REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant Seimo rudens sesijai ir kitąmet numatytiems naujiems rinkimams, politikai vienas per kitą registruoja įstatymų pataisas, kurios patiktų kuo didesniam rinkėjų skaičiui. Fonduose pensijai kaupia daugiau kaip 1,4 mln. gyventojų. Tad pakeitimai šioje srityje aktualūs daugeliui.

Artėjant Seimo rudens sesijai ir kitąmet numatytiems naujiems rinkimams, politikai vienas per kitą registruoja įstatymų pataisas, kurios patiktų kuo didesniam rinkėjų skaičiui. Fonduose pensijai kaupia daugiau kaip 1,4 mln. gyventojų. Tad pakeitimai šioje srityje aktualūs daugeliui.

REKLAMA

Kaip rodo visuomenės apklausos, daugumai gyventojų nepatinka dabartinė tvarka, kai iš karto atsiimti galima tik ribotą sumą sukauptų pinigų ir tik sulaukus pensinio amžiaus.

Nereikėtų sulaukti pensinio amžiaus

Valdančiajai koalicijai priklausančio Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime narys Jonas Varkalys tokią tvarką siūlo keisti.

Jo registruotais Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimais siūloma pensijų kaupimo dalyviui numatyti galimybę sukaupus 10807 eurus juos atsiimti tiek sulaukus, tiek ir nesulaukus pensinio amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, kitu pakeitimu parlamentaras siūlo, kad pakartotinis įtraukimas į pensijų kaupimą asmenims iki 40 metų būtų taikomas 1 kartą, kas 3 ar 5 metus.

REKLAMA

Galiausiai Pelno mokesčio įstatymo pakeitimu J. Varkalys siūlo įskaityti įmonių sumokėtas lėšas už savo darbuotojus į pensijų kaupimo įmones į ribojamo dydžio leidžiamus atsiskaitymus.

„Atlikus pakeitimus bus užtikrinama žmogaus teisė, prireikus, laisviau disponuoti II pakopos pensijų fonde sukauptomis lėšomis iš karto. Sudarius galimybes įmonėms įskaityti įmokas už darbuotojus į pensijų kaupimo įmones, bus padidinta darbo rinkos konkurencija bei galimybė darbuotojams sukaupti daugiau lėšų pensijų kaupimo įmonėse“, – savo pataisas aiškina parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiimti pinigus bet kada

Tuo metu skandalais pagarsėjęs Mišrios Seimo narių grupės narys Petras Gražulis taip pat registravo įstatymo projektą, kuriuo siūlo dar radikalesnius pokyčius.

„Įstatymo projekto tikslai ir uždaviniai yra užtikrinti, kad pensijų fondo dalyvis turėtų teisę bet kada išsiimti visus pensijų fonde sukauptas jam priklausančias pinigines lėšas įspėjęs pensijų fondą apie tokį ketinimą prieš mėnesį“, – pataisas paaiškino P. Gražulis.

Anot jo, Lietuvos piliečiai nepatenkinti, jog, vadovaujantis dabartine tvarka, didžiajai daugumai jų prie pensijos iš antros pakopos pensijų fondo prisideda tik keliolika ar kelios dešimtys eurų per mėnesį, nors yra sukaupę tūkstantines sumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nenurodydamas šaltinių, kuriais vadovaujasi, jis tikina, kad Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Airijos, Lenkijos įstatymai, reglamentuojantys tokių pensijų kaupimą, esą leidžia gyventojams bet kada išsiimti lėšų iš antros pakopos pensijų fondų, panašiai yra ir JAV.

Tikslas – papildomi pinigai senatvėje

Tam, kad Seimo narių pasiūlymai būtų rimtai svarstomi, jiems veikiausiai bus reikalingas Vyriausybės pritarimas. Tačiau iki šiol Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuri rengia Vyriausybės išvadas dėl projektų šioje srityje, panašiems siūlymams prieštarauja.

„Pensijų sistema yra skirta pensijoms, todėl ir teisinis reguliavimas šioje srityje skirtas spręsti su pensijomis susijusius klausimus, o ne lėšų sunkių ligų gydymui ar finansiniams sunkumams spręsti suradimo klausimus“, – neseniai panašius kitus siūlymus komentavo ministerija.

REKLAMA

Pasak jos, demografinė situacija Lietuvoje nepagerės ir įmokų mokėtojų staiga daugiau nepasidarys, todėl būtent senatvei žmonės turi kaupti papildomai.

„Įstatymo nustatyti apribojimai dėl (ne)galimybės atsiimti sukauptas lėšas ar jų dalį yra būtent todėl, kad sistema orientuota į pensijų tikslus“, – aiškino ministerijos specialistai.

REKLAMA

Pasak jų, bet kokius pasiūlymus keisti pensijų teisinį reguliavimą ministerija vertina pagal tai, kiek siūlymai prisideda būtent prie pensijų, o ne bet kokių kitų išmokų, sistemos. 

„Šiuo atveju teikiami siūlymai pensijų sistemą iškreipia, kadangi siūloma sudaryti galimybę pensijų pinigais disponuoti anksčiau laiko ir ne pensijų tikslais. Siūlymai iškreipia ir solidarumo principą pensijų sistemoje, nes gyventojas galėtų vardan einamųjų poreikių ir dabarties vartojimo išsiimti ir visų mokesčių mokėtojų pinigais sumokėtą skatinamąją įmoką“, – paaiškino ministerija.

Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu Lietuvoje veikia šešios II pakopos pensijų kaupimo bendrovės, valdančios 48 pensijų fondus. 

2023 m. pirmojo pusmečio duomenimis, jų sukauptas turtas padidėjo beveik 15 proc. ir pasiekė 6,5 mlrd. eurų. 

II pakopos pensijų fonduose kaupia 1,4 mln. dalyvių (iš jų apie 0,8 mln. aktyviai).

Naikinti tuos fondus - pinigu plovyklas, jokios naudos pensininkai netures, nes papildomi 20-30 eur per men. tikrai zmogui nepalengvins gyvenimo, o dabar tie nuskaitymai nuo algos sunkina ju gyvenima... Estija tai panaikino tuos fondus, tai gal ir Lietuva turetu is ju pasimokyti, kodel musu valdzia durina zmones ir juos nervuoja, trumpina gyvenima, kas turi laisvu pinigu ir patys sugeba pasitaupyti senatvei be tarpininku...
Fondai---korupcinė sistema. Jie aplamai turi būt panaikinti, o pinigai grąžinti į sodrą
Balsuosiu už tą partiją,kuri zades panaikint tą aferą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų