ir kiekvienos statulos, dubens ar puodo gabalėlis buvo karta iš kartos gabenamas į Keros salą ir ten užkastas,“ – svarstė C. Renfrew.

Profesorius spėja, jog šie daiktai buvo pakartotinai naudojami salose atliekamuose ritualuose, greičiausiai – nešami eisenose. Visai taip pat, kaip ir nūdienos Graikijos kaimuose, kuomet juose vykstančių paradų metu gabenami įvairūs simboliai.

„Šios figūros galėjo būti naudojamos metai iš metų, kaskart perdažomos vis naujai. Galbūt buvo visuotinai priimtina, kad kai dėl kokių nors priežasčių pastarosios pasidarydavo nebetinkamos, nebūdavo galima šių simbolinę prasmę turinčių daiktų tiesiog išmesti, todėl reikėdavo jais atsikratyti tam tikro proceso metu“.

Didelio ploto gyvenvietės kasinėjimų salelėje, per kelis jardus nutolusios nuo Keros salos, metu, taip pat buvo atrasta nepaprastai sumani konstrukcija, priklausanti tam pačiam amžiui, kaip ir Egipto piramidės ar Didžiosios Britanijos Stounhendžas.

Gyvenvietė, kuri, tyrinėtojų įsitikinimu, galėjo būti skirta žmonėms, atvykstantiems į iškilmingas apeigas, apsistoti, buvo pastatyta iš didelio kiekio marmuro, Kikladų salyno gyventojų atgabento per jūrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų