REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt dažnas žino tą nemalonų jausmą, kai išdžiūsta burna ir tampa sunku kalbėti ar ryti. Taip nutinka dėl streso, ligų ar vartojamų vaistų. Deja, šią problemą sprendžiančių veiksmingų preparatų labai trūksta.

Turbūt dažnas žino tą nemalonų jausmą, kai išdžiūsta burna ir tampa sunku kalbėti ar ryti. Taip nutinka dėl streso, ligų ar vartojamų vaistų. Deja, šią problemą sprendžiančių veiksmingų preparatų labai trūksta.

REKLAMA

Tad jėgas suvieniję lietuviai odontologai ir farmacijos srities mokslininkai sukūrė burnos kremą ne tik gelbstintį nuo burnos sausumo, bet ir apsaugantį nuo karieso.

„Labai blogai jaučiuosi, tikrai blogai jaučiuosi...“, – sako pacientė Angelė.

Vilnietė Angelė vos prakalba, burna visai perdžiūvusi.

„Labai blogai jaučiuosi, atsikeliu iš pačio ryto, negaliu nei dirbt, nei nieko, su savim turiu vandenį gertuvėn įsipylus“, – pasakoja Angelė.

Kartais nubudus ryte net liežuvis būna pridžiūvęs prie gomurio. Jausmas nemalonus. Vilnietei antrina ir į ligoninę po nelaimės darbe patekęs Eligijus.

REKLAMA
REKLAMA

„Nuo antibiotikų grynai, va, vandens pilnas stalas, gert, gert – pastoviai džiūsta. Veliasi burnoj liežuvis, tiesiog kliūna“, – kalba pacientas Eligijus.

REKLAMA

O štai studentė Saulė pripažįsta, kad dėl sausos burnos gan dažnai jaučia diskomfortą.

„Labai nepatogi būklė, kai aš jaučiu, kad burnoj trūksta seilių ir man būtinai reikia atsigerti, taip pat kartais išdžiūva lūpų kampučiai“, – sako studentė Saulė.

Ir, kaip sako specialistai, burnos sausumas problemų kelia dažnam – stiklinė vandens prie kalbėtojų statoma ne vien atsigaivinimui.

„Jaunam amžiuj tai dažnai stresas, įsimylėjimas ir jaudulys prieš pasimatymą, baimė egzaminų, baimė kažką prisidarius tėvams pasakyt – tai psichogeninės priežastys, kurios sukelia seilių liaukų spazmavimą“, – aiškina Vilniaus universiteto Odontologijos instituto profesorė Alina Pūrienė.

REKLAMA
REKLAMA

O vyresniems priežastys jau kitos – ligos, vaistai ir net netaisyklinga mityba.

„Labai daug grupių vaistų sausina burną, burnos skalikliai kai kurie taip pat sausina burną“, – teigia A. Pūrienė.

„Vartojant per mažai skysčių, geriant per daug preparatų turinčių kofeino, pavyzdžiui, juodoji arbata, kava, energetiniai gėrimai, sergant autoimuninėmis ligomis, cukriniu diabetu, esant įvairiems mitybos sutrikimams“, – kalba Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorė Jurga Bernatonienė.

Vanduo gelbsti tik trumpam, o išsausėjusios burnos problemą veiksmingai sprendžiančių vaistų iki šiol labai trūksta. Tad šį naują produktą vadina unikaliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šitokio preparato Lietuvoje tikrai nėra“, – tikina J. Bernatonienė.

Jį suvieniję jėgas kūrė vaistininkai, odontologai ir mokslininkai.

„Burnos kremą, kuris turėtų pastimuliuot seilių liaukas, sausumo pjūtį mažinti ir apsaugoti dantų audinius nuo ėduonies“, – sako A. Pūrienė.

Naujas preparatas, kuriam prireikė net 14 skirtingų medžiagų, gimsta Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmacijos fakulteto laboratorijoje.

„Vienos medžiagos veikia prieš kariesą, neleidžia, kad jis vystytųsi, kitos veikia antimikrobiškai ir antiseptiškai, kitos skatina sielių didesnio kiekio atsiradimą, kompensuoja seilių trūkumą, burnoje atsiranda seilėtekis“ – kalba J. Bernatonienė.

REKLAMA

Panaudota ir drėgmę palaikanti Hialurono rūgštis.

„Viena Hialurono rūgšties molekulė gali prisijungti nuo 500 iki 1000 vandens molekulių“, – aiškina J. Bernatonienė.

Preparatą ilgai tobulino.

„Šitas preparatas pasiektas po daugiau kaip 20 formulių patobulinimo, atsižvelgiant į vartotojų atsiliepimus“, – kalba J. Bernatonienė.

Atlikti tyrimai rodo, kad burnos sausumas – kserostomija – kamuoja kas ketvirtą suaugusį žmogų, ir sutrikimų skaičius pastaruoju metu auga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų