REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rolandas Šliaužys, kad tik užtektų duonos kąsniui, dirbo negailėdamas sveikatos. Jis pasakojo važiavęs į Vokietiją, kur prie laivų triūsė pasibaisėtinomis sąlygomis neribotą valandų skaičių. Tačiau uždirbtus tūkstančius mato kaip savo ausis, žadėto atlyginimo negavo už kelis mėnesius, be to, tikina jau pažinęs ir darbo užmokesčio „vokeliuose“ skonį.

REKLAMA
REKLAMA

Nebegalėjęs ilgiau tverti, Rolandas kreipėsi į Gargždų laikraščio „Banga“ redakciją ir atitinkamas institucijas. „Joalidos“ direktorius Darius Čiapas prisipažįsta likęs skolingas, tačiau tvirtina grąžinsiąs viską, kas darbuotojui priklauso.

REKLAMA

Darbas pavojingas sveikatai

Laiške redakcijai Rolandas rašo, kad bendrovės „Joalida“ darbuotojai užsienyje dirba nežmoniškomis sąlygomis: „Kartais tenka triūsti porą mėnesių be laisvų dienų po 12-14 val. Keletui darbuotojų yra tekę dirbti ir 24 val.“, - rašo skaitytojas. Anot jo, „Joalida“ verčiasi Vokietijoje esančių laivų dažymu, jų šltinimu. Į užsienį išvykę darbuotojai, dirbantys su dažais, skiedikliais, nėra aprūpinti net dujokaukėmis. Viena dujokauke dalijasi 2-3 žmonės ir, nors pastarąją galima naudoti tik 30-45 min., ji naudojama 2-3 savaites. „Yra tekę darbuotojus iš laivo tanko traukti apsinuodijusius ir be sąmonės“, - prisiminė vyras. Pasak jo, kai darbuotojai grįžta po darbų į Lietuvą ir pareikalauja pelnyto atlygio, išgirsta tik pažadus, kad ryt bus sumokėta. Tai tęsiasi tol, kol darbdavys pagaliau duoda kelis šimtus litų ir vėl pažada atsiskaityti po kelių dienų. „Pažadais maitinami darbuotojai patys verčiami bristi į skolas, nors būna uždirbę po 15-20 tūkst. Lt“, - rašo Rolandas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis užsimena, kad daugelis yra įbauginti, bijo darbdavio, tad ne visada drįsta pareikalauti uždirbtų pinigų. Vyras sakė, išvykęs dirbti į užsienį balandį, grįžo liepos vidury, tad turėjęs uždirbti apie 15 000 Lt, tačiau gavo 5 000 Lt. „O pinigai mokami „vokeliuose“, - tai paskutinis UAB „Joalida“ darbuotojo Rolando Šliaužio sakinys redakcijai adresuotame laiške.



Pripažino nesumokėjęs

„Bangos“ redakcija kreipėsi į Lietuvos Respublikos Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Klaipėdos skyrių ir paprašė ištirti skaitytojo skundą. Inspekcijos vyresnysis darbo inspektorius darbo teisei Ilkinas Dadašovas informavo, kad pats R. Šliaužys taip pat kreipėsi į inspekciją. „UAB „Joalida“ direktorius Darius Čiapas pripažino, kad nesumokėjo 10 000 Lt komandiruotpinigių. Mat įmonė neturi finansinių galimybių“, - informavo I. Dadašovas. Jis surašė reikalavimą, įpareigojantį darbdavį iki 2009 m. spalio 15 d. sumokėti pareiškėjui dienpinigius ir delspinigius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot inspektoriaus, jei pinigai nebus sumokėti ir reikalavimas nebus įvykdytas, bus surašytas protokolas ir išsiųstas į teismą. Pastarasis gali skirti baudą, siekiančią iki 1300 Lt, tik už reikalavimo nevykdymą. „Teismas šiuo atveju, kai surašomas protokolas dėl VDI reikalavimo nevykdymo, negali išeiti už administracinės bylos nagrinėjimo ribų ir priteisti neišmokėtos darbo užmokesčio dalies“, - paaiškino I. Dadašovas. Pašnekovas, paklaustas, kaip elgtis žmogui, jei ir po teismo sprendimo nesumokami pinigai, atsakė: „Jis gali kreiptis į teismą, kad įmonei būtų iškelta bankroto byla. Šiuo atveju pinigai būtų grąžinami, pavyzdžiui, iš garantinio fondo. Kitas kelias, jei įmonė sėkmingai funkcionuoja, taip pat kreiptis į teismą dėl pinigų priteisimo. O gavus teismo sprendimą, kurio nevykdo darbdavys, apsilankyti pas teismo antstolį dėl pinigų išieškojimo.“

REKLAMA

Priežastis – bankrutavęs partneris

Praėjusią savaitę „Bangos“ korespondentei pasisekė susisiekti su į Vokietiją išvykusiu „Joalidos“ direktoriumi Dariumi Čiapu. Jis išties pripažino, kad dar nesumokėjo R. Šliaužiui 10 000 Lt, taip atsitiko dėl to, kad bankrutavo Vokietijos laivų įmonė, kurioje dirbo darbuotojas. „Dalimis visą sumą sumokėsiu iki spalio 15 d.“, - patikino D. Čiapas. Jis pasakojo, kad bendrovėje dirba per 60 darbuotojų, jie nesiskundžia darbo sąlygomis. Anot jo, Rolandas Šliaužys - konfliktinė asmenybė, tad taip ir atsitiko. Paklaustas, ar jų bendrovėje atlyginimai, kaip laiške redakcijai parašė darbuotojas, mokami „vokeliuose“, atsakė: „Kokiuose „vokeliuose“? Būdavo, kad duodavau išvykstant pinigų maistui, tačiau yra griežta apskaita, atlyginimai, komandiruotpinigiai – viskas sumuojama.“

REKLAMA

Ragina būti atidžius


I. Dadašovas įspėja, kad pradėdami dirbti žmonės turi pasirašyti darbo sutartį ir darbo sutarties registravimo žurnale. Pasitaiko atvejų, kai darbo sutartyje nepasirašo pats įmonės vadovas, nėra jo antspaudo, tad žmogus, nors pats pasirašo ir galvoja, kad pradėjo dirbti, išties nėra įdarbintas. Tokiu būdu darbdavys žmogų gali kelis mėnesius išnaudoti, o po to pasakyti, kad jis net nedirbo pas jį, jokios sutarties nėra. Kai darbdavys nemoka du ir daugiau mėnesių darbo užmokesčio, darbuotojas turi teisę vadovaudamasis LR DK 128 str. 1 d. pateikti darbdaviui prašymą atleisti jį iš darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu nurodyti šį straipsnį ir priežastį, t. y. kad darbdavys nemoka du ir daugiau mėnesius atlyginimo. Pateikti tokį prašymą geriausia dviem egzemplioriais, ant vieno reikia gauti administracijos parašą, patvirtinantį, kad darbdavys prašymą gavo. Jei darbdavys piktybiškai vengia priimti tokį prašymą, jį galima išsiųsti per teismo antstolį pagal įmonės registravimo adresą. 3 dienas pateikęs prašymą darbuotojas privalo vykti į darbą, kad darbdavys neatleistų už pravaikštas. Pagal įstatymą atleidus pagal 128 str. 1 d. darbdavys privalo išmokėti papildomai 2 mėnesių kompensaciją ir, aišku, visą neišmokėtą darbo užmokestį bei kompensaciją už nepanaudotas atostogas. Jei darbdavys neatsiskaito atleidimo iš darbo dieną, pagal LR DK 141 str. 3 d. darbdavys privalo išmokėti vidutinį darbo užmokestį už uždelstą laiką.

REKLAMA

Apibendrinti sąlygų nesugebės

Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vyriausioji darbo inspektorė darbo higienai Rita Dragašienė informavo, kad UAB „Joalida“ nepateikė dokumentų dėl asmeninių apsauginių priemonių, profesinė rizika taip pat nėra įvertinta. „Nepaisant to, nesugebėsime apibendrinti konkrečių darbo sąlygų, nes reikėtų vykti į Vokietiją, o tokios galimybės neturime“, - sakė R. Dragašienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų