REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rizika skyrybų atveju netekti pusės privačiame pensijų fonde sukauptų pinigų egzistuoja. Vis dėlto, teisininkai ramina, kad teismai Lietuvoje kol kas nėra įtvirtinę taisyklės, kuri buvusiems sutuoktiniams padalintų II ir III pensijų pakopose sukauptas sumas. 

Rizika skyrybų atveju netekti pusės privačiame pensijų fonde sukauptų pinigų egzistuoja. Vis dėlto, teisininkai ramina, kad teismai Lietuvoje kol kas nėra įtvirtinę taisyklės, kuri buvusiems sutuoktiniams padalintų II ir III pensijų pakopose sukauptas sumas. 

REKLAMA

Ne visi žino, kad kaupia 

Kaip tv3.lt pripažino advokatų profesinės bendrijos „Avocad“ advokatas Egidijus Langys, fonduose sukauptų pinigų likimas skiriantis yra diskusijų vertas klausimas.

„Savo praktikoje esu turėjęs atvejį, kuomet žmonės kaupė gyvybės draudimo fonduose, tokiais atvejais tas sumas teismas padalija. Bet dėl pensijų vieningos teismų praktikos kol kas nėra“, – sakė E. Langys.

Advokatas priminė, kad papildomai pensijai fonduose kaupiama dalį pinigų nukreipiant nuo gaunamo atlyginimo. Na, o pastarasis, jeigu nėra pasirašyta jokių papildomų sutarčių, yra bendra jungtinė sutuoktinių nuosavybė.

REKLAMA
REKLAMA

„Formaliai darbo užmokestis abiem sutuoktiniams priklauso lygiomis dalimis. Taigi turime situaciją, kuomet žmonės kaupia pensijai, o skyrybų atveju turėtų ir šiaip galėtų būti dalijamos tos sukauptos sumos. Bet teismai į šią situaciją žiūri ir vertina įvairiai, vieningos praktikos nėra.

REKLAMA

Čia yra labiau diskusinis klausimas: pensija siejama su asmeniu, bet ta pati pensija nėra tik asmeninė nuosavybė, o bendra jungtinė. Pinigai ir bet koks gaunamas turtas, įgyjamas santuokoje, yra jungtinė nuosavybė“, – aiškino advokatas.

E. Langys priminė, kad viena iš priežasčių, kodėl sunku atsakyti, kas bus su jūsų pinigais privačiame pensijų fonde skiriantis, yra pastarųjų naujumas.

Esą nemažai žmonių iki šiol net nesupranta, kas iš viso yra papildomas kaupimas pensijai, o todėl ir paties klausimo nėra kėlę.

„Štai, pavyzdžiui, kuomet moki gyvybės draudimo įmokas, jas dėlioji pats ir apie tai vienas iš sutuoktinių žino. O žmogus gali ilgus metus kaupti II pakopoje, bet net pats nesidomėti, ką, kiek ir kur sukaupė. Taigi fondo pinigų dalybos tarp buvusių sutuoktinių kol kas yra labiau hipotetinė galimybė, aukščiausiasis teismas nėra pasisakęs šiuo klausimu“, – teigė E. Langys.

REKLAMA
REKLAMA

Konkretaus atsakymo nėra

To, kad skyrybų atveju dalis vieno sutuoktinio kauptų pinigų gali atitekti buvusiam vyrui arba žmonai, nepaneigė ir investicijų valdymo įmonės „INVL Asset Management“ verslo plėtros vadovas Andrej Cyba.

„Tai priklauso nuo keleto faktorių. Pirmiausia nuo to, ar šis turtas yra asmeninė, ar jungtinė sutuoktinių nuosavybė. Pagal Civilinio kodekso nuostatas, jei privatus pensijų fondas sukauptas iš bendrų sutuoktinių lėšų, ištuokos atveju kitas sutuoktinis turi teisę reikalauti, kad jam būtų pripažinta teisė į pusę sukaupto šio pensijos fondo turto.

Tad atsakymas į klausimą priklausytų nuo to, iš kokio turto – asmeninio ar bendro – buvo sukauptos lėšos vieno iš sutuoktinių vardu antros ar trečios pakopos pensijų fonde“, – sake A. Cyba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot „INVL Asset Management“ atstovo, paprastai lėšos antros pakopos pensijų fonde kaupiamos asmens darbo užmokesčio sąskaita, kuris pagal bendrą taisyklę laikomas bendrąja nuosavybe. Kita vertus, šis turtas yra laikomas asmenine nuosavybe, jei sutuoktinių turtas yra atitinkamai atskirtas vedybų sutartimi.

„Dėl trečios pakopos atveju situacija gali būti gerokai įvairesnė, kadangi pensijų įmokas moka pats dalyvis, o jo įmokų šaltiniai gali būti įvairūs – darbo užmokestis, dividendai ir kitos bendros sutuoktinių pajamos, tiek iki santuokos sudarymo turėtos lėšos, sutuoktiniui padovanotas ar jo paveldėtas turtas, ar kitas asmenine nuosavybe laikomas turtas.

REKLAMA

Be to, trečios pakopos pensijų kaupimo įmokas dalyvio naudai gali būti sumokėję ir kiti asmenys. Tai savo esme gali būti laikoma turto dovanojimu. Visgi šiuo atveju galioja išankstinis principas, kad turtas yra laikoma bendra sutuoktinių nuosavybe, kol nėra įrodyta priešingai“, – teigė A. Cyba.

Teisininkai taip pat priminė, kad žmonėms skiriantis, dalintis su buvusiu sutuoktiniu nereikia tik dovanotu, paveldėtu, iki santuokos įsigytu turtu arba tuo turtu, kuriuo buvo pasidalinta galiojant santuokai.

E. Langys pabrėžė, kad kokio nors daikto dovanojimo atveju, jis tampa bendra nuosavybe tik tuo atveju, jeigu tai atskirai įrašoma dovanojimo sutartyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų