REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į parlamentą išrinktas politikas negali eiti nei ministrų, nei premjero pareigų.

Tai numatančias Konstitucijos pataisas ketvirtadienį Seimui pateikė socialdemokratas Algis Rimas.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pateikimo procedūra nebuvo baigta. Liberalų sąjūdžiui paprašius padaryta pertrauka pateikiant šį klausimą.

REKLAMA

„Klausimas labai pribrendęs. Vyriausybės narys atsiduria keblioje padėtyje, kai reikia vykdyti parlamentinę kontrolę“, - pataisą palaikė konservatorius Liudvikas Sabutis.

Tuo metu socialdemokratas Vytenis Andriukaitis tvirtino, kad iš pirmo žvilgsnio „tokia nekalta pataisa“ sugriautų visą konstitucinę sistemą.

Pagal pataisą, jeigu parlamentaras norėtų tapti ministru ar Vyriausybės vadovu, jis privalėtų atsisakyti mandato. Jeigu į Vyriausybę dirbti eitų vienmandatėje rinkimų apygardoje išrinktas Seimo narys, parlamente jį pakeistų dubleris.

REKLAMA
REKLAMA

Tokią Konstitucijos pataisą teikia 37 Seimo nariai.

Šiuo metu Seimo narys gali eiti ir ministerijos vadovo, ir premjero pareigas, tačiau atlyginimą gauna vieną.

Konstitucijos pataisos Seime svarstomos ir dėl jų balsuojama du kartus, tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip 3 mėnesių pertrauka. Konstitucija keičiama, jeigu per kiekvieną balsavimą už tai balsavo ne mažiau kaip 94 Seimo nariai. Iš viso Seime yra 141 parlamentaras.

Savo pataisą iniciatoriai argumentuoja, esą Seimo nariai, einantys ministro ar premjero pareigas, negali tinkamai atlikti parlamentaro funkcijų. Statistika rodo, kad ministrų portfelius turintys parlamentarai prasčiausiai lanko plenarinius bei komitetų, komisijų posėdžius. Seimo Statute yra išlyga, leidžianti Seimo mandatą su ministro portfeliu derinantiems parlamentarams nedalyvauti posėdžiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu iš 14 ministrų 6 yra ir Seimo nariai. Parlamentaro mandatą turi ir premjeras Andrius Kubilius.

Anot projekto aiškinamojo rašto, parlamentaras ministru negali būti skiriamas Šveicarijoje, Kipre, Lichtenšteine ir Prancūzijoje. Daugelyje Europos valstybių - Austrijoje, Belgijoje, Olandijoje, Liuksemburge, Portugalijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Kroatijoje, Slovėnijoje ir Slovakijoje - parlamentarui tapus ministru, jo mandatas suspenduojamas. Čekijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Danijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje parlamentarai gali būti ir ministrais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų