REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiulių iškilmių Liubline išvakarėse, antradienį, Liublino unijos 440-osios metinės paminėtos Slovakijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Minėjimą surengė Lietuvos ir Lenkijos ambasados Bratislavoje. Bratislavos merijos istorinėje veidrodinėje salėje susirinkusius garbius svečius sveikino Lietuvos ambasadorius Giedrius Puodžiūnas ir Lenkijos ambasadorius Andžejus Kravčikas (Andrzej Krawczyk).

REKLAMA

Renginyje skambėjo Austrijoje studijuojančių smuikininkės Dalios Delinskatės, violončelininko Glebo Pyšniako (Gleb Pyšniak) ir pianistės Kijoko Okušiba (Kyoko Okushiba) atliekami Felikso Mendelsono, Frederiko Šopeno ir kitų autorių kūriniai.

Po koncerto svečiai galėjo apžiūrėti Lenkijoje gyvenančio vieno žinomiausių šiuolaikinių lietuvių menininkų, pasaulinio garso tapytojo ir grafiko Stasio Eidrigevičiaus parodoje eksponuojamus plakatus.

REKLAMA
REKLAMA

Į iškilmes Liublino mieste Lenkijoje išvyko ir Lietuvos Prezidentas Valdas Adamkus.

Liublino arkikatedroje bus aukojamos ekumeninės mišios.

Vėliau iškilmių dalyviai vyks į Liublino katalikiškąjį Jono Pauliaus II universitetą, kuriame garbiems svečiams iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos ir Ukrainos bus suteikiami šio universiteto Garbės daktaro vardai, bus atidengta atminimo lenta "Nuo Liublino unijos iki Europos Sąjungos".

Po iškilmingų pietų svečiai vyks į Lietuvių aikštę, kur stebės riterių pasirodymus, to meto politikų posėdžių ir Liublino unijos pasirašymo akto inscenizaciją. Prie Liublino unijos paminklo iškilmėse dalyvausiantys šalių vadovai sakys kalbas, padės gėlių, vyks Lenkijos armijos garbės kuopos paradas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vakarop rengiamoje iškilmingoje eisenoje į Liublino pilį dalyvaus riteriai, žonglieriai, trimitininkai. Iškilmėse Liublino pilyje svečius sveikins Liublino miesto valdžia, šventinę kalbą sakys Lenkijos Prezidentas Lechas Kačinskis (Lech Kaczynski), bus įteikiami valstybiniai apdovanojimai ir pasirašoma bendra deklaracija. Liublino pilyje yra saugomas garsusis J. Mateikos paveikslas "Liublino unija", svečiai aplankys ir garsiąją Švč. Trejybės koplyčią, kurios freskose yra išlikęs vienintelis autentiškas Lenkijos karaliaus Jogailos atvaizdas.

REKLAMA

Po iškilmingos vakarienės svečiai vyks į Demblino oro uostą, o Liublino senamiestyje vyks artistų ir meno kolektyvų iš Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos ir Lenkijos pasirodymai.

Liublino unija tarp Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ir Lenkijos buvo sudaryta 1569 metų liepos 1 dieną Liublino mieste, o karaliaus Žygimanto Augusto patvirtinta liepos 4 dieną.

Liublino unijos akte buvo skelbiama, kad LDK ir Lenkijos karalystė susijungia į federacinę valstybę - Abiejų Tautų Respubliką, kuri turi vieną vadovą, renkamą visų Lenkijos ir Lietuvos bajorų luomų Lenkijoje ir karūnuojamą Krokuvoje. Taip pat Liublino unija įteisino Abiejų Tautų Respublikoje vieną seimą ir vieną senatą ir tai, kad visi vidaus ir užsienio politikos klausimai bus sprendžiami bendrame seime. Abiejų šalių bajorams leista visoje Respublikoje įsigyti dvarų, tarnybų, keisti gyvenamąją vietą.

REKLAMA

Liublino unijos akto originalas yra atvežtas į Vilnių ir bus pristatomas parodoje "Lietuva senuosiuose istorijos šaltiniuose" Taikomosios dailės muziejuje. Šią ir kitas tarptautines parodas, skirtas Lietuvos vardo tūkstantmečiui, liepos 5-ąją atidarys Lietuvos ir Lenkijos prezidentai.

Šių metų rudenį į Vilnių rengiamasi atvežti garsųjį Jano Mateikos (Jan Matejko) paveikslą "Liublino unija", kuris pusę metų bus eksponuojamas Taikomosios dailės muziejuje. Vieną iš garsiausių savo paveikslų "Liublino unija" J. Mateika nutapė 1869 metais, minint unijos 300-ąsias metines.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų