REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tėvams „raktu“ į mokyklą galintis tapti elektroninis moksleivio pažymėjimas, leidžiantis stebėti ne tik pamokų lankomumą, bet ir ką vaikas valgykloje užkando pietums, į Panevėžio švietimo įstaigas braunasi sunkiai. Vieninteliai Velžio gimnazijos moksleiviai dar šiais mokslo metais popierinius pažymėjimus galės išmesti į šiukšlių dėžę. Kodėl mokyklos sunkiai įsileidžia naująsias technologijas?

REKLAMA
REKLAMA

Nurodys net operacijas

Velžio gimnazijos direktoriaus Rimto Baltušio teigimu, elektroniniu moksleivio pažymėjimu mokinys galės naudotis ir kaip banko kortele – atsiskaityti mokyklos valgykloje, parduotuvėse. Tačiau moksleivių laisvė pirkti irgi bus apribota laikantis šalies teisės aktų – pažymėjimu nebus įmanoma atsiskaityti  už alkoholį ir tabako gaminius.

REKLAMA

Jis veiks ir kaip skaitytojo bilietas, su vienu dokumentu gimnazistas galės patekti į visas bibliotekas, o tėvai elektroninėje sistemoje matyti, kokias knygas skaito jų atžalos. Moderniu pažymėjimu vaikai naudosis ir viešajame transporte, tačiau tik savivaldybėse, įdiegusiose elektroninius transporto bilietus. Elektroninio pažymėjimo procesoriuje bus saugoma būtiniausia informacija apie mokinio sveikatos būklę: kraujo grupę, lėtines ligas, alergijas, operacijas. Esant reikalui medikai šią informaciją nuskaitytų specialiu skaitytuvu.

REKLAMA
REKLAMA

„Tėvai turės visas galimybes matyti, kada vaikas atėjo į mokyklą ir iš jos išėjo. Visą tai fiksuos elektroninė mokyklos vartų sistema, o tėvams bus pateikiama informacija trumposiomis žinutėmis telefonu arba elektroniniu paštu“, – „Sekundei“  pasakojo R.Baltušis.

Tiesa, elektroninėmis paslaugomis mokiniai pradės naudotis ne iš karto gavę naujuosius pažymėjimus. Pasak gimnazijos vadovo, projektą įgyvendinanti firma elektroninę sistemą diegs etapais. Pirmajame numatyta sukurti tik įėjimo į mokyklą kontrolę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nori būti pirmi

R.Baltušio teigimu, 504 moksleivius turinčios gimnazijos bendruomenė naujovei pritarė. Vadovas įsitikinęs, kad po poros trejeto metų elektroniniai moksleivių pažymėjimai visiškai išstums esamus popierinius.

„Geriau būti pirmiems nei paskutiniams“, – mano direktorius.

Naujieji pažymėjimai tėvams kainuos 20 litų.

„Tai yra juokingi pinigai įvertinus, kas bus už juos įdiegta“, – įsitikinęs R.Baltušis.

Pirmų–ketvirtų klasių bei penktų–aštuntų klasių mokiniams elektroniniai pažymėjimai galios ketverius metus, devintų–dešimtų ir vienuoliktų–dvyliktų klasių moksleiviai pažymėjimais naudosis po dvejus metus.

REKLAMA

R.Baltušio teigimu, pačiai mokyklai elektroninių pažymėjimų įdiegimas nekainuos nė cento – į projektą investuoja jį įgyvendinanti įmonė.

Atbaido mokestis

Pinigus dar rugsėjį sumokėjusiems rajono gimnazistams laukiant elektroninių pažymėjimų, miesto švietimo įstaigos į tokią naujovę žvelgia nepatikliai. Savivaldybės Švietimo skyriaus duomenimis, nė viena Panevėžio mokykla nėra sudariusi sutarties su elektroninius pažymėjimus diegiančiomis firmomis.

„Direktoriai buvo informuoti apie galimybę, bet apsispręsti, reikia ar ne tokių pažymėjimų, palikta pačioms mokykloms“, – teigė Švietimo skyriaus specialistas Eugenijus Kuchalskis.

REKLAMA

Iš „Vilties“ pagrindinės mokyklos 32-ų klasių tik trijose daugiau nei pusė moksleivių ir jų tėvų pasisakė už elektroninius pažymėjimus.

Pasak mokyklos direktorės Danutės Iljinienės, bendruomenės apklausos duomenimis, tik 16 proc. pritartų, kad popierinius pažymėjimus pakeistų elektroniniai.

Direktorės nuomone, skeptiškam bendruomenės požiūriui daugiausia įtakos turėjo finansiniai motyvai.

„Manęs nestebina, kad naujovei nepritarė tėveliai. Kodėl jie turėtų pritarti, jei yra pripratę prie nemokamų paslaugų, o už elektroninį pažymėjimą tektų susimokėti“, – svarsto D.Iljinienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laukti nenori

Direktorė neabejoja, jog skeptiškai nusiteikusiems prieš elektroninius pažymėjimus ateityje teks prisitaikyti prie į švietimo įstaigas ateinančių naujųjų technologijų.

„Esu įsitikinusi, kad po metų kitų ir mums teks įsileisti elektroninius pažymėjimus. Taip pat sunkiai kažkada sprendėme ir dėl elektroninio dienyno.

Prieš kelerius metus jam prieštaravę mokytojai šiandien negali atsidžiaugti, nes ataskaitas pildant nebe ranka, o kompiuteriu gerokai sumažėjo darbo“, – pripažįsta D.Iljinienė.

Elektroniniais pažymėjimais besidominčią J.Miltinio gimnaziją, pasak jos direktoriaus Vytauto Raišio, nuo sutarties pasirašymo sulaiko abejonės dėl tokios naujovės realios naudos.

REKLAMA

„Mus ne visai tenkina elektroninio pažymėjimo funkcijos. Šiuo metu būtų aktualiausia įėjimo ir išėjimo kontrolė. Norėtume, kad gavus pažymėjimą ji veiktų iš karto, o ne kažkada dar tik būtų įdiegta. Pasaulio švietimo praktikoje tokie pažymėjimai pirmiausia skirti kontrolei. Jais kontroliuojamas ne tik įėjimas į mokyklą, bet net ir į kai kuriuos kabinetus“, – mano V.Raišys.

Ambicijos – pusė šalies moksleivių

Elektroninį mokinio pažymėjimą Velžio gimnazijoje diegiančios bendrovės  direktorės Agnės Zalanskaitės teigimu, dar šiais metais 50 tūkst. šalies moksleivių pasieks pirmieji modernūs pažymėjimai. Ant plastikinės kortelės bus moksleivio nuotrauka, nurodyti vardas ir pavardė, mokykla ir galiojimo data, pavėžėjimo maršrutas.

REKLAMA

„Vertybė yra ne pati kortelė, o jos funkcionalumas“, – aiškino A.Zalanskaitė.

Anot jos, elektroninis pažymėjimas ateityje ne tik atstos asmens dokumentą, elektroninę piniginę ar transporto bilietą, bet ir leis pasinaudoti moksleiviams taikomomis maždaug 600 nuolaidų Lietuvoje ir per 100 tūkst. Europoje.

„Aišku, stebuklas neįvyks per vieną dieną. Sistema diegiama palaipsniui“, – pripažįsta A.Zalanskaitė.

Pasak vadovės, įmonė turi pasirašiusi daugiau nei 100 sutarčių su mokyklomis ir per 180 ketinimų protokolų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes nepasirašome sutarčių su mokykla tol, kol ji šio klausimo neapsvarstė su visa bendruomene“, – tvirtino direktorė. Jos nuomone, progresą švietimo įstaigose stabdo elektroninius dienynus siūlančių įmonių kainos už tokią paslaugą.

A.Zalanskaitės vadovaujama bendrovė skelbia elektroninį mokinio pažymėjimą įdiegianti mokykloms nemokamai.

„Technologijas mokyklose diegiame ir aptarnaujame už savo pinigus. Pažymėjimas mums atsiperka per jo veikimą už mokyklos ribų.

Natūralu, kad kai juo naudojasi didelis kiekis vaikų, įmonės ir kompanijos suinteresuotos siūlyti nuolaidas ir panašius dalykus. Iš to mes gautume papildomų lėšų“, – aiškino bendrovės direktorė.

Pasak jos, įmonė tikisi, kad jau 2013-ųjų rugsėjį elektroniniais pažymėjimais naudosis apie 100 tūkst. šalies moksleivių, o 2014-aisiais – apie 200 tūkst., tai yra pusė šalies mokyklose besimokančių vaikų.

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ, Sekunde.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų