REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dar pernai Jungtinė Karalystė taikė daug griežtesnes gyvūnų pervežimo taisykles, negu kitos Europos Sąjungos šalys. Šiemet panaikinti reikalavimai pasiruošimo procedūras sutrumpino nuo pusmečio iki trijų savaičių. Šie pakeitimai gyvūnų augintojams turėtų sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų.

REKLAMA
REKLAMA

JK muitinė (angl. UKBA) ir JK Aplinkosaugos Departamentas (angl. DEFRA) išplatino pranešimus, jog nuo Naujųjų metų nekomercinio šunų, kačių ir šeškų pervežimo taisyklės pakeistos atsižvelgiant į Europos Sąjungos reikalavimus šiuo klausimu. Kas konkrečiai pasikeitė?

REKLAMA

Pasirengimas – trumpesnis

Iki praėjusių metų pabaigos įvežant gyvūnus į Jungtinę Karalystę iš visų šalių buvo reikalaujama, jog patvirtintoje laboratorijoje augintiniui būtų atliktas kraujo tyrimas patikrinti, jog skiepai nuo pasiutligės buvo veiksmingi. Šis reikalavimas nuo 2012 metų pradžios nebėra taikomas gyvūnams, įvežamiems iš Europos Sąjungos ir kitų patvirtintų šalių. Už šią, pasiutligės antikūnų titro nustatymo procedūrą, gyvūnėlių augintojai veterinarams mokėdavo daugiau nei 200 litų. Šiuo metu kraujo testą privaloma atlikti tik gyvūnams, įvežamiems iš trečiųjų šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Įsigaliojus naujajai tvarkai, gyvūno paruošimas kelionei į Jungtinę Karalystę gerokai trumpesnis. Iki šių metų pradžios, po teigiamo kraujo tyrimo rezultato, gyvūnas turėjo gyventi toje šalyje ne mažiau kaip pusmetį ir tik tada jį buvo galima jį įvežti į JK. Taigi gyvūno paruošimo ir dokumentų tvarkymo procedūra užtrukdavo daugiau nei šešis mėnesius. Šis reikalavimas po Naujųjų metų taip pat buvo atšauktas.

Nebėra ir tik šunims taikyto reikalavimo įrodyti, kad gyvūnas gavo vaistų nuo erkių pernešamų ligų. Profilaktikos priemonėmis nuo erkių (angl. „tick treatment“) gyvūno šeimininkas gali pasirūpinti laisva valia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvežimo reikalavimai

Apribojimų įvežamiems naminiams gyvūnėliams – mažiau, tačiau kiekvienas naminį gyvūną gabenti besiruošiantis asmuo turi pasirengti tam iš anksto.

Pirmiausia, gyvūnas turi būti identifikuotas poodine mikroschema, populiariai vadinama „mikročipu“ (angl. „Microchip“). Gyvūnus, pažymėtus tik tatuiruote, į Jungtinę Karalystę įvežti draudžiama.

Po to, kai augintinis būna pažymėtas mikroschema, jis privalo būti paskiepytas nuo pasiutligės (angl. „vaccination against rabbies“). Jokių išimčių šiam reikalavimui nėra. Prieš įvežant augintinį į JK po vakcinacijos turi būti praėję ne mažiau kaip 21 dienų, tačiau ne daugiau kaip 1 metai.

REKLAMA

ES piliečiai gali keliauti su savo gyvūnais, jei jie turi Europos Sąjungos naminių gyvūnų pasą (angl. „EU pet passport“), kuriame turi būti nurodyta, kad gyvūnas paskiepytas nuo pasiutligės ir kad skiepai galioja. Pasą gali išduoti bet kuris įgaliotas veterinarijos gydytojas ir jis išduodamas tik šunims, katėms ir šeškams. Gyvūnams, įvežamiems iš trečiųjų šalių, turi būti išduotas atitinkamas veterinarijos sertifikatas.

Dar vienas reikalavimas, norint keliauti su augintiniu į JK, galioja tik šunims, vežamiems nekomerciniais tikslais. Ne daugiau kaip prieš 120 valandų ir ne mažiau nei prieš 24 valandas (nuo 1 iki 5 dienų) iki planuojamo gyvūnėlio įvežimo, veterinaras šuniui turi suduoti vaistų nuo kaspinuočių (angl. „tapeworm treatment“). Išimtis taikoma tik šunims, į JK įvežamiems iš Suomijos, Airijos ir Maltos.

REKLAMA

Tiesioginio skrydžio – nėra

Paskutinis dalykas, kuriuo turi pasirūpinti gyvūno augintojas – tinkamas transportas. Pagal Augintinių pervežimo programą (angl. „Pet Travel Scheme“), gyvūnai turi būti patalpinti į specialius konteinerius ir tik patvirtinti vežėjai gali gabenti šunis, kates ir šeškus į JK. Šie vežėjai turi teisę atlikti patikrinimus, kad gyvūnai atitinka įvežimo reikalavimus.

Patvirtintų oro linijų sąrašą galima rasti čia. Nors panaikinus kelis griežtus reikalavimus, keliauti su augintiniu turėtų būti paprasčiau ir pigiau, tačiau iš Lietuvos atsivežti gyvūną keblumų kyla. Tiesioginio skrydžio, kuriuo būtų galima keliauti su gyvūnu – nėra. Gyvūnų vežimo leidimą turėjusi lietuviško kapitalo oro linijų bendrovė „FlyLAL“ bankrutavo prieš 3 metus, tačiau vis dar tebėra įtraukta į JK Aplinkosaugos departamento pateikiamą sąrašą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Portalui susisiekus su Gyvūnų pervežimo pagalbos linija (angl. „Pet Travel Scheme Helpline“), operatorė patikino, kad iš Lietuvos gabenti gyvūną lėktuvu įmanoma tik „Air Baltic“ oro linijomis, deja, su persėdimu Rygoje. „Ryanair“ ir „Wizzair“ oro linijų bendrovės nėra patvirtintos gyvūnų vežėjos.

Skrendant į JK gyvūnų neleidžiama vežtis lėktuvo salone, jie turi būti gabenami krovinių skyriuje. Skrendant su augintiniu iš JK, gyvūną galima registruoti ir kaip bagažą.

Jei į JK su augintiniu atvykstate automobiliu, rezervuodami kelto ar „Eurotunnel“ bilietus, būtinai informuokite, kad vešite gyvūną. Patvirtintų keltų bendrovių sąrašą rasite čia.

REKLAMA

Straipsnį apie ankstesnę gyvūnų įvežimo į JK tvarką, kiek pinigų reikia paruošti augintinį pervežimui ir gabenimo lėktuvu bei automobiliu taisykles galima rasti čia.

Svarbu:

• Aukščiau pateiktos taisyklės galioja tik nekomerciniam augintinių pervežimui. Skirtinga tvarka taikoma pervežant daugiau nei 5 gyvūnus.

• Straipsnyje išdėstyti reikalavimai galioja šunų, kačių ir šeškų įvežimui į JK

• Kitų naminių gyvūnėlių (graužikų, triušių, paukščių, dekoratyvinių žuvelių, varliagyvių ir roplių) įvežimui iš kitų Europos Sąjungos šalių, JK jokių apribojimų netaiko.

REKLAMA

Daugiau informacijos apie gyvūnų pervežimą:

JK Aplinkosaugos departamentas (DEFRA)

Lietuvos Respublikos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)

Naudingi kontaktai

Gyvūnų pervežimo programos pagalbos linija (angl. „Pet Travel Scheme Helpline“):

Telefonas: +44 (0)870 241 1710 (darbo dienomis nuo 8 val. iki 18 val.)

El. paštas: [email protected]

Faksas: +44 (0) 1245 458749

Adresas: Specialist Service Centre for Imports

Animal Health and Veterinary Laboratories Agency

Government Offices

Beeches Road

Chelmsford

Essex

CM1 2RU

Gyvūnų gabenimo bendrovės Europoje:

http://airpets.com

http://transpet.co.uk

http://pets2go2.co.uk

http://airpaws.com

Jolanta Terminaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų