REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Darbuotojų atstovavimas ir gynimas priėmus naująjį Darbo kodeksą gali susilpnėti, nes Seimas apsisprendė, kad profsąjungos atstovautų tik profesinių sąjungų nariams, o ne visiems darbuotojams. Kai kurie parlamentarai įspėja, kad taip darbuotojų gynimas bus susilpnintas – čia, pasak jų, išloštų tik darbdavys.

 Darbuotojų atstovavimas ir gynimas priėmus naująjį Darbo kodeksą gali susilpnėti, nes Seimas apsisprendė, kad profsąjungos atstovautų tik profesinių sąjungų nariams, o ne visiems darbuotojams. Kai kurie parlamentarai įspėja, kad taip darbuotojų gynimas bus susilpnintas – čia, pasak jų, išloštų tik darbdavys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto narys, Darbo partijos atstovas Mečislovas Zasčiurinskas tv3.lt nurodė, kad pritarus tokiai nuostatai, darbuotojas praktiškai lieka neapginamas.

REKLAMA

Darbuotojai neginami

„Tarp darbuotojų ir darbdavio yra konfliktas, nes darbdavys visada norės jums mokėti mažesnį atlyginimą. Vakaruose, kur profsąjungos yra stiprios, jos apgina darbuotojo socialinius, darbo užmokesčio reikalavimus. Pas mus darbuotojai dabar faktiškai lieka neapginami.

Ta grupė, kuri atstovauja didžiuosius darbdavius, „prakišinėja“ tokį modelį, kad darbuotojai būtų kuo mažiau apsaugoti – tegu profsąjungos atstovauja savo nariams. Tačiau tai yra visiškas absurdas“ , - teigė parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

M. Zasčiurinskas atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje yra 1 mln. 150 tūkst. dirbančiųjų, profsąjungos narių - apie 100 tūkst., darbdavių – taip pat apie 100 tūkst. Tiek dirbančiųjų, tiek profsąjungiečių, pažymi jis, mažėja. Kadangi darbdavių, teigia parlamentaras, vienintelis interesas yra pelnas, o darbuotojų – gauti pinigus išmaitinti savo šeimas, pastarųjų teises būtina apginti, ką geriausiai, anot jo, gali padaryti profsąjungos.

„Politizuotos ar ne būtų profsąjungos, jos yra vienintelės, kurios gali pareikšti kitokią nuomonę, jos gali ginti darbuotojus, nes jos yra juridinis asmuo. Čia ir vyksta kova. Mūsų lietuviškoje realybėje turtingieji dar labiau turtingėja, nes nesidalina pelnais, o nesidalina dėl to, kad nėra, kas iš jų to reikalautų“, - neigiamai apie Seimo sprendimą profsąjungų atstovavimą suteikti tik jų nariams atsiliepė M. Zasčiurinskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profsąjungų įgaliojimai

Opozicijos lyderis Andrius Kubilius palaikė SRDK nuomonę, kad profsąjungos turėtų atstovauti tik savo nariams:

“Mano manymu, nėra teisinga, kad profsąjungos galėtų atstovauti visiems darbuotojams. Jeigu darbo kolektyvas pats neįgalioja profsąjungos atstovauti visam kolektyvui, tai kaip gali ta profesinė sąjunga sau pasiimti atstovavimą visam kolektyvui? O ką daryti tokiu atveju, jei įmonėje yra bent trys profsąjungos? Kuri tada atstovaus tam kolektyvui?“ – kalbėjo A. Kubilius.

Profsąjungų silpninimas

SRDK narys, konservatorius Rimantas Jonas Dagys kritikuoja tokį Seimo apsisprendimą dėl profsąjungų – pasak jo, tai neduotų darbo santykių lankstumo, o tik susilpnintų profsąjungas.

REKLAMA

„Tai yra profsąjungų silpninimas. Jei norime lankstesnių darbo santykių, reikia, kad profsąjungos atstovautų visiems dirbantiesiems, o ne kiekvienoms savo individualiems reikalams. Jeigu bus kelios profsąjungos, darbdaviai turės sudarinėti kelias kolektyvines sutartis, kurios neaišku, kam galios.

Kita vertus, jeigu Kodeksas numato, kad galima derėtis dėl kai kurių punktų, kurie pablogina sąlygas, mainais į pagerinimą kitų (sąlygų – red.). Tai tos nuostatos, kurios pablogina sąlygas, galios jiems (profsąjungoms – red.), o visiems likusiems negalios, jiems tik pagerinimas galios – tai sujaukia visą darbo santykių konstituciją. Galų gale, profsąjungos sukurtos tam, kad atstovautų darbuotojams, o ne patiems sau ir tik dėl savęs kovotų. Jeigu profesinės sąjungos atstovauja tik savo nariams, mes juos susiauriname iki paprasčiausios nevyriausybinės organizacijos lygio ir profsąjungos praranda prasmę“, - teigė R. J. Dagys.

REKLAMA

Teisinis kazusas

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas nurodė tokį Seimo sprendimą vertinantis ganėtinai neigiamai, nes dabar profsąjungos atstovauja visiems dirbantiesiems.

žala_newInfographic

„Pavyzdžiui, darbo ginčų komisijose sprendžiami visi ginčai, tos funkcijos joms deleguotos dar plačiau, ir ten mes turėsime atstovauti visiems dirbantiesiems, nors Seimas mums ir neleidžia atstovauti visiems dirbantiesiems. Tai kaip tada bus? Lygiai tas pats dėl minimalios mėnesinės algos, kur sprendimai priimami Trišalėje taryboje. Tai mes dabar nesuprantame: ar siūlysime nariams didinti minimalią algą, ar visiems dirbantiesiems?” – kalbėjo jis.

A. Černiausko teigimu, toks Seimo sprendimas įneša tik sumaištį ir teisinį kazusą.

Seimas trečia savaitė tęsia Darbo kodekso svarstymą. Kad įstatymų pluoštas naujajame Kodekse įsigaliotų, Seimas dar turės nubalsuoti už jį priėmimo stadijoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų