REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl nepakeliamų šildymo kainų pardavę butus Biržuose ir persikėlę gyventi į kaimus moksleivių tėvai susiduria su kita problema - jų vaikams siūloma keisti ir mokyklą.

REKLAMA
REKLAMA

„Įdomu, ar Biržų rajono savivaldybės Švietimo skyriaus specialistai savo paauglius vaikus norėtų metams perkelti į kitą, nei iki tol lankė, mokyklą?" - svarstė į redakciją paskambinusi parovėjietė Lina Lamauskaitė.

REKLAMA

Vargu. O šios moters aštuntokui sūnui, nuo pirmos klasės lankiusiam Biržų „Aušros" vidurinę mokyklą, į kitą įstaigą metams pereiti pasiūlė savivaldybės Švietimo skyriaus specialistas Marijonas Nemanis.

Siūlė pagerinti kaimo mokyklos padėtį

Pasak minimalų atlyginimą gaunančios L. Lamauskaitės, namą Parovėjoje ji įsigijo prieš dvejus metus. Iš miesto teko bėgti dėl didelių šildymo kainų.

Jos sūnus „Aušrą" lankė nuo pat pirmos klasės. Buvo įpratęs prie aplinkos, klasės, mokytojų.

REKLAMA
REKLAMA

Praeitais metais berniukas į Biržus jau važinėjo iš Parovėjos. Pasak mamos, jo nemokamo pavėžėjimo į mokyklą klausimas buvo išspręstas.

Problema netikėtai iškilo šiais metais. Mokyklos direktorius Leonas Zdanavičius jai paaiškino, kad negali vaikui duoti moksleivio pažymėjimo, leidžiančio nemokamai važinėti maršrutiniu autobusu į mokyklą. Tai daryti kategoriškai uždraudė savivaldybės Švietimo skyriaus specialistas Marijonas Nemanis. Esą tokiu atveju bus daromas pažeidimas.

„Direktorius mielu noru padėtų, bet bijo. Jam buvo pasakyta, kad patikrinus ir nustačius pažeidimą jis mokės iš savo kišenės", - kalbėjo moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad minimalią algą gaunanti vieniša mama kasdien vaikui turi skirti 5,60 litų kelionei, o dar reikia pinigų pietums.

„Vien važinėjimui į mokyklą per mėnesį man išeina 120 litų. Iš kur tokie pinigai? Niekada nesu prašiusi jokių lengvatų, net nemokamo maitinimo. Tuos pinigus, kur maitinimas jam priklausytų, galėtų skirti už važinėjimą", - svarstė moteris.

Aštuntoko mama buvo nuėjusi ir į savivaldybę pas M. Nemanį.

„Jis net nežiūri į akis ir aiškina savo. Nieko nesiklausė ir tik tikino, kad jokių išlygų negali būti - kaimo mokyklose mažai mokinių. Man vaiką pasiūlė leisti į Medeikius. Esą metus ten palankys, o devintoje klasėje vėl galės važinėti į Biržus. Sūnus nesutinka, ir aš jam pritariu", - kalbėjo L. Lamauskaitė.

REKLAMA

Moteris sakė savo vaiku eksperimentuoti neleisianti.

„Man aiškino, kad tokiu būdu taupo biudžeto pinigus. O kokį nuostolį patiria gyventojai ir jų vaikai, nepaskaičiavo. Savo išvykoms ir pobūviams valdžia lėšų tai suranda. Rašysiu švietimo ministrui G. Steponavičiui", - piktinosi moteris.

Išplėšti iš aplinkos – žiauru

Biržų „Aušros" vidurinės mokyklos direktorius Leonas Zdanavičius sakė, kad problemos gal ir nebūtų, jei berniukas mokyklos nebūtų lankęs nuo pat pirmos klasės. Dabar, pedagogo įsitikinimu, vaiką metams išplėšti iš įprastos aplinkos būtų žiauru.

REKLAMA

Motinai direktorius siūlė vaiką apgyvendinti mokyklos bendrabutyje, tačiau ji nesutiko. Kai namai už 6 kilometrų, vargu ar kuri nors mama norėtų, jog vaikas būtų toli nuo jos. Juolab kad žiemą bendrabutyje šalta.

Direktorius minėjo, kad tai ne vienintelis atvejis, kai iškyla problemų dėl mokinių pavėžėjimo. Šiais metais net trijų mokinių tėvai pardavė Biržuose turėtus butus ir nusipirko namus kaimuose. Motyvas - mažiau reikia mokėti už šildymą.

„Sutinku, kad kaimo mokyklose trūksta mokinių. Bet tos problemos negalima spręsti vaikų gerovės sąskaita", - svarstė direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl kituose kaimuose gyvenančių vaikų pavėžėjimo į mokyklą problemų nekilo - daug kur važinėja geltonieji autobusiukai ir vaikus paveža.

„Mes taip pat savo autobusiukais paimame kitų mokyklų vaikus. Ar veži 15, ar 18 vaikų - jokio skirtumo, dar ekonomiškiau", - kalbėjo direktorius.

Pasak pašnekovo, praėjusiais metais problemų dėl nemokamo pavėžėjimo nekilo, nes „taip griežtai nebuvo žiūrima".

Problema iškilo dėl Parovėjoje gyvenančio aštuntoko, nes artimiausia mokykla yra Medeikiuose. Pagal rajono tarybos nustatytą tvarką vaikui apmokama už važiavimą į arčiausiai esančią mokyklą. Siūlymas vaiką leisti į Medeikius teisėtas. Bet ar teisingas?

REKLAMA

Direktorius mamai laikinai pasiūlė išeitį. Berniuką iš Parovėjos į Biržus atveš iš Nemunėlio Radviliškio vaikus į miestą vežantis autobusiukas. Tiesa, į Biržus jis atvyksta labai anksti, 7.30 val. Į namus parveš gimnazijos autobusiukas. Jo maršrutas priderintas prie gimnazistų grafiko, tad aštuntokui kasdien reiks laukti po kelias valandas. Maršrutiniu autobusu jis į namus sugrįžtų anksčiau.

Direktorius siūlo, kad tą laiką moksleivis praleistų produktyviai - eitų į biblioteką, ruoštų pamokas.

„M. Nemanis man išaiškino, kad, jei išduosime pažymėjimus, leidžiančius nemokamai važiuoti autobusu, pažeisime galiojančią tvarką ir mokėsime iš savo kišenės", - aiškino direktorius.

REKLAMA

Šį klausimą jis žadėjo kelti artimiausiame švietimo įstaigų vadovų pasitarime.

Privalo lankyti Medeikius?

Biržų rajono savivaldybės Švietimo skyriaus specialistas Marijonas Nemanis neneigė, jog buvo sulaukęs L. Lamauskaitės vizito.

„Jai pasakiau, kad pagal galiojančią tvarką negalime apmokėti jos sūnaus kelionių į Biržų miesto mokyklas. Pasiūliau sūnų leisti į pagal tarybos sprendimu patvirtintą teritoriją Parovėjai priskirtą Medeikių pagrindinę mokyklą. Sakiau, kad jūs privalote ten mokytis. Bet ji kategoriškai atsisakė. Motinai pasiūliau daugiau variantų, draugiškai pasikalbėjome ir išsiskirstėme", - tikino M. Nemanis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas neneigė, kad pas jį dėl panašių problemų lankėsi ne tik parovėjietė, bet ir kituose kaimuose gyvenančių ir mieste mokyklas lankančių vaikų tėveliai.

„Jei vaikui padarysi išimtį ir apmokėsi kelionę, bus finansinis pažeidimas. Įstatyme ir tarybos sprendime nenumatytos išimtys, vaikai turi lankyti jų teritorijoje priskirtą mokyklą ir tik už vykimą į ją bus apmokama. Todėl informavau „Aušros„ mokyklą, kad jie leisdami nemokamai važinėti maršrutiniu autobusu pažeis įstatymą“, - tikino M. Nemanis.

Paklausus, ar apie šią problemą žino rajono vadovai, M. Nemanis tvirtino, jog pranešė Švietimo skyriaus vedėjai Genovaitei Gutauskienei. Jo žiniomis, kai kurie tėvai kreipėsi į rajono merę Irutę Varzienę.

REKLAMA

„Naujas švietimo įstatymas leidžia peržiūrėti tvarką. Bet tai užtruks", - svarstė M. Nemanis.

Kaimo vaikų neleis diskriminuoti

Biržų rajono merė Irutė Varzienė sakė jau žinanti šią problemą. Į ją kreipėsi kitų kaime gyvenančių ir mieste mokyklas lankančių vaikų tėvai.

Merė prašė juristų išsiaiškinti, ar yra galimybių jiems padėti. Klausė Biržuose apsilankiusio Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininko Valentino Stundžio. Šis pabrėžė, kad Biržų rajono taryba yra mokyklų steigėja ir gali daryti sprendimus.

REKLAMA

„Kaimo vaikai negali būti diskriminuojami vien todėl, kad ten gyvena. Mes, kaip steigėjas, to neturime leisti", - įsitikinusi rajono merė.

Artimiausiu metu ji siūlys sudaryti komisiją atskiriems pavėžėjimo į miesto mokyklas klausimams spręsti, kad ji pasiūlytų sprendimus rajono tarybai.

Jurgita Vitkauskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų