REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aistros 2021-aisiais Lietuvoje virė ne tik dėl skiepų. Pirmieji mitingai prasidėjo visai dėl kitų valdžios sprendimų. Laisvės partijos noras įteisinti homoseksualų teises priėmus Partnerystės įstatymą vėl suskaldė visuomenę ir „pagimdė“ šeimų maršą, kuris sukvietė tūkstančius šalininkų protestuoti prieš lygias gėjų ir lesbiečių teises. Deja, patyčios ir grasinimai tęsiasi iki šiol. Kodėl?

Aistros 2021-aisiais Lietuvoje virė ne tik dėl skiepų. Pirmieji mitingai prasidėjo visai dėl kitų valdžios sprendimų. Laisvės partijos noras įteisinti homoseksualų teises priėmus Partnerystės įstatymą vėl suskaldė visuomenę ir „pagimdė“ šeimų maršą, kuris sukvietė tūkstančius šalininkų protestuoti prieš lygias gėjų ir lesbiečių teises. Deja, patyčios ir grasinimai tęsiasi iki šiol. Kodėl?

REKLAMA

Apie tai plačiau domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.

Nusprendė emigruoti

Lietuvoje gerai žinomas marketingo ir komunikacijos strategas Tomas Kirša leidžia paskutines savo dienas Lietuvoje. Netrukus vyras su savo sutuoktiniu emigruos į Pietų Europą. Emigracijos priežastis – noras turėti gyvenimą, kuris Lietuvoje vis dar nėra įmanomas.

„Yra priimtas sprendimas išvykti į Portugaliją. Yra ir geriau, ir patogiau, ir juo labiau galima jaustis pilnaverčiu šalies gyventoju, įsivaikinti“, – pasakojo T. Kirša.

REKLAMA
REKLAMA

Tomas su savo vyru neseniai buvo sumušti prie namų. Patirtas smurtas tapo paskutiniu lašu perpildytoje kantrybės taurėje.

„Paleido kumščius į darbą. Aš bent juo tuo džiaugiuosi, kad šiandien nereikėjo kalbėti apie nužudymą. Bet tuo momentu, kai trenkė, rėkė apie tai, kad reikia jus iš „p“ raidės užmušti“, – išpuolį prisiminė T. Kirša.

REKLAMA

„Tradicinė šeima – juokingas terminas“

Sumuštas T. Kirša su partneriu neseniai susituokė Portugalijoje, nes Lietuvoje net negalima partnerytė, o ką jau kalbėti apie santuoką. Nes vos tik apie tai buvo prabilta garsiau – kilo nepasitenkinimas pasibaigęs šeimos gynimo maršais.

„Labai juokingas terminas yra tradicinė šeima. Apskritai tradicinė... Bet šiandien turbūt reiktų kalbėti apie tai, kas yra tos tradicijos ir turbūt dalis tų pačių „maršistų“ net negali pasakyti“, – įsitikinęs žinomas komunikacijos specialistas T. Kirša. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kas liečia Partnerystės įstatymą, tai tikslas yra atiminėti vaikus vaikų negalinčiom turėti šeimom. Atiminėti iš tradicinių šeimų vaikus“, – savo teorijas dėstė vienas „Didžiojo šeimos gynimo maršo“ organizatorių Artūras Orlauskas.

Anot A. Orlausko, niekas Lietuvoje netradicinės orientacijos asmenų neskriaudžia, teisių jiems – pakankamai.

„Tie žmonės, kurie bando prastumti konvenciją, jie atvira burna sako, kad jūs esate žmonamušiai, jūs mušat žmonas. O kas čia muša žmonas? Jūs esate homofobai. Čia tiesiog bandymas užklijuoti etiketę, priversti tave jaustis kaltu tam, kad tave galėtų valdyti“, – sakė A. Orlauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Netradicinės orientacijos asmenys šiais metais turėjo didelių vilčių, kad pagaliau bus priimtas Partnerytės įstatymas, tai būtų reiškę didelį žingsnį link LGBT bendruomenei tolerantiškos Lietuvos.

„Aš kai prisimenu, kas buvo prieš 10 metų ir daugiau, tai šiandien mes esame labai pažengę. Aš manau reikia, kad pora kartų tiesiog pragyventų ir viskas pasikeistų“, – įsitikinęs T. Kirša.

„Kai ta mažuma vadinanti save bendruomene, o iš tikro ten bendruomenės nėra, ten niekas iki šiol taip ir neatsakė, kiek yra tos vadinamos bendruomenės narių, šešių ar septynių raidžių. Mukuduku pakubaku kė kū ka pū plius ir dar kažokia ten fignia“, – kalbėjo A. Orlauskas.

REKLAMA

Partnerystės klausimas – jautrus daugelyje postsovietinių valstybių

Partnerystės ir Stambulo konvencijos klausimas tapo degtuku nesantaikos kupinoje statinėje, bet abi nesutariančios pusės tame įžvelgia oponentų kaltę.

„Žmonės, stumiantys šituos įstatymus, jie esakluoja susiskaldymą“, – galvoja A. Orlauskas.

„Tie žmonės gali vadinti mus tamsuoliais, bet mes turime savo nuomonę ir turime savo šeimos sampratą. Ir aš jos niekada nepakeisiu ir visą laiką ginsiu šeimos vertybes“, – teigė Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė.

„Aš tos situacijos nepolitizuoju. Aš tiesiog kalbu apie tai, kad mums reikėtų išžengti iš Žemaitės laikų“, – tikino T. Kirša.

REKLAMA

Širvintų merė Živilė Pinskuvienė visai negalvoja, kad ji vadovaujasi Žemaitės laikų šeimos dogmomis, nes Lietuva – katalikiškas kraštas ir šeima turi būti pagal Dievą.

„Homoseksualūs asmenys gali mylėti, mylėtis, santykiauti su kuom nori ir kaip nori, bet santuoka yra tik tarp vyro ir moters, nes jie kuria ateitį. Viskas taškas, apie tai negali būti disukusijų“, – įsitikinusi Ž. Pinskuvienė.

Partnerystės ir Stambulo konvencijos klausimas – jautrus klausimas daugelyje postsovietinų valstybių.

„Šiuolaikinėje visuomenėje atsakyti į klausimą, kas yra ta tradicinė šeima, tampa ne taip paprasta. Tai, kas vyksta šiuolaikinėje visuomenėje ir vyksta Lietuvoje jau tris dešimtmečius, yra šeimos formų įvairėjimas. Mes turime daug įvairių šeimų, kurios realybėje gyvena savo gyvenimus“, – VDU Sociologijos katedros profesorė Aušra Maslauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apklausos rodo, kad apie 70 procentų mūsų šalies gyventojų nepritartų Stambulo konvencijos ir Partnerytės įteisinimui. Tai reiškia, kad daugelis, ypač vyresnės kartos piliečių, nostalgiškai nenori atsisveikinti su šeimos samprata, kuri juos lydėjo nuo pat atėjimo į šį pasaulį. O tai yra dar viena esamos priešpriešos priežastis.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

SEKMES.. VISI KURIEM REIKALINGA PAGALBA TEGU EMIGRUOJE....
Neemigruokite prasom, kaip mes be jusu.. Prasom pyz... ti is Marijos zemes, ir greiciau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų