REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos politinėje padangėje įsitvirtina naujas politinės kultūros standartas – laikytis savo poste nepaisant to, ar esi kaltas, ar ne, o jei kaltas – pasitaisysi. Plačiai per visą Lietuvą nuskambėjęs trąšų skandalas taip ir neišjudino nei vieno ministro kėdės, o posto neteko tik „Lietuvos geležinkelių“ direktorius.

Lietuvos politinėje padangėje įsitvirtina naujas politinės kultūros standartas – laikytis savo poste nepaisant to, ar esi kaltas, ar ne, o jei kaltas – pasitaisysi. Plačiai per visą Lietuvą nuskambėjęs trąšų skandalas taip ir neišjudino nei vieno ministro kėdės, o posto neteko tik „Lietuvos geležinkelių“ direktorius.

REKLAMA

Plačiau visą situaciją apžvelgė laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.

Viskas prasidėjo nuo valstiečių

„Konservatoriai, kada ėjo į valdžią, jie sakė, kad dabar parodys naują politinę kultūrą, tai dabar ir matome, kaip ta nauja kultūra atrodo“, – akmenis į konservatorių daržą mėtė Seimo narė Agnė Širisnkienė.

Tiesa, šią madą pradėjo valstiečių ir lenkų koalicija su ministru Jaroslav Narkevič priešakyje, kai kilo skandalas dėl tuometinio premjero Sauliaus Skvernelio keliuko. Ją itin peikę ir aukščiausius politinio skaidrumo standartus demonstravę konservatoriai trąšų skandale parodė, kad nelabai kuo skiriasi nuo valstiečių.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokios problemos turi būti sprendžiamos oriai pripažinus, kad mes suklydome, ir paliekant postus, nes tolimesnį darbą, ypač užsienio reikalų ministro, sunku įsivaizduoti. Aš jau net nekalbu, kad ta jo deklaruota vertybinė politika patyrė visišką fiasko šiame skandale“, – tikino A. Širinskienė.

REKLAMA

„Aš į savo atsakomybę žiūriu labai rimtai ir mano prašymas premjerei buvo rimtas. Jos vertinimas yra kitoks. Tai dabar yra svarbiausia ištaisyti tas klaidas, kurios padarytos, štai ir viskas“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Seimo senbuviai stebisi, nes jų laikais viskas buvo kitaip. Prisikalbėjai, neatlikai svarbios užduoties, padarei reputacinę žalą įstaigai ar valstybei – esi laisvas.

„Pažeidimo didelio čia kažkokio tai nebuvo. Čia nebuvo kyšis ar piniginiai dalykai, bet elementarus žmogiškas dalykas, ką Šimonytė buvo viešai pasakiusi, kad jei kils kažkokios abejonės, jei bus kokie negeri dalykai, tai tie ministrai nedirbs arba aš atsistatydinsiu“, – premjerės išsakytus žodžius priminė Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Per dešimtmetį postą paliko ne vienas ministras

Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė labai gerai prisimena savo atvejį, kai būdama sveikatos apsaugos ministre leptelėjo frazę, kuri jai kainavo ministrės kėdę.

„Mano pasakymas, kad aš atsilyginau už tėčio operaciją pinigais, tai nebuvo padaryta jokia žala politiniu nei materialiniu aspektu valstybei. Bet aš buvau parašiusi atsistatydinimo prašymą“, – situaciją priminė Rimantė Šalaševičiūtė

Su ministro postais atsisveikinusių politikų per pastarąjį dešimtmetį galime skaičiuoti ne vieną ir ne du. 2013 metais ūkio ministrei Birutei Vėsaitei skrydis su verslininkais privačiu lėktuvu į Kazachstaną baigėsi skrydžiu iš ministrės posto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažadėjęs Druskininkų merui Ričardui Malinauskui „Vijūnėlės“ dvaro  skandale taip vadinamos „zadanijomis“ išspręsti  kurortinių zonų nustatymo klausimą, posto neteko aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas. Tačiau dabartiniai ministrai iš pirmtakų pavyzdžio neima.

2018-aiais tuometinis valstiečių žemės ūkio ministras Bronius Markauskas įklimpo į svetimos suartos žemės skandalą, dėl kurios jo mama gavo europines išmokas. Tada dešinieji kalbėjo apie aukštų standartų moralę ir būtinybę trauktis ministrui iš posto.

Ministras po kelių savaičių iš posto pasitraukė. Dar daugiau dešinieji kėlė furorą dėl J. Narkevič kotletų ar keliuko skandalo.

REKLAMA

Nesitraukia su pateisinama priežastimi?

Valdžioje nutupūs dešiniesiems ir supurčius kalio trąšų tranzito skandalui, ministrai nesitraukia esą su pateisinama priežastimi. Žurnalistui G. Landsbergio paklausus, ar jis liko poste, nes to paprašė I. Šimonytė, jis atsakė: „Na, aš nematau jokio kito paaiškinimo. Jūs patys stebėjote situaciją, matėte ją, tai nėra daugiau ką pridėti“, – teigė G. Landsbergis.

„Kalbant apie politinę atsakomybę, tai nėra taip, kad tas politinės atsakomybės klausimas išsprendžiamas per vieną dieną. Politinės atsakomybės klausimas yra kiekvienos dienos klausimas“, – aiškino susisiekimo ministras Marius Skuodis.

REKLAMA

„Ministrai, ir jau ne vienas dabar, akivaizdžiai melavo dėl tų kalio trąšų – vieną dieną sakoma, kad nieko nežinojo, kitą, kad jau žinojo. Tai apgailėtina, tai – moralinis bankrotas“, – įsitikinęs Seimo narys Aurelijus Veryga.

Politikos apžvalgininkams kelia nuostabą tokie dabartinės valdžios pasiteisinimai, kurie žmonių akyse nepridės pasitikėjimo valdančiųjų sprendimais ir pačia valdžia.

„Aš prisimenu, kaip buvo atstatydintas Arūnas Valinskas už fotografiją seną su nusikalstamo pasaulio atstovu. Esmė yra, ar prarandamas tas pasitikėjimas ministru. Šiuo atveju, matyt, premjerė neprarado, bet visi kiti, tikriausiai, prarado“, – situaciją komentavo naujienų portalo tv3.lt politikos apžvalgininkė Eglė Samoškaitė.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų