REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Brokolių gal ir nerastume tradiciniame lietuviškų šventinių patiekalų sąraše, tačiau šiais laikais vietoje baltos mišrainės dažnai ieškoma lengvesnių salotų.

Brokolių gal ir nerastume tradiciniame lietuviškų šventinių patiekalų sąraše, tačiau šiais laikais vietoje baltos mišrainės dažnai ieškoma lengvesnių salotų.

REKLAMA

Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, brokoliai gali būti puikus šventinio stalo ingredientas, nes jame gausu sveikatai palankių medžiagų, be to, brokoliai pasižymi ir priešvėžinėmis savybėmis.

O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos teigimu, brokoliai – viena tų daržovių, kurios beveik visos dalys valgomos, tad vartojant galima prisidėti prie atliekų mažinimo bei šventinį laikotarpį pasitikti tvariau.

Per šias šventes maisto technologai kviečia išmėginti gaivias brokolių ir spanguolių salotas, kurių suvalgius tikrai nebus sunku atsistoti nuo šventinio stalo, rašoma pranešime žiniasklaidai.

REKLAMA
REKLAMA

Gerųjų maistinių medžiagų gausa

Brokolių kulinarinė istorija siekia senovės Romą, kai jie buvo auginami Viduržemio jūros regione. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, tai, kad brokolis yra sveikatai palankus produktas, rodo jo ilgo vartojimo metai. 

REKLAMA

„Brokoliuose išties gausu svarbiausių vitaminų ir mineralų. Tai puikus vitamino C – antioksidanto, palaikančio imuninės sistemos sveikatą ir kolageno formavimąsi – šaltinis. Brokoliuose taip pat yra daug vitamino K, kuris gyvybiškai svarbus kraujo krešėjimui ir kaulų sveikatai.

Be to, jame yra folatų, kalio ir mangano, kurie prisideda prie bendros geros savijautos. Brokoliuose esančios skaidulos palaiko virškinimo sistemos sveikatą ir padeda palaikyti sveiką svorį, nes skatina sotumo jausmą“, – pasakoja dr. E. Gavelienė.

Pasižymi priešvėžiniais junginiais ir nauda širdies sveikatai

Anot gydytojos dietologės, ne paslaptis, kad brokoliai garsėja dar dėl savo priešvėžinių savybių ir širdies, kraujagyslių būklės gerinimo: standartinis jų porcijos dydis paprastai yra maždaug 240 g žalių arba 120 g virtų brokolių. 

REKLAMA
REKLAMA

„Brokoliai garsėja savo priešvėžinėmis savybėmis: jame yra sulforafano – junginio, pasižyminčio priešvėžiniu poveikiu, ypač tomis šios ligos rūšimis, susijusiomis su krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžiu. Sulforafanas veikia palaikydamas natūralius organizmo detoksikacijos procesus ir kovodamas su oksidaciniu stresu“, – teigia dr. E. Gavelienė.

„Be to, brokolių įtraukimas į mitybą gali pagerinti širdies sveikatą. Šioje daržovėje yra skaidulų, kurios padeda mažinti cholesterolio kiekį. Taip pat brokoliuose esantis kalis palaiko sveiką kraujospūdį.

Įtraukdami šias daržoves į sveikatai palankius receptus, žmonės gali pagerinti savo širdies ir kraujagyslių būklę ir sumažinti su širdimi susijusių ligų riziką“, – priduria ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Leidžia būti draugiškam aplinkai 

Prekybos tinklo komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos teigimu, brokoliai yra universali daržovė, nes visos jų dalys – nuo sultingų žiedynų iki dažnai pamirštamų stiebų ir lapų – yra valgomos, tad atsiranda puiki proga sumažinti maisto produktų atliekų iki minimumo. 

„Nors žiedynai paprastai yra pagrindinė brokolio dalis, pasižyminti ryškiu skoniu ir maistine verte, stiebai vis vien yra labai svarbūs kulinariniu požiūriu.

Jie yra ne tik valgomi, bet ir gali būti paversti gardžiu užkandžiu ar didesnio patiekalo dalimi. Nulupti ir išvirti brokolių stiebai atskleidžia per traškią savo tekstūrą“, – sako prekybos tinklo ekspertė.

REKLAMA

O. Suchočeva pabrėžia, kad brokolių perteklių galima užsišaldyti: tai – nesudėtingas procesas, padedantis išsaugoti šviežumą, kad juos būtų galima naudoti maisto gamybai ateityje.

„Pirmiausia rinkitės aukštos kokybės brokolius, kurių žiedynai yra tankūs, kompaktiški, o stiebai tvirti, be jokių pageltimo ar vytimo požymių. Kruopščiai nuplovę brokolius, kad pašalintumėte visus nešvarumus ir likučius, nupjaukite kietas stiebų ir lapų dalis.

Blanširavimas yra labai svarbus šio proceso etapas, nes padeda išsaugoti brokolių spalvą, skonį ir maistingąsias medžiagas. Užvirinkite puodą vandens, 2-3 minutėms panardinkite brokolius ir perkelkite juos į ledinį vandenį, kad sustabdytumėte virimo procesą“, – pasakoja komercijos operacijų vadovė.

REKLAMA

„Blanširuotus brokolius gerai nusausinkite, kad pašalintumėte drėgmės perteklių. Tuomet supjaustykite juos porcijomis, tinkamomis tipiniams receptams, ir sudėkite į sandarius šaldymo maišelius. Įsitikinkite, kad iš maišelių pašalinote kuo daugiau oro, kad išlaikytumėte optimalų šviežumą. Šaldiklyje maišelius dėkite lygiai, kad brokoliai nesušaltų į gumulėlius“, – rekomenduoja ekspertė.

Išmėginkite gaivių brokolių ir spanguolių salotų receptą, kuris ne tik neapsunkins skrandžio besivaišinant kalėdiniais gardėsiais, bet ir praturtins stalą šventinėmis žaliomis bei raudonomis spalvomis.

Brokolių ir spanguolių salotos

Padažui reikės: 

  • 250 g majonezo;
  • 60 g baltojo cukraus;
  • 30 ml raudonojo vyno acto.

Salotoms reikės: 

  • 6 vnt. šoninės juostelių;
  • 3 vnt. brokolių galvučių, supjaustytų kąsnio dydžio gabalėliais;
  • 120 g pjaustyto raudonojo svogūno;
  • 80 g sūdytų saulėgrąžų ar pistacijų branduolių, paskrudintų;
  • 60 g džiovintų spanguolių.

Gaminimo eiga: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagaminkite padažą: sumaišykite majonezą, cukrų ir actą nedideliame dubenėlyje. Atvėsinkite šaldytuve.

Paruoškite salotas: šoninę kepkite didelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies, retkarčiais apversdami, kol tolygiai paruduos, apie 10 minučių. Nusausinkite šoninės griežinėlius ant popieriniu rankšluosčiu išklotos lėkštės, tada susmulkinkite ir atidėkite į šalį.

Dideliame dubenyje sumaišykite brokolius, svogūnus, saulėgrąžas ar pistacijas, spanguoles. Sudėkite smulkintą šoninę ir apšlakstykite padažu ir viską gerai išmaišykite. Skanaus! 

Dar ir majonezo pusė indelio.
60 g cukraus padažui? Tikrai sveikesnis salotų variantas...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų