REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grūdininkai skaičiuoja vagonus derliui eksportuoti, ūkininkai trina rankomis dėl rekordinių grūdų kainų ir skaičiuoja derlių, nors grūdai dar ne aruode. Kai kurie specialistai įspėja, kad dalį rekordinio 4 mln. tonų grūdų derliaus, galėjo nusinešti sausros, o lietūs išguldyti pasėlius. Nepaisant to, iš Lietuvos iškeliaus daugiau nei pusė žemdirbių derliaus.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos ir „KG Group“ vadovas Tautvydas Barštys sakė, kad kol kas orai derliui dar nepakenkė. Jau nukulti grūdai yra visokių kokybės klasių, o sunkumų gali kilti ūkininkams, neteisingai tręšusiems pasėlius.

REKLAMA

„Rapsų derlius tikrai buvo rekordinis: apie 5 tonas iš hektaro, – sakė T. Barštys. – Grūdų kaina rinkoje laikosi aukšta, 10-15 proc. didesnė nei anksčiau“.

Anot jo, grūdai rinkose tapo spekuliacine preke, todėl jų kaina gali būti sukeliama dirbtinai. Spekuliacinėse rinkose gali būti tris kartus daugiau grūdų nei yra iš tikrųjų.

„Agrowill Group“ valdybos pirmininko Vlado Bagavičiaus teigimu, gamtos sąlygos derliaus kiekiui poveikio neturės. Esą žieminės veislės jau beveik nukultos, o grūdų kokybę gali lemti nebent birželio orai: dėl lietaus ir saulės trūkumo grūdai gali būti smulkesni, turėti mažiau baltymų. Anot jo, tikėtina, kad nemaža dalis derliaus vidutinės kokybės.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar bręsta vasariniai rapsai ir kviečiai, dar yra pora savaičių, galima tikėtis, kad jie turės įtakos galutiniam derliui, bet kiekis nesikeis. Juo labiau, kad Lietuva yra išskirtinėje pozicijoje, nes aukštą grūdų kainą lemia rekordinės sausros JAV, Rusijoje, Kazachstane, kur derliaus prognozes kas dvi savaites dar sumažina. Europoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, derlius irgi nėra ypatingas, nes žiema pasėliams buvo prasta, o Lietuvoje ir Latvijoje – išimtis, peržiemojo puikiai“, – tikino V. Bagavičius.

Jis sakė, kad dėl paklausos ir sąlygų kitose šalyse, galimo eksporto uždraudimo Rusijoje, net ir vidutinės kokybės Lietuvos augintojų grūdai bus patrauklūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vidinėje rinkoje turime daugybę klasių, o pasaulinėje maistiniai grūdai yra dviejų kokybės kategorijų, pagal baltymų kiekį. Eksportuotojai orientuojasi, kad būtų užtikrinta viena ar kita kokybė, kurią galima pasiekti maišant grūdus elevatoriuose“, – sakė „Agrowill Group“ valdybos pirmininkas.

Rekordinis derlius mažėja

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas sakė, kad dėl besikeičiančių orų nukentėti gali ne tik derliaus kokybė, bet ir kiekybė. Anot jo, iš planuoto 4 mln. tonų grūdų derliaus liks tiek pat, kiek buvo 2008 metais – 3,5 mln. tonų.

REKLAMA

„Rekordinio derliaus, ko gero, jau nebebus. Liūtys išguldė nemažai pasėlių, negalėsime jų nukulti. Kitas dalykas, grūdai jau nebeaugo ir jie bus smulkūs. Prarasime dalį derliaus, jo kokybė irgi neaiški, nes buvo daug lietaus“, – prognozavo R. Majauskas.

Asociacijos vadovo teigimu, labiausiai ūkininkai ir perdirbėjai tikisi žieminių kviečių, jų derlius ir būna gausiausias. Žemdirbystės instituto tyrimo duomenimis, šiemet iš hektaro planuojama nukulti 4,2 tonos, kaip ir prieš penkerius metus. Anot jo, grūdų kainos jau nebekyla, o Lietuvai grūdų kainas diktuoja pasaulinės rinkos. Šiemet svetur gali būti išvežta 2 mln. tonų grūdų, ketvirtadaliu daugiau nei įprastai.

REKLAMA

„Jei neturėsime kokybės, mūsų kviečių mažai kam reikės. Paprastai jie vertinami dėl baltymų, tinkami gaminti makaronams, kitiems geresniems produktams. Bet jei lietūs nesiliaus, kokybės nebus. Nežinia, ar galėsime parduoti, nes patys jų suvartojame mažai“, – sakė R. Majauskas.

Brangiausi – rapsai

„Agrowill Group“ valdybos pirmininkas V. Bagavičius sakė, kad pelningiausia žemės ūkio kultūra šiemet bus žieminiai rapsai. Jų kainos pasaulinėje rinkoje didelės, be to yra nemažai biodegalų gamintojų. Pelno maržą gali sumažinti tai, kad jie nebus aukščiausios kokybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kaip rodo prekyba pasaulio biržose, paskutinę savaitę rekordines aukštumas pasiekusios kainos kiek nukrito. Buvo tikimasi, kad į JAV ateis lietūs ir tai padidins derliaus kiekį, bet vakar pasirodė naujienos, kad kritulių buvo mažiau nei tikėtasi ir kainos pradėjo kilti. Manyčiau, kad nuosaikiai didėti kainai erdvės dar gali atsirasti“, – skaičiavo V. Bagavičius.

Duona brangti neturėtų, bet gali

Anot „Agrowill Group“ valdybos pirmininko, dėl didelių grūdų kainų, gali pabrangti ir duonos produktai vartotojams.

„Duonos kainą sudaro ne tik grūdų dalis: kuro kaina, darbo užmokestis, gali nulemti šiokį tokį padidėjimą. Reikia nepamiršti, kad valstybės biudžetui rekordinis grūdų derlius bus naudingas: ūkio subjektų pelno mokesčių įnašas į biudžetą bus didesnis“, – sakė V. Bagavičius.

REKLAMA

Grūdų augintojų asociacijos vadovas paneigė galimą duonos gaminių brangimą, esą tam nėra pagrindo.

„Duonos kainos kilo 2008 metais ir aš manau, kad jos visiškai padengia sąnaudas. 2009 ir 2010 metais grūdų kainos taip pat buvo didelės, bet duona nebrango. Gal ir prisidengs aukštomis kainomis ir bandys pabranginti duonos produktus, bet ją sudaro tik 20 proc. miltų, o visa kita yra vanduo ir priedai“, – aiškino R. Majauskas.

Gabija SABALIAUSKAITĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų