REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Retas žino, kad lengvas, putojantis, kvepiantis vaisiais ar uogomis sidras – toli gražu ne XXI amžiaus išradimas. Nors gerbėjams visame pasaulyje nuolat pristatomi vis nauji šio gėrimo skoniai, sidro gamybos paslaptis išlieka tokia pati, kaip ir anuomet, prieš dešimt tūkstančių metų – obuolių ar kriaušių sulčių fermentavimas.

Retas žino, kad lengvas, putojantis, kvepiantis vaisiais ar uogomis sidras – toli gražu ne XXI amžiaus išradimas. Nors gerbėjams visame pasaulyje nuolat pristatomi vis nauji šio gėrimo skoniai, sidro gamybos paslaptis išlieka tokia pati, kaip ir anuomet, prieš dešimt tūkstančių metų – obuolių ar kriaušių sulčių fermentavimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš istorijos glūdumos – į XXI amžių

Sidro istorija skaičiuoja ne šimtmečius, o tūkstantmečius. Spėjama, kad putojantis gėrimas iš obuolių buvo pradėtas gaminti dar 7500 metais prieš Kristų. Anuomet tradicinis sidras buvo gaminamas tik iš obuolių sulčių, be mielių ir vandens.

REKLAMA

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose sidras paminėtas dar 55 metais prieš Kristų, dviem Julijaus Cezario vadovaujamiems romėnų legionams atvykus į Angliją. Neįprastas, Anglijoje populiarus gėrimas labai patiko Cezariui. Netrukus obuoliai ir sidras paplito visoje Romos imperijoje. Romėnams užkariavus Angliją ir daugeliui anglų pabėgus į Normandiją Prancūzijos šiaurės vakaruose, ten nukeliavo ir sidras.

Lietuvoje dar XX a. 4 dešimtmetyje pirmasis šį gėrimą pradėjo gaminti „I.B.Volfas-Engelman“. O įžengus į trečiąjį tūkstantmetį, 2001 metais, „Ragutis“ (dabartinis „Volfas Engelman“) pristatė pirmąjį modernų sidrą prekės ženklu „Fizz“, kuris konkurse „Lietuvos metų gaminys 2001“ netruko būti įvertintas diplomu. Pirmieji sidrai buvo kriaušių, obuolių ir braškių skonio. Vėlesniais metais šio gėrimo rinka Lietuvoje įgavo dar didesnį pagreitį.

REKLAMA
REKLAMA

Sidro gimimo paslaptys

Sidro gamybai pasirenkamos specialios, į laukines obuolių veisles panašios obuolių rūšys, turinčios daug taninų. Įvairūs gamintojai gali rinktis skirtingas obuolių rūšis, tačiau svarbiausia, kad gamybai naudojamose obuolių rūšyse būtų daug cukraus, kuris reikalingas sulčių fermentacijai.

Tradicinis sidras gaunamas, fermentuojant šviežias rūgščių ir aitrių obuolių sultis, kuriose antrinės fermentacijos metu susidaro angliarūgštė. Gaminant daug sidro, naudojamos dirbtinės, dažniausiai šampano mielės. Norint, kad sidras būtų stipresnis, sultys pilamos į fermentacijai skirtas nerūdijančio plieno talpyklas arba ąžuolines statines.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo sulčių fermentacijos trukmės priklausys, koks bus sidras: sausas, pusiau sausas ar saldus. Gaminant sausą sidrą, sulčių fermentacija tęsiama, kol visas ar beveik visas cukrus virsta alkoholiu, o gaminant saldų – sultys yra filtruojamos, dar esant ankstyvai fermentacijos stadijai, todėl gėrime lieka daugiau alkoholiu nevirtusio cukraus.

Po maždaug tris mėnesius trunkančio brandinimo, sultys filtruojamos, pašalinant nuosėdas. Beje, kai kurie tradicinio sidro gamintojai tyčia palieka nuosėdų kaip natūralumo įrodymą. Paskiausiai sidras prisotinamas anglies dvideginio.

REKLAMA

Pagal tradicinį metodą šis gėrimas gaminamas ne tik iš šviežių obuolių, tačiau ir iš kriaušių, arba obuolių ir kriaušių sulčių mišinio. Sidras gali būti aromatizuotas kitomis nei pagrindinių ingredientų skonio kvapiosiomis medžiagomis ar kitomis sultimis. Atitinkamai spalva irgi gali skirtis.

Kiekvienam – pagal skonį

Sidro skonių asortimentą lemia šalies vartotojų skonio ypatumai. Pavyzdžiui, Anglijoje ir Prancūzijoje populiaresnis obuolių ir kriaušių sidras, o Skandinavijoje – aromatizuotas braškių ar kitų uogų. Lietuvoje taip pat yra gausus asortimentas aromatizuotų vaisių ir uogų sidrų, tačiau neabejotinai karaliauja kriaušių sidras – jis vertinamas už ypatingą lengvumą ir gaivų skonį. Sidrą mielai renkasi įvairaus amžiaus žmonės. Visgi, didžioji dauguma vartotojų yra 18–25 metų amžiaus moterys.

REKLAMA

Lietuvos rinkoje pasirodęs sidras netruko iškovoti pozicijų ne tik mažmeninės prekybos vietose, tiek ir baruose bei restoranuose. Vis dėlto, lyginant su Vakarų pasauliu, sidro Lietuvoje išgeriama mažiau. Daugiausiai jo išgeriama namuose. Pernai metais Lietuvoje net 80,5 proc. pagaminto sidro buvo suvartota iš 1,5 litro PET (plastikinės) taros, 7,6 proc. – iš skardinių, 2 proc. – iš stiklinių butelių.

Žinoma, Lietuvoje sidro pardavimams ženklios įtakos turi sezoniškumas. Įprastai pavasarį sidro prekyba atsigauna, o vasarą pasiekiamas jos pikas. Kartais vasaros sezono metu sidro pardavimai gali padidėti net dvigubai, palyginus su šaltuoju sezonu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su kuo geriamas sidras

Sidrą siūloma gerti atšaldytą iki 8–12° C temperatūros, mat tuomet išryškėja aiškus intensyvus obuolių ar kriaušių aromatas, saldus, lengvas skonis. Sušilęs sidras pakeičia skonį, todėl rekomenduojama į taurę pilti nedidelį gėrimo kiekį. Pilama iš aukščiau, tuomet sidras suputoja, atskleisdamas visus skonio ir kvapo niuansus.

Toks gėrimas gali būti geriamas kaip aperityvas. Sidras naudojamas kaip kokteilių ingredientas, kai kuriose šalyse jis vertinamas kaip pigesnė šampano alternatyva. Prie sidro puikiai dera jūros gėrybės, kiaulienos, daržovių patiekalai, sūris, vaisiai, įvairūs desertai. Jis taip pat naudojamas įvairiems patiekalams paskaninti vietoj baltojo ir raudonojo vyno.

Todėl tereikia išsirinkti skonį ir pažinti tūkstantmečių istoriją sidro taurėje.

Užsakymo nr. 3383

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų