REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien, nešini dovanomis, miestuose pražingsniavo trys karaliai. O su jais metas uždaryti ir visas žiemos švenčių linksmybes. Kaip trys karaliai buvo minimi mūsų protėvių?

Šiandien, nešini dovanomis, miestuose pražingsniavo trys karaliai. O su jais metas uždaryti ir visas žiemos švenčių linksmybes. Kaip trys karaliai buvo minimi mūsų protėvių?

REKLAMA

Kasparas, Merkelis ir Baltazaras nuo Aušros vartų Vilniuje pradeda kelionę link prakartėlės Katedros aikštėje.

Su lyg trimis karaliais baigėsi šventinis laikotarpis. Ir anot senųjų papročių – jau dabar tikrai metas kibti į darbus.

Išminčiai apsirengę karalių rūbais, stabtelėję perduoda ir linkėjimus.

Na, o dalis tautiečių neslepia liūdesio, kad gražiausios šventės jau pasibaigė, reikia nupuošti eglutes. Tačiau kiti gi, atvirkščiai, – džiaugiasi, kad pasibaigus žiemos šventėms vis labiau artėja pavasaris:

„Šventės visada liūdna, kai jos baigiasi. Malonu laukti ir kitų švenčių. Tai dabar artimiausios šventės be abejo yra vasario 16-toji.“

REKLAMA
REKLAMA

„Ne, gal nelabai kaip ir liūdna, nes bus ir kitos šventės greitai. – O kokių švenčių lauki? – Velykų, pavyzdžiui. Paskui jau ir mano gimtadienis artėja, po Velykų mano gimtadienis.“

REKLAMA

„Nu laukiam, pavasario, aišku, kad laukiam. Ir kad greičiau pasibaigtų tas nemalonus įvykis mūsų šaly ir visame pasaulyje. Kad ligos tos pasibaigtų.“

„Pavasario laukiam. Kažko geresnio. Geresnių laikų, kaip sakant.“

Kad artėja pavasaris jau rodo ir gamtos ženklai, ir vis labiau ilgėjančios dienos.

„Šiandien šešiolika minučių šviesos turime jau. Tai arba stebėdami, kaip saulutė teka. Ar ji pasislinko tiek. Kaime tai taip pasakys: jau per gaidžio žingsnį ji tekėdama pasislinko į vasaros pusę“, – sako etnologas Robertas Klimka.

REKLAMA
REKLAMA

Trys karaliai krikščionybėje laikomi išminčiais, keliaujantys sveikinti Jėzaus gimimo. O Lietuviškose senosiose tradicijose sausio šeštoji žymi žiemos švenčių pabaigtuves ir atsisveikinimą su protėvių vėlėmis, kurios mūsų namuose esą gyvavo visą tarpušventį.

„Paskutinę dieną per tris karalius, tarsi atsisveikinam su jais, šventė kai kur vadindavosi Kūčelėmis, o kad nesugrįžtų protėvių vėlės iš anapus į tą mūsų kasdienybę, į kasdienius darbus, tai būdavo daroma tokia apeiga. Namų durys, tvarto staktos, pažymimos trim kryželiais“, – aiškina R. Klimka.

Beje, šią dieną jau vertėtų nupuošti ir savo eglutes. Su miestų eglėmis taip pat jau pradedama atsisveikinti. Sostinės eglė žėrės iki šio sekmadienio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų