REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suomių atominiai ieškojimai

Rusų atomas žengia į Vakarus

Branduolinių reaktorių statybų klausimai sunkiai skinasi kelią ne tik Lietuvoje, kurios vyriausybė niekaip nesugeba apsispręsti – statys ar nestatys su Japonijos bei JAV koncernas „Hitachi-GE Nuclear Energy" elektrinę Visagine. Branduolinę energetiką plėtojanti Suomija irgi į priekį stumiasi lėtai.

REKLAMA
REKLAMA

Ne taip seniai žiniasklaidoje skelbta, kad suomių Susivienijimas „Fennovoima“, valdomas 60 akcininkų (tarp jų tokių įmonių, kaip plieno gamintojas „Outokumpu“ ir mažmeninės prekybos kompanija Kesko), sutarė su rusų kompanija „Rosatom Overseas“ dėl 1,2 gigavatų galingumo jėgainės statybos. Visgi, vyriausybė nepriims sprendimo dėl šio projekto iki kitų metų pavasario.

REKLAMA

Suomijos ekonomikos ministras Janas Vapaavuori, po diskusijų šalies parlamento finansų komitete, pabrėžė, kad dar laukiama poveikio aplinkai tyrimo ir kitų studijų, o galutinis sprendimas bus priimtas ne anksčiau, kaip po šešių mėnesių, - praneša yle.fi.

„Tai labai sudėtingas teisinis klausimas. Mes neturime teisinių precedentų ir net solidžiausi teisės ekspertai laikosi skirtingų požiūrių į šį reikalą“, - sakė teisinį išsilavinimą turintis J. Vapaavuori.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pristatė koncerno „Fennvoima“ naujausią sprendimą – pasirinkti mažesnį ir pigesnį „Rosatom“ reaktorių, nei tas, kuris buvo numatytas, kuomet startavo projektas, suomių spaudos jau ironiškai vadinamas „ilgai trunkančia saga“. Naujo sprendimo imta ieškoti po to, kai projekto pasitraukė Vokietijos energetinė kompanija E.ON.

J. Vapaavuori negalėjo pasakyti kada verslo planas bus svarstomas parlamente, tačiau patikino, jog įstatymo leidėjams bus pateikta visa būtina informacija.

Rusijos laikraštis „Kommersant“ anksčiau skelbė, kad „Rosatom“ investicijų suma būtų maždaug 2 milijardai JAV dolerių. Atgauti investuotas lėšas rusai numato tiekdami branduolinį kurą. Be to, tai galimybė įgyti patirties prisitaikant prie saugos reikalavimų užsienyje. Laikoma, kad Suomijoje jie vieni aukščiausių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reaktorius, kaip pranešama, bus pritaikytas, kad atitiktų Suomijos valstybės saugumo reikalavimus. Suomijoje du VVER440 tipo reaktoriai saugiai naudojami Lovysos atominėje elektrinėje jau dešimtmečius.„Rosatom” turi įvairių užsakymų statyti AES-2006 reaktorius tiek užsienyje, tiek Rusijoje.

Partnerių planuose numatoma, kad pagaminta elektra būsianti pigesnė, nei ligi šiol perkama Nord Pool Spot rinkoje. Taigi, „Rosatom“, kuris projekte turėtų 34 procentus akcijų, reaktoriaus gaminamą energiją galbūt pirktų ir Lietuva, kuri, siekdama energetinės nepriklausomybės nuo rusų, kaip tik tiesia 700 megavatų pralaidumo jungtį į Skandinaviją jūros dugnu ir numato projektą pabaigti 2015 metais.

REKLAMA

Suomijos vakarinėje dalyje, Pyhajoki savivaldybėje dar 2011 metais parinkta statybų aikštelė naujai atominei elektrinei - Fennovoima AE. Jos statybos, kaip tikimasi, prasidės 2015 metais, o 2012-2013 m. buvo planuojama pasirinkti technologijos tiekėją.

Kitą Suomijoje statomą Olkiluoto reaktorių Prancūzijos bendrovė AREVA turėjo pabaigti dar 2009 metais, tačiau dabar numatoma, kad elektrą tiekti jis pradės ne anksčiau, kaip 2015 metais, t.y, 6 metais atsiliekant nuo pradinio grafiko.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų