REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šį pirmadienį į pirmąjį Seimo plenarinį posėdį susirinkę naujieji parlamentarai iškilmingai prisiekė būti ištikimi Lietuvos Respublikai.

REKLAMA
REKLAMA

Priesaiką priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Kęstutis Lapinskas. Prisiekę Seimo nariai įgijo visas tautos atstovų teises. Seimo nariai priesaiką davė padėję ranką ant Konstitucijos, po to kiekvienas pasirašė vardinį priesaikos lapą.

REKLAMA

Prisiekę kai kurie parlamentarai atgavo teisinę neliečiamybę. Tarp jų Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas.



Pirmininkauja vyriausias

Pagal Seimo statutą pirmąjį Seimo posėdį pradėjo vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys. Ši garbė atiteko Seimo narei Vidai Marijai Čigriejienei. Tai antras toks atvejis Lietuvos modernaus parlamentarizmo istorijoje, kai pirmajam Seimo posėdžiui vadovauja moteris. Pirmą kartą tai įvyko 1920 metais gegužės 15 dieną, kai Steigiamojo Seimo pirmajam posėdžiui pirmininkavo publicistė, visuomenės veikėja, rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo narė V. M. Čigriejienė posėdžiui pirmininkaus tol, kol bus išrinktas Seimo pirmininkas, po to bus renkami Seimo pirmininko pavaduotojai.


Nekartoti buvusių klaidų

Kalbą sakęs prezidentas Valdas Adamkus naujai išrinktus parlamentarus ragino nekartoti buvusio Seimo klaidų, įgyvendinti, o ne imituoti šaliai taip būtinas permainas.

Prezidentas taip pat atkreipė dėmesį į pastebimas atviras revanšistines nuotaikas, kai naujai išrinkta valdžia siekia atsikeršyti buvusiajai. V. Adamkus klausė: „Tai apie kokią politinę kultūrą galima kalbėti?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Prezidentas pabrėžė, jog nuo šiol naujieji parlamentarai įsipareigojo Tautai ir Valstybei, todėl privalo atsakingai ir prasmingai dirbti savo darbą.

Į priesaiką su tautiniais drabužiais

Visi Seimo nario priesaiką duodantys naujai išrinkti parlamentarai į posėdį atvyko pasipuošę. Tiesa, be įprastos aprangos, Seime galima buvo išvysti ir tautiniais drabužiais pasidabinusių naujųjų parlamentarų. Jauniausia Seimo narė Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovė Agnė Bilotaitė į priesaikos ceremoniją atvyko vilkėdama tautiniais rūbais. Su šiais drabužiais ji iškilmingai prisiekė būti ištikima Lietuvos Respublikai.

REKLAMA


Įgijo teisinę neliečiamybę

Šiandien prisiekę Seime Darbo partijos (DP) pirmininkas Viktoras Uspaskichas ir jo pavaduotojas Vytautas Gapšys dar sykį įgijo teisinę neliečiamybę.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) prasidėjus rinkimų kampanijai teismų prašymu buvo panaikinusi V. Uspaskicho, V. Gapšio ir Roko Žilinsko, kuris irgi kaltinamas baudžiamojoje byloje, kaip kandidatų į Seimo narius, teisinį imunitetą, tačiau prisiekdami parlamentarai vėl jį įgyja.

„Balsas.lt“ primena, kad DP pirmininkas ir jo pavaduotojai kaltinami vadinamojoje Darbo partijos byloje dėl neteisingų duomenų DP buhalterijoje naudojimo, tų duomenų įrašymo į deklaracijas ir įgaliotoms institucijoms pateikimo, apgaulingų pareiškimų apie partijos turtą ir veiklą teikimo valstybės institucijoms gaunant valstybės dotaciją ir tuo padarant didelę žalą valstybei.

REKLAMA

DP įtariama neįtraukusi į buhalterinę apskaitą daugiau kaip 24 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų bei nesumokėjusi apie 4 mln. litų mokesčių.

Generalinė prokuratūra yra pareiškusi, jog kreipsis į Seimą ir prašys panaikinti minėtų parlamentarų neliečiamybę.


Kas ir kiek

Didžiausią frakciją Seime turės Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, turintys 45 mandatus, antra vieta atiteko socialdemokratams su 25 mandatais.

Pirmą kartą rinkimuose dalyvavusi Tautos prisikėlimo partija gavo 16 mandatų. Tiesa, prie jų frakcijos ketina prisijungti du savarankiškai save iškėlę parlamentarai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

15 vietų naujajame Seime turės partija „Tvarka ir teisingumas“, 10 - „Darbo partijos+jaunimo“ koalicija, 11 - Lietuvos liberalų sąjūdis, Liberalų ir centro sąjunga gavo 8 mandatus, tačiau prie jų frakcijos prisijungs vienas pats save iškėlęs parlamentaras.

Po tris mandatus gavo Lietuvos lenkų rinkimų akcija bei Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga, vieną - Naujoji sąjunga. Į Seimą pateko 4 patys save iškėlę kandidatai.



Atsisakė mandatų

Trys į Seimą išrinkti politikai ir visuomenės veikėjai nusprendė atsisakyti parlamentarų mandato. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko Zenono Vaigausko teigimu, mandatų atsisakyti nutarė partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys, Vilniaus meras Juozas Imbrasas. Jį pagal partijos sąrašą turėtų pakeisti Dailis Alfonsas Barakauskas. Mandato taip pat atsisakė Tautos prisikėlimo partijos atstovė Daiva Tamošiūnaitė-Budrė. Jos vietą turėtų užimti bendrapartietis Aleksandras Sacharukas. Be minėtų asmenų, mandato dar atsisakė konservatorius Raimundas Alekna. Jį pakeisti turėtų Rūta Rutkelytė.

Ruslano Kondratjevo nuotraukos

Apie tai – LNK žinių videoreportaže.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų