REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsisiautęs kariuomenės „auksinių šakučių“ pirkimo skandalas perėjo į politinį konfliktą tarp socialdemokratų ir prezidentės Dalios Grybauskaitės. Patys socdemai kaip niekad aršiai atsikerta šalies vadovei ir tikina, kad kolegos krašto apsaugos ministro Juozo Oleko neaukos. Tiesa, panašu, kad socdemai nėra vieningi. Tuo metu politologai atkreipia dėmesį į tai, kad artėjant Seimo rinkimams agresyvus valdančiųjų elgesys gali atsisukti prieš juos.

Įsisiautęs kariuomenės „auksinių šakučių“ pirkimo skandalas perėjo į politinį konfliktą tarp socialdemokratų ir prezidentės Dalios Grybauskaitės. Patys socdemai kaip niekad aršiai atsikerta šalies vadovei ir tikina, kad kolegos krašto apsaugos ministro Juozo Oleko neaukos. Tiesa, panašu, kad socdemai nėra vieningi. Tuo metu politologai atkreipia dėmesį į tai, kad artėjant Seimo rinkimams agresyvus valdančiųjų elgesys gali atsisukti prieš juos.

REKLAMA

Paaiškėjus, kad kariuomenė krašto apsaugai reikalingą įrangą ir įrankius viešųjų pirkimų metu perka gerokai didesnėmis kainomis negu rinkoje, prezidentė D. Grybauskaitė aršiai sukritikavo už viešuosius pirkimus atsakingą Krašto apsaugos ministeriją, pareikšdama, kad aštuonis kartus brangesnių nei rinkoje prekių pirkimas yra Lietuvos žmonių apvaginėjimas.

„Prisiimti atsakomybę turi Krašto apsaugos ministerija ir konkrečiai ministras“, – pažymėjo D. Grybauskaitė, pridurdama, kad, jei J. Olekas nesugebės susitvarkyti, tai tikėtis rimtesnių pozicijų ateityje jis neturėtų.

REKLAMA
REKLAMA

Užuodžia politinį užsakymą

Socialdemokratų partijos vicepirmininkas Algirdas Sysas įsitikinęs, kad krašto apsaugos ministras J. Olekas, sužinojęs apie 8 kartus didesnėmis negu rinkoje kainomis buvo pirkti virtuvės įrankiai, padarė viską, ką galėjo, tai yra kreipėsi į teisėsaugą, kuri tyrimo nepradėjo.

REKLAMA

Pasak A. Syso, tai, kad prokuratūra tyrimą pradėjo tik po to, kai Viešųjų pirkimų tarnyba paviešino skandalingą medžiagą, kelia įtarimų, jog tai yra politinis užsakymas, artėjant Seimo rinkimams.

„Kažkodėl aš negirdžiu prezidentės reikalavimų prokurorui. Kodėl prokurorai neranda nusikaltimų ir kreipiasi pakartotinai, nors į juos kreipėsi 2015 metais? Kodėl ta pati Viešųjų pirkimų tarnyba, kai ją kreipėsi A. Skardžius dėl Landsbergio mokyklos, kur padaryta 170 ar kiek tūkstančių žala, Viešųjų pirkimų tarnyba atsako, kad tai yra mažareikšmis dalykas, o 4 tūkstančiai už šaukštus yra didelė problema? Nenaudokime dvigubų standartų.

REKLAMA
REKLAMA

Aišku, kad čia yra politiniai užsakymai. Kas ragino elgtis neteisėtai ir atstatydinti J. Milių (piktnaudžiavimu tarnyba įtariamas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas – tv3.lt), o dabar ragina prisiimti politinę atsakomybę? Taip, kiekvienas ministras prisiima atsakomybę, bet ar dėl to reikia atsistatydinti. Akivaizdu, kad ne.

Iš prezidentės viskas eina. Ji jau ruošiasi rinkimams seniai. Aš siūlyčiau Vyriausiajai rinkimų komisijai ją užregistruoti kaip politinio proceso dalyve, nes pradeda dėliones dėlioti, pradeda agitaciją, tai gal reikia laikytis taisyklių ir viskas? Aš suprantu, kad ji visą laiką rėmė dešiniąsias jėgas ir turėjo pretenzijų mūsų Vyriausybei ir daugumai, bet reikėtų išlaikyti bent rinkimų tiesiojoje kažkokį neutralumą“, – piktinosi A. Sysas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mato ir šalies vadovės atsakomybę

Portalo tv3.lt kalbintas Nepriklausomybės akto signataras, šiuo metu Europos Komisijoje dirbantis įtakingas socdemas Vytenis Povilas Andriukaitis taip pat gynė krašto apsaugos ministrą J. Oleką. Politikas neslėpė nuostabos, jog prokuratūra 2014 m. kariuomenės viešuosius pirkimus nutarė tirti po to, kai prieš tai, po ministro kreipimosi tyrimą buvo nutraukusi.

„Jeigu būtų kokių problemų, turbūt ginkluotojų pajėgų vadas, tai yra prezidentė, ir gynybos ministras turėtų susėsti prie stalo ir diskutuoti, kas yra, taip? Ar kalbėtis per televiziją? [...] Jeigu prezidentė išsiaiškina su ministru, kad kažkodėl Generalinė prokuratūra nutraukia tyrimą, tai generalinio prokuroro skyrimo procedūra kam priklauso? Prezidentui. [...]

REKLAMA

Kodėl viskas apversta ant galvos, o ne pastatyta ant kojų? Šiaip aš esu griežtos logikos žmogus. Ne kartą sakiau, kad šalies prezidentė uzurpuoja konstitucines galias ir šiuo atveju aš matau šalies prezidentės populizmą visišką“, – žėrė kritiką politinės atsakomybės iš J. Oleko pareikalavusiai D. Grybauskaitei V. P. Andriukaitis.

Socdemas neslėpė manantis, kad prezidentei, kuri yra vyriausioji ginkluotojų pajėgų vadė, taip pat tenka dalis politinės atsakomybės už galima neskaidrius kariuomenės viešuosius pirkimus.

„Šiuo atveju politinė atsakomybė populistine prasme yra ir prezidentės pusėje, kamuoliukas yra ir jos pusėje. Man nekyla abejonių. [...]

REKLAMA

Prezidentės peržengia savo kompetencijas, ji dalyvauja rinkiminėje kampanijoje akivaizdžiai, ji visą laiką atakuoja šią Vyriausybę. Gaila, kad premjeras neparodo ryžto ir charakterio, ir nepasako, kad Konstitucijos peržengti niekam nedera, o to reikėtų, tą pasakyti reikėtų.

Lietuvoje yra senas anekdotas apie vištidės principą. Vištidėje visos vištos žino, kad ta, kuri užšoka aukščiau, ta turi gerą galimybę šiek tiek kai ko paleisti ant žemiau esančio“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.

Kirto bendražygiui: nereikėjo tylėti

Socdemų pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas bendražygio J. Oleko atsakomybės klausimą vertina kiek kitaip nei jo kolegos partijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bet kokiu atveju tokioje situacijoje ministras neišvengiamai prisiima atsakomybę, tik klausimas, kokia forma tai turi pasireikšti. Aš tai galvoju, kad dabartinėje mūsų labai specifiškoje situacijoje atstatydinti ministrą ir kariuomenės vadą nėra itin protinga.

Man tai atrodo, kad Krašto apsaugos ministerija ir ministras, ir kariuomenės vadas turi labai aiškiai viską paaiškinti, o ne vangiai atsimušinėti. [...] Todėl, kad dabar pasitraukimas iš pozicijų būtų bėgimas nuo atsakomybės“, – portalui tv3.lt dėstė G. Kirkilas.

Anot politiko, nepaisant to, kad kariuomenė vykdo viešuosius pirkimus, Krašto apsaugos ministerija negali likti nuošalyje. „Ministerija šaukštų ar kokios ten įrangos neperka, bet ministerija viešuosius pirkimus turi prižiūrėti. Kai tas atvejis buvo aptiktas, aš manau, kad didžiausia klaida yra ta, kad iš karto nebuvo pranešta visuomenėje, [...] tai turėjo būti paviešinta. Jeigu aš būčiau ministru, būčiau iš karto tą padaręs“, – aiškino G. Kirkilas.

REKLAMA

Jis teigė neabejojantis, kad „auksinių šakučių“ skandalas ne tik kad pakenks, bet jau kenkia socdemų įvaizdžiui.

„Aišku, kad pakenks, nėra abejonių, kad pakenks. Jau dabar kenkia. Mes gi susitikinėjame su rinkėjais ir jie klausia apie tai, o mes neturime atsakymų, bet tie atsakymai turi būti. Jau turėjo būti atsakymai, nes jau pavėluota.

Jam (J. Olekui – tv3.lt), kaip politikui, būtų lengviau tai padaryti, tai yra atsistatydinti ir eiti pakelta galva, bet klausimas, kaip pakeisti ministrą ir galbūt dar kariuomenės vadą. Aš manau, kad tai yra ne ta žinyba, kurioje galima tokiais dalykais žaisti“, – svarstė G. Kirkilas.

Ragino nuraminti visuomenę

Abejonių dėl J. Oleko elgesio turi ir Seimo narys socdemas Bronius Bradauskas. Jis ragina bendražygį trauktis iš pareigų.

REKLAMA

„Tai ne tik mano vieno nuomonė. Mes, Kaišiadorių skyrius, buvom susirinkę ir apklausėm visus narius ir visų skyriaus narių nuomonė buvo, kad ministras turi atsistatydinti“, – BNS ketvirtadienį sakė Socialdemokratų partijos (LSDP) Kaišiadorių skyriui vadovaujantis B. Bradauskas.

Tokią nuomonę jis pareiškė ir trečiadienį vykusiame LSDP frakcijos Seime posėdyje. J.Oleko klausimas, anot B.Bradausko, greičiausiai bus svarstomas ir penktadienį vyksiančiame partijos tarybos posėdyje.

„Pasakiau aiškiai ir tiesiai mūsų partiečių nuomonę. Ne dėl to, kad jis (J.Olekas - red.) kaltas. Jis nėra kaltas, kariuomenės vadas kur kas kaltesnis. Bet, kad nuramintų visuomenės nuomonę jis pasitraukt galėtų – mėnuo laiko liko – ir įrodinėti savo tiesą pasitraukęs iš šito posto. Kaip jis nuspręs, čia jo reikalas“, – svarstė B.Bradauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokrato nuomone, kur kas didesnė kaltė šioje istorijoje tenka kariuomenės vadui generolui leitenantui Jonui Vytautui Žukui, tačiau susitikimuose gyventojai kelia būtent J.Oleko atsakomybės klausimą.

„Čia, be abejo, yra suokalbis – nuo 2014 metų laikė tą reikalą nejudintą ir prieš pat rinkimus dabar išmeta. Be to, prezidentės pareiškimas melagingas, kuri dvigubai pakartojo, kad už prikimus atsakinga KAM. Ne KAM vykdė šitą pirkimą, o Lietuvos kariuomenė. Nereikia ministro kaltinti ten, kur jis nekaltas. Jis pats kreipėsi į prokuratūrą. O dabar tokia opinija sudaryta ir dabar tu pabandyk žmogui kaime susitikęs paaiškint...Mano šventa teisybė, kad nereikia skirti krašto apsaugai tiek pinigų, kad jais taškytis reikėtų“, – kalbėjo B.Bradauskas.

REKLAMA

Paklaustas, kodėl J.Olekas turi trauktis, jei, paties vertinimu, yra visai nekaltas, B.Bradauskas paaiškino, kad reikia „nuraminti visuomenę“.

„Tiesiog reikia nuraminti visuomenę. Žinot, kaip visuomenė reikalauja kraujo, čia nuo viduramžių tas yra. Jis tikrai nekaltas, bet nu ką darysi, visuomenės opinija tokia“, – teigė B. Bradauskas.

Eiti į karą nepataria

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto lektorius, politologas Vincentas Vobolevičius portalui tv3.lt teigė, kad prezidentės dėl „auksinių šakučių“ pirkimo skandalo sukritikuotas krašto apsaugos ministras J. Olekas iš posto nesitrauks, tačiau apie tolimesnį darbą šioje pozicijoje panašu jam teks tiks pasvajoti.

REKLAMA

„Vargiai, ar būtų galima tikėtis J. Oleko atsistatydinimo, nes rinkimai ne už kalnų ir tai būtų gestas, daug sprendimų per ateinantį mėnesį jis nepadarys, tik klausimas, ar jis bus naujuoju ministru. Man susidaro įspūdis, kad tikimybė, šansai jam tapti dar kartą ministru šitoje srityje yra daug mažiau nei minimalūs. Tai išgirdome ir D. Grybauskaitės komentare“, – komentavo politologas.

Kuo baigsis socdemų ir prezidentės D. Grybauskaitės konfrontacija? V. Vobolevičius aiškino, kad socialdemokratų užsirūstinimas gero jiems patiems, iki Seimo rinkimų likus kiek daugiau negu mėnesiui, neatneš.

„Techniškai socdemams galima būtų gintis, galima būtų sakyti, kad buvo viena firma, kuri atitiko ypatingus karo lauko virtuvės reikalavimus, todėl ir kaina tokia, bet visi jaučia, kad tai yra žodžiai, tai yra figos lapeliai, o iš tikrųjų tai yra beprotiškos kainos. Šitoje vietoje aš manau, kad sunku kažką išlošti konfrontuojant.

REKLAMA
REKLAMA

Iš kitos pusės, kaltės pripažinimas ne visada duoda gerą efektą. Geriausia jiems būtų tikėtis, kad neeskaluojant šito dalyko, jis praeis, ateis naujas skandalas ar naujas įvykis, kuris nukreips visų dėmesį kitur ir nebus atsimintas šitas dalykas. Ir nekonfrontavimas tai leidžia padaryti, leidžia tikėtis, kad visa tai praeis, prasimals ir bus praeityje“, – pažymėjo V. Vobolevičius.

Politologas perspėjo, kad dėl „auksinių šakučių“ kariuomenei pirkimo ant socdemų gali užsirūstinti ir jų rinkėjai, taigi jiems eskaluoti šią temą nevertėtų.

„Socdemų rinkėjai jaustųsi gerai, jeigu socdemai būtų kritikuojami dėl dalykų, kurie yra arba jų rinkėjams nesvarbūs, arba takoskyriniai, kur pasakytų, kad čia konservatorių retorika ir mes jos neklausome. Bet kai kalbame dėl šakučių, kurios kainuoja 184 eurus, tai yra sveiko proto kritika ir reikėtų socdemams stengtis, kad greičiau būtų visai tai pamiršta, o ne eiti į karus su prezidente“, – komentavo V. Vobolevičius.

Opozicija valdančiųjų skydo nepramuš

Tuo metu Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus, politologo Algio Krupavičiaus manymu, tai, kad skandalinga informacija apie brangiai įsigytus kariuomenės virtuvės įrankius viešojoje erdvėje paskleista, praėjus dviem metams po pirkimo fakto, esą suteikia pagrindo galvoti, jog ši istorija buvo specialiai „laikyta stalčiui“.

REKLAMA

Vis dėlto, pasak politologo, visuomenei nupieštame paveiksle Krašto apsaugos ministerija su socdemų deleguotu ministru priešakyje tampa kalčiausi.

Žmonėms, kurie nėra pakankamai informuoti, gali susidaryti toks įspūdis, kad Krašto apsaugos ministerija [...] yra pati korumpuočiausia, labiausiai prasikaltusi ir yra ministerija, kuri švaisto Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigus. Bet labai panašu, kad visa istorija yra manipuliavimas visuomenės nuomone ir tai daroma sąmoningai, ir visa istorija turi, ko gero, labai aiškų politinį rinkimų pamušalą.

Nėra taip, kad visuomenė kaip analitikai istoriją seka nuo A iki Z ir bando susidėlioti visus taškus. Pirmiausia, kyla gaisras, tada – skandalas, vėliau – vertinimai. Kai iki rinkimų lieka mėnesis su trupučiu laiko, o visi patys kategoriškiausi ir griežčiausi vertinimai nuskamba, kai kyla skandalas, tai laiko požiūriu socdemams skandalas yra tikrai pačiu blogiausiu metu“, – portalui tv3.lt aiškino politologas.

A. Krupavičius spėjo, kad J. Olekas iš posto tikrai nesitrauks, o nuslūgus socdemų ir prezidentės D. Grybauskaitės konfrontacijai, estafetę perims Seimo opozicija.

„Greičiausiai veiks opozicija, tai yra rengs interpeliaciją ir mėgins palaikyti įtampą aplink tą istoriją. Jeigu staiga paaiškėtų, kad iš tikrųjų pirkimų suma maža ir krašto apsaugos ministras elgėsi tikrai korektiškai, tai tada istorija numirs palaipsniui, nors tam tikros nuosėdos liks, nes vienaip ar kitaip rinkėjai, visuomenė informaciją priėmė selektyviai. [...]

Opozicija siūlo interpeliaciją žemės ūkio ministrei V. Baltraitienei, krašto apsaugos ministrui J. Olekui, tai manau, kad abiem atvejais valdantiesiems teks mobilizuotis ir jų atsakas bus tikrai vieningas. Jeigu būtų viena interpeliacija, tai galima būtų laukti kažkokio pakrikimo tarp valdančiųjų, nevieningos pozicijos. Dabar abiejų ministrų postus bus siekiama išsaugoti ir bent sulaukti rinkimų“, – komentavo A. Krupavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų