REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artimo žmogaus netektis – vienas tragiškiausių gyvenimo įvykių. Tai liudija netikėta mirtis sekmadienį „Šiaulių Gedulo namų“ salėje. Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pranešė, kad joje numirė 37-erių metų moteris.

Artimo žmogaus netektis – vienas tragiškiausių gyvenimo įvykių. Tai liudija netikėta mirtis sekmadienį „Šiaulių Gedulo namų“ salėje. Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas pranešė, kad joje numirė 37-erių metų moteris.

REKLAMA

Apie tai, kaip gedėti sveikai ir kaip pagelbėti žmogui, netekusiam artimojo, savo įžvalgomis pasidalijo psichologas Gediminas Navaitis.

Artimojo netektis – vienas didžiausių streso faktorių

Pokalbio metu G. Navaitis atkreipė dėmesį į tai, kad artimojo netektis yra milžiniškas stresas žmogui. Psichologijoje stresas matuojamas balais. Per metus surinkti streso balai sudedami ir tuomet galima matyti, ar stresas viršija normos ribas, ar ne. Šis matavimas nėra labai tikslus, nes kiekvienas žmogus individualus: vieni labiau atsparūs stresui, kiti mažiau.

Artimojo netekties skausmas prilyginamas 130 streso balų, tačiau šis vertinimas gali sumažėti arba padidėti priklausomai nuo to, ar mirčiai buvo ruošiamasi, ar ji buvo netikėta. Tuo tarpu skyrybų stresas atitinka 75 streso balus. Taip pat egzistuoja smulkesni stresą keliantys įvykiai. Pavyzdžiui, paskolos ėmimas atitinka 30 streso balų, o darbo keitimas – 25 streso balus.

REKLAMA
REKLAMA

Psichologas pasakoja, kad jeigu žmogus per metus surenka 150 streso balų, tuomet vienas iš trijų žmonių gali susirgti psichosomatine liga. Tuo tarpu jeigu stresas pasiekia 300 balų, tuomet psichosomatine liga suserga trys iš trijų žmonių. „Streso balai sumuojami, tai netektis gali prisidėti prie jau turimų streso balų. Tada bendras stresas gali tiesiogiai paveikti žmogaus sveikatą“, – pasakoja G. Navaitis.

REKLAMA

Apytikris gedėjimo laikas – metai

Psichologas dalijasi, kad apytikriai artimo žmogaus yra gedima metus laiko. Jeigu gedėjimas tęsiasi ilgiau, tuomet rekomenduojama pasitelkti psichologinę pagalbą susitaikant su netektimi.

Vos sužinojus apie netektį gedintysis susiduria su neigimo periodu, kuris trunka ganėtinai trumpai. „Galbūt skaitytojai yra matę, kuomet kino filmuose herojui pranešama apie artimo žmogaus išėjimą, tai labai dažnai veikėjas perklausia, ar tai tikrai įvyko“, – aiškina psichologas, – „Šiaip pagalvojus, šis klausimas yra beprasmiškas, tačiau iš psichologinės pusės jis suprantamas“. Tuo metu bandoma paneigti mirties faktą.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau pereinama prie derybų etapo. Imama svarstyti, kad galbūt dar įmanoma kažką padaryti tam, kad būtų pakeistas mirties faktas. Visgi, galutinė yra priėmimo stadija. Tuo metu žmogus susitaiko ir priima netekties faktą.

Svarbu padėti gedinčiam žmogui

Gedinčiam žmogui taip pat galima padėti. Psichologas pabrėžia, kad svarbiausia yra nespręsti už artimąjį, kaip jam gedėti ir pripažinti sau, ką mums reiškia netektis.

Visų pirma, G. Navaitis pabrėžia, kad niekas iš šalies už gedintį žmogų nenutars, kaip reikia gedėti. „Kiekvienas iš mūsų kai kuriuos dalykus turi išgyventi patys“, – teigė ekspertas. Kiekvienas gedintysis savitai pasirenka tai, kas geriausiai atitinka jo jausmus.

Taip pat svarbu įvardyti sau, kokius jausmus jaučiame dėl artimojo netekties. „Galbūt žmogaus mirtis mums buvo visiškai jausmų nekeliantis įvykis“, – atvirauja psichologas, – „Tuomet galima padėti intensyvias emocijas išgyvenančiam artimajam tvarkytis kasdieninius reikalus“. Tokiu būdu artimųjų pagalba tampa prasminga ir naudinga gedinčiajam.

Psichologo paistalai. Jokie etapai nėra tiesa. Ji visiems netinka. Tai kas tinka keletui, nereiškia, kad tinka milijonams. Mano tėvai mirė prieš 40 metų, o pagalvojus apie juos, širdy didžiulis skausmas. Vienas receptas netinka visiems!
Pezalai. Nuseno patarėjas. Dėsto teoriją. Žmonės skirtingai gedi, ar ne?
Balų vėjai.ką rūkot?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų