REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sovietmečiu į mūsų šalį atvežtas siloso gamybai ir pašarams Sosnovskio barštis, paaiškėjo esąs pavojingas žmonių sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nesiimant tinkamų priemonių jį naikinti, ir po 60 metų šis pašarinis augalas vis labiau plečia savo valdas,išstumdamas vietines augalų rūšis.

REKLAMA

Pasak Rokiškio rajono Suvainiškio miestelio gyventojų, Sosnovskio barščių ieškoti nereikia, dabar pats jų žydėjimas, todėl žmonės susirūpinę, kaip apsisaugoti nuo šio greit plintančio, odą deginančio, nuodingą nektarą ir sultis skleidžiančio pašarinio augalo.

„Su dalge nušienaujam, purkšti yra didžiulės lėšos, investicijos, ne kiekvienas gali padaryti, saugom vaikus nuo šio, nes ypatingai kai jis pradeda vegetuoti ir žydėt, kai būna saulės, jis labai aktyvus ir nuodingas“, – sakė Raimundas Nagelė, gyvenantis Suvainiškyje.

REKLAMA
REKLAMA

Iš Kaukazo į Lietuvą šis pašarinis augalas atvežtas sovietmečiu, augintas ne tik kolūkių laukuose, bet ir   kolektyviniuose soduose. Dabar Sosnovskio barštis išplitęs beveik visoje šalyje tūkstančiais hektarų.

„Ypatingai šiltą dieną palietus jį jis išpurškia ar savisaugai skirtą skystį, kuris apdegina odą, ypač vaikams, iki pūslių, yra gan pavojinga jeigu pateks į akis, gali net pakenkti regėjimui. Reikia su juo pradėt kovot iš pavasario, kol jis dar nesustiprėjęs“, – aiškino ekologas Vytautas Zurba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak aplinkosaugininkų, kaimyninėje Latvijoje jau penkerius metus skiriamos ES išmokos naikinantiems Sosnovskio barščius.

„Moka ne taip jau mažai – 50 latų už hektarą, tai 50 latų atrodo nedideli pinigai, bet padauginkim iš 5 – 250 litų , jeigu daugiau tai net iki 150 latų, o mūsiškiai bandė kovoti chemija, bandė kovoti ir herbicidais , nu neveiksminga, ant tiek stiprios šaknys“, – pasakojo Rokiškio rajono Pandėlio seniūnas Romas Varanius.

Tuo metu Lietuvoje žmonės kol kas tik raginami Sosnovskio barščius šienauti arba ne vieną kartą purkšti pesticidais.

REKLAMA

„Baigiamos metodinės rekomendacijos, yra parinkta 30 vietų saugomose teritorijose ir finansuojant ES fondų lėšomis, bus nuo kitų metų 30 vietų reguliuojama, naikinamas Sosnovskio barštis. Ten, kur yra didžiausia jo grėsmė saugomiems augalams ir kraštovaizdžiui“, – sakė Aplinkos ministerijos Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas Selemonas Paltanavičius.

Pasak medikų, ypač pavasarį padaugėja dėl alergijos besikreipiančių žmonių, ir bene trečdalis nurodo galimą odos kontaktą su Sosnovskio barščiu.

Skirmantas PABEDINSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų