REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ūgio mažėjimas  yra natūrali organizmo senėjimo reakcija, kai kurie žmonės ima „trauktis“ jau nuo 30 metų. Tačiau staigus ūgio kitimas gali sąlygoti šlaunikaulių, stuburo lūžius ar net širdies ligas, ypatingai vyrams.

Ūgio mažėjimas  yra natūrali organizmo senėjimo reakcija, kai kurie žmonės ima „trauktis“ jau nuo 30 metų. Tačiau staigus ūgio kitimas gali sąlygoti šlaunikaulių, stuburo lūžius ar net širdies ligas, ypatingai vyrams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei 45-65 metų moterys ima mažėti, tai visiškai normalu, – sako Harvardo medicinos mokyklos epidemiologė, Marian Hannan. - Tačiau jei vyras, būdamas tokio amžiaus, ima trauktis, tai jau įspėjamasis ženklas, kad reikia susirūpinti sveikata."

REKLAMA

Kas dešimtį metų sumažėti 5mm – yra visiškai normalu. Slankstelių diskeliai nusėda, praranda elastingumą ir susiploja, raumenys, ypač pilvo, praranda masę, tai sutrikdo taisyklingą laikyseną. Netgi pėdų išlinkimas išsitiesina ir taip keliais centimetrais sumažina jūsų ūgį.

Tačiau toks procesas ateina su amžiumi, ypatingai sulaukus 70 metų. Ilgalaikio tyrimo rezultatai įrodo, kad Baltimorės gyventojai, 30-70 metų vyrai vidutiniškai neteko 3cm, ir apie 5cm sulaukę 80 metų. Tuo tarpu 30-70 metų moterys prarado 5 cm, ir net 7,7 cm iki 80 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Rūkymas, alkoholis, kofeinas, ekstremalios dietos, steroidai ir kiti vaistai gali gerokai paspartinti mažėjimo procesą. Beje, daug ką lemia genai. Tačiau valgydami subalansuotą maistą, vartodami pakankamai kalcio ir vitamino D, darydami reguliarius pratimus galite to ir išvengti.

Kai žmonės ima per anksti mažėti, jiems gresia osteoporozė, t.y. kaulai susilpnėja, tampa silpni ir trapūs.

Gydytoja Hannan praėjusią savaitę pristatė dar vieno tyrimo, kurio metu tyrė 3 000 suaugusiųjų, išvadas. Ji atskleidžia, kad vyrams, virš 70 metų, kas du metus prarandantiems po 5cm, 54 proc. padidėja klubų lūžių tikimybė. To paties amžiaus moterims ši rizika padidėja 21 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ūgio praradimas taip pat sąlygoja širdies ligas. Britanijoje atlikto tyrimo išvados atskleidžia, kad vyrams per 20 metų praradusiems 3 cm ūgio, 46 proc. padidėja koronarinės širdies ligų rizika ir 64 proc. padidėja mirties tikimybė.

Tiek moterims, tiek vyrams senėjant pasireiškia tos pačios ligos - osteoporozė, širdies veiklos ir kvėpavimo sutrikimai. „Jei turite vieną iš šių rizikos veiksnių, jie tik padidina kitų minėtųjų ligų tikimybę“, - sako Amerikos kaulų ir mineralų tyrimų draugijos prezidentas, osteoporozės specialistas, gydytojas S. Khosla.

REKLAMA

Jis drauge su kitais ekspertais teigia, kad nuolatinis ūgio stebėjimas ir registravimas yra nebrangus ir paprastas būdas laiku nustatyti galimas sveikatos problemas. Tikslus ūgio kitimas leis gydytojams laiku nustatyti osteoporozę ir įvertinti riešo ir klubų kaulų tankį.

Vasarį Pistburgo Universiteto mokslininkai nustatė, kad žmonės, iki 65 metų praradę 1,3 cm ūgio, padidina slankstelių lūžių tikimybę 20 proc. Nors slankstelių lūžiai yra labai skausmingi, dažnai jie būna be simptomų, kol galiausiai pažeidžiamas visas stuburas.

REKLAMA

Vis dėlto, ne visi žmonės su amžiumi mažėja. Pasak ekspertų, maždaug 20 proc. žmonėms, dėka genetikos ir sveikos mitybos įpročių, pavyksta išlaikyti normalų ūgį arba jis pasikeičia labai nežymiai.

Nors 70 proc. žmogaus ūgio lemia genetika, vaikams reikalinga ypač sveika mityba, didelis kiekis baltymų, vitaminų ir kalcio, kad jie galėtų išvystyti normalų ūgį. Priešgimdyminis laikotarpis taip pat yra labai lemtingas. Jei besilaukianti moteris rūkė ar blogai maitinosi, greičiausiai kūdikis bus mažesnis, nei įprastai turėtų būti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai tikina, kad geriausias būdas išvengti šio mažėjimo proceso ir osteoporozės - yra kaulų stiprinimas vaikystėje. Sveika mityba, kalcis, vitaminas D taip pat yra gyvybiškai svarbūs elementai augančiam organizmui.

Reguliarūs pratimai, vaikščiojimas, bėgiojimas dar vienas veiksmingas būdas, mažinantis ligų riziką. Izraelio mokslininkai tyrė 2 000 vyrų ir moterų ir nustatė, kad tie, kurie iki 40 metų užsiiminėjo aktyvia veikla ir aerobika, neteko perpus mažiau ūgio lyginant su kitais ne tokiais aktyviais arba visiškai neaktyviais jų bendraamžiais.

REKLAMA

Osteoporozės gydymas

Pastaruoju metu iškilo kontraversiškų nuomonių dėl populiarių vaistų grupės vadinamos bisfosfonatais, kurie lėtina kaulų senėjimo procesus. Manoma, kad jie turi sunkų šalutinį poveikį, tokį kaip žandikaulio kaulų irimas ar staigūs šlaunų kaulų lūžiai. Šį mėnesį buvo kreiptasi į Maisto ir Vaistų asociaciją (MVA) ir reikalauta įvesti griežtesnes vaistų įspėjamąsias etiketes.

MVA atstovas sakė, kad agentūra jau svarsto šią rekomendaciją. Praėjusiais metais daugiau nei 5 mln. JAV moterų vartojo bisfosfonato pagrindu pagamintų medikamentų, tokių kaip Fosamax, Actonel, Boniva ir daugelį kitų. Merck & Co. korporacija, gaminanti Fosamax preparatus, tikino kad 10 metų laikotarpyje pacientai neturėjo rimtų nusiskundimų išskyrus, tokius šalutinius poveikius kaip virškinimo trakto sutrikimas ir sąnarių skausmai.

Apie 10mln. Amerikos gyventojų, sergančių osteoporoze ar patyrusių kaulų lūžius, teigė, kad vaistai padėjo užkirsti kelią tolesnei kaulų žalai, o tai kompensuoja net ir sunkius šalutinius poveikius. Manoma, kad kitos rūšies vaistai nuo osteoporozės atsiras per kelerius ateinančius metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų