REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šienligė: kai augalai tampa priešais

Vėlyvas pavasaris – metas, kai sužydi pievos ir sodai. Deja, džiaugtis pavasario žiedais lemta ne kiekvienam. Kasmet vis daugiau žmonių kaip tik tokiu metu, užuot pajutę energijos ir jėgų antplūdį, tampa tikrų tikriausiais ligoniais.

REKLAMA
REKLAMA

Čiaudulys, varvanti nosis, rodos, signalizuotų apie peršalimą, tačiau... Jei tokius simptomus jaučiate jau nebe pirmą pavasarį, o ypač jei juos sustiprina užtinstančios, ašarojančios ar traiškanojančios akys, galima įtarti, kad šių nemalonumų priežastis – šienligė.

REKLAMA

Kas yra šienligė?

Šienligė, medikų vadinama polinoze (nuo lotyniško žodžio pollen – žiedadulkės), – liga, kai organizmas ypač jautriai reaguoja į augalų žiedadulkes. Šienligė ne visiems susirgusiesiems pasireiškia vienodai intensyviai. Tai, kas vieną privers vos keletą kartų nusičiaudėti, kitą ilgam paskandins slogos ir ašarų upeliuose. Dažniausiai šienligė

pasireiškia tik tam tikros rūšies augalams, o kiti gali visai nealergizuoti. Jei kilo įtarimų, kad sergate šienlige, būtinai kuo greičiau atlikite alergologinius tyrimus ir išsiaiškinkite, į kokius alergenus taip audringai reaguoja jūsų organizmas. Šiuos tyrimus patogiausia atlikti ne paūmėjus ligai, o šaltuoju sezonu, vėlyvą rudenį ar žiemą, kai ore žiedadulkių nėra ir organizmas neįaudrintas.

REKLAMA
REKLAMA

Dažniausi šienligės požymiai

Akių uždegimas arba konjunktyvitas – niežti akių vokus, jos tampa jautrios šviesai, parausta, peršti, ašaroja, juntamas skausmas, tempia, peršti odą aplink. Stipri sloga arba rinitas – staiga imama be perstojo čiaudėti (net po keliasdešimt kartų), iš nosies teka gausios, vandeningos išskyros, gleivinė paburksta, nosis patinsta, niežti. Dilgėlinė – per kelias minutes smarkiai patinsta akių vokai, lūpos ar ausų kaušeliai, kamuoja niežulys, juntamas deginimas. Panašūs požymiai kartojasi kasmet tais pačiais mėnesiais, žydint tam tikriems augalams. Savijauta akivaizdžiai pablogėja saulėtą, giedrą, vėjuotą dieną, o darganotu oru pasijuntama geriau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šienligės palydovė – alergija maistui

Net 70–90 procentų žiedadulkėms alergiškų žmonių būna jautrūs ir augaliniam maistui – daržovėms, įvairiems žalumynams, vaisiams ir riešutams. Tai vadinamoji kryžminė alerginė reakcija. Beržo, lazdyno, alksnio, obels žiedadulkėms alergiški žmonės paprastai

yra alergiški ir lazdyno riešutams, morkoms, bulvėms, salierams bei vaisiams su kauliukais (vyšnioms, abrikosams, slyvoms ir kt.). Jei šienligės simptomai pasireiškia žydint javams, reikėtų vengti miltų ir kruopų patiekalų bei rūgštynių. Organizmas itin jautriai reaguoja į pelynų, jurginų, ramunių, kiaulpienių, saulėgrąžų, ambrozijų, medetkų, lakišiaus, debesylo žiedadulkes? Greičiausiai teks atsisakyti citrusinių vaisių, saulėgrąžų

aliejaus, chalvos, melionų, arbūzų, bananų, pupų, cikorijų. Nuo balandų kylančią šienligę gali lydėti alergija burokėliams ir špinatams. Pavojaus periodai sergantiesiems šienlige – metas, kai žydi audringą organizmo reakciją sukeliantys augalai. Intensyviausio žydėjimo ir didžiausios žiedadulkių koncentracijos ore laikotarpiai Lietuvoje: medžių – gegužė, žolių – birželis, piktžolių – rugpjūtis.

REKLAMA

Kaip pasislėpti nuo žiedų?

Užklupus šienligei simptomus galima palengvinti vengiant kontakto su žiedadulkėmis ir pakoregavus tam tikrus kasdienius įpročius. Visiškai išvengti nemalonių simptomų tikrai nepavyks, nes žiedadulkės labai lengvos ir lakios, tačiau sumažinti jų dažnumą ir intensyvumą – galima.

Naudingi patarimai!

Žydint alergizuojantiems augalams kuo daugiau laiko praleiskite patalpoje. Kai lauke daug žiedadulkių, ypač antroje dienos pusėje, įpraskite patalpoje, kurioje esate, uždarinėti langus ir duris. Vėdinkite kambarius anksti ryte, vėlai vakare ir iškart po lietaus, kai

žiedadulkės nusėda. Dažnai drėkinkite užuolaidas. Drėgmė sulaikys žiedadulkes išorinėje

užuolaidų pusėje ir neleis joms patekti į vidų. Kasdien drėgnu skudurėliu valykite dulkes.

Kasdien plaukite grindis, nepamirškite su skudurėliu išvalyti grindų ir sienų sankirtos linijos palei visą buto perimetrą. Mokslininkai įrodė, kad būtent čia susikaupia didžioji dalis į namus patekusių dulkių, o valant grindis ilgakočiu šepečiu kampučiai lieka nepaliesti. Lauke nešiokite akinius. Prieš eidami į lauką nosies vidų patepkite apsauginiu tepalu. Parėję iš lauko persirenkite viršutinius drabužius, jei reikia – akis ir nosį praplaukite vandeniu.

REKLAMA

Šienligei sakome STOP!

Ar alerginė reakcija į žiedadulkes ir maistą – jau visos šienligės sukeltos negandos? Anaiptol! Ši liga apribos ir kai kurias kitas jūsų galimybes.

Sergantiesiems šienlige nepatariama: naudoti iš vaistažolių pagamintų kremų ir augalinės kilmės kosmetikos, vartoti gydomųjų preparatų ir maisto papildų su žiedadulkėmis, skanauti medaus ir jo produktų (bent žydint pavojingiems augalams), gydytis vaistažolių arbatomis ir kompresais, dalyvauti iškylose ir turistiniuose žygiuose į gamtą (kai žydi

alergizuojantys augalai), namus puošti lauko gėlių puokštėmis, sausų gėlių kompozicijomis ir verbomis.

Parengė Laura Mureikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų