REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo Viduržemio jūros iki Šiaurės Amerikos – šią vasarą šiaurinio pusrutulio dalys kovoja su nepaprastai aršiais miškų gaisrais. Tačiau visi šie gaisrai vis dar neprilygsta šiuo metu Sibire siautėjantiems gaisrams.

Nuo Viduržemio jūros iki Šiaurės Amerikos – šią vasarą šiaurinio pusrutulio dalys kovoja su nepaprastai aršiais miškų gaisrais. Tačiau visi šie gaisrai vis dar neprilygsta šiuo metu Sibire siautėjantiems gaisrams.

REKLAMA

„Greenpeace Russia“ duomenimis, nuo 2021 m. sausio iki rugpjūčio 2 d. Rusijoje sudegė 13,4 mln. hektarų miškų. Dauguma gaisrų kyla Sachos respublikoje (Jakutijoje), didžiausiame ir šalčiausiame Rusijos regione, esančiame šalies šiaurės rytuose.

„Greenpeace Russia“ miškų departamento vadovas Aleksejus Jarošenka šią savaitę „Moscow Times“ sakė, kad didžiausias gaisras šiuo metu viršija 1,5 mln. hektarų ir jie tikisi, jog šis gaisras taps didžiausiu istorijoje. „Šis gaisras turi išaugti apie 400 tūkst. hektarų, kad taptų didžiausiu dokumentuotoje istorijoje“, – sakė jis.

Kalbėdamas su „Washington Post“, A. Jarošenka taip pat pažymėjo, kad gaisrai Sibire yra didesni nei nuolatiniai gaisrai Graikijoje, Turkijoje, Italijoje, JAV ir Kanadoje kartu sudėjus.

REKLAMA
REKLAMA

Sibiro miškų gaisrų dūmai taip pat nukeliavo daugiau nei 3 tūkst. kilometrų nuo Jakutijos, ir pirmą kartą istorijoje pasiekė Šiaurės ašigalį. NASA kosmoso stebėjimo duomenys parodė storą dūmų dangą, besidriekiančią apie 3,2 tūkst. kilometrų iš rytų į vakarus ir 4 tūkst. kilometrų iš pietų į šiaurę. Buvo pranešta apie dūmus net Mongolijos sostinėje Ulan Batore, vakarinėje Grenlandijoje ir šiauriausioje Kanados dalyje esančiame Nunavute.

REKLAMA

Nepaisant šalto įvaizdžio, Sibirui nesvetimi miškų gaisrai. Tiek 2020 m., tiek 2019 m. regione vyko intensyvūs miškų gaisrų sezonai, tačiau šie metai buvo ypač žiaurūs. XXI amžiuje buvo tik dveji metai, kurie įveikė dabartinį miškų gaisrų mastą – 2012 m., kai sudegė 16 mln. hektarų miškų, ir 2003 m., kai sudegė 14,5 mln. hektarų plotas.

Kad ateityje tokia katastrofa nepasikartotų, „Greenpeace Russia“ paragino Rusijos vyriausybę įrašyti į saugomų teritorijų sąrašą kuo daugiau miškų ir kiek įmanoma sumažinti žemės ūkio ir miškininkystės vykdomą gaisrų praktiką.

REKLAMA
REKLAMA

Gaisro priežastis galiausiai gali būti siejama su žmonėmis. Dabartiniai miškų gaisrai kyla dėl rekordinių karščio bangų ir didelės sausros, kuri greičiausiai tapo intensyvesnė dėl klimato kaitos. Be to, manoma, kad daugelį gaisrų tiesiogiai sukėlė žmonės, vykdydami medienos ruošos darbus.

Šie gaisrai prisidės prie klimato kaitos. Europos Sąjungos „Copernicus“ atmosferos stebėjimo tarnyba praneša, kad Sibiro miškų gaisrai į atmosferą jau išpumpavo apie 505 megatonas anglies dioksido, o tai yra rekordinis kiekis. Tai yra žymiai daugiau nei metinis anglies dvideginio išmetimas Jungtinėje Karalystėje 2020-aisiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų