REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dauguma į mokslininkų akiratį patenkančių dangaus kūnų yra visiškai nepavojingi Žemei, tačiau vienas praskries taip arti mūsų planetos, kad didžiulį susidomėjimą jau daugiau nei dešimtį metų.

Dauguma į mokslininkų akiratį patenkančių dangaus kūnų yra visiškai nepavojingi Žemei, tačiau vienas praskries taip arti mūsų planetos, kad didžiulį susidomėjimą jau daugiau nei dešimtį metų.

REKLAMA

Asteroidas 99942 Apophis tapo vienu svarbiausių specialistų stebėjimo objektų nuo pat jo atradimo 2004-aisiais. Astronomai iš Kit Pyko nacionalinės observatorijos tuomet priskyrė šiam dangaus kūnui 4 pavojaus lygį pagal Turino skalę.

Būtent remiantis šios asteroido skrydžio trajektorija mokslininkai tokių konferencijų kaip „Planetos gynyba 2019“ metu projektuoja galimus susidūrimus su Žeme.

4-asis pavojaus lygis pagal Turino skalę yra didžiausias netoli Žemės skriejančio dangaus kūno įvertinimas per visą matavimų istoriją. Nuo 2004-ųjų mokslininkai koregavo savo prognozes ir 2,7 proc. tikimybė, kad asteroidas rėšis į Žemę buvo sumažinta, o dabar jau teigiama, kad realaus pavojaus skriejantis akmens luitas jau nekelia. Nepaisant to, būtent šio asteroido pagrindu yra kuriamos simuliacijos programos, leidžiančios iš anksto pasirengti galimai katastrofai.

Dešimt kartų arčiau už Mėnulį

2029-ųjų balandžio 13-ąją, kuomet Apophis arčiausiai priartės prie Žemės, 340 metrų skersmens asteroidą nuo mūsų skirs rekordiškai maži 33 tūkst. kilometrų. Kaip yra žinoma, vidutinis atstumas tarp Mėnulio ir Žemės yra apie 384,4 tūkst. kilometrų. Mokslui bus suteikta išskirtinė galimybė iš arčiau pažinti asteroidą.

REKLAMA
REKLAMA

„Apophis pasirodymas netoliese 2029-aisiais bus neįtikėtina galimybė mokslui“, – „Gizmodo“ cituojama NASA mokslininkė Marina Brozovic.

2,7 proc. tikimybė susidurti su Žeme yra gaunama mokslininkams apskaičiuojant įvairias galimas asteroido skrydžio trajektorijas. Šiuo atveju tai reiškia, kad tik keli atvejai iš šimto baigėsi susidūrimu. Kuo labiau priartėja asteroidas, tuo tikslesni yra gaunami duomenys, tuo daugiau trajektorijų mokslininkai spėja apskaičiuoti ir ištaisyti netinkamas.

REKLAMA

Šiandien mokslininkai yra atlikę pakankamai skaičiavimų, kad atmestų šio asteroido atsitrenkimo į Žemę tikimybę 2029 ir 2036 metais, kuomet jis dar sykį priartės prie mūsų planetos. Mokslininkai jau nebesvarsto tokios tikimybės, jiems dabar labiau rūpi, kokią naudą galima būtų išgauti iš rekordiškai arti pasirodysiančio dangaus kūno, rašoma „Gizmodo“.

Tačiau tai nereiškia, kad galime ramiai atsipūsti ir nebekreipti dėmesio į dangų. Planetų gynybos konferencijoje NASA, FEMA ir kelios kitos agentūros pateikė panašius į Apophis asteroidų simuliacijos projektus. Mokslininkai kreipė dėmesį ne tik į tai, kaip geriau ištirti priartėjusius dangaus kūnus – jie taip pat svarsti ir ką reiktų daryti, jeigu Žemei iškiltų reali susidūrimo grėsmė.

Žmonija dar toli nuo to, kad galėtų ramiai žiūrėti į dangų ir nesitikėti iš ten jokio pavojaus. Mokslas nėra visa apimantis, o kai kurie asteroidai sugeba pasirodyti netoli mūsų visiškai netikėtai, kas vis dar kelia rūpestį Žemės saugumu besirūpinantiems specialistams. Todėl akcentuojama tokių, net iš pirmo žvilgsnio ir nepavojingų, asteroidų stebėjimo svarba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų