REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai virš galvos neturi savo stogo, laikinais namais gali būti apleista pašiūrė, o guoliu – kad ir skudurų krūva ant žemės. Tačiau tvyrant šalčiams tokie „patogumai“ – tiesiausias kelias į mirtį. Išsigelbėjimu benamiams tuomet tampa gydymo, policijos įstaigos...

REKLAMA
REKLAMA

Jokio būsto neturinčius žmones prieglobstis po atviru dangum dabar nevilioja. Šilumos benamiai ieško namų laiptinėse, rūsiuose, apleistuose garažuose, sodo nameliuose.

REKLAMA

Kai kuriems norisi dar kitokios draugijos. Apsaugos darbuotojams tenka vyti lauk prekybos centruose ant suolelių užsnūdusius perėjūnus. Bartis su nekviestais svečiais priverstos įstaigos. Viešosios bibliotekos darbuotojai neseniai policiją kvietė poilsį čia pamėgusiam vyrukui. Į biblioteką kelioms valandoms jis ateidavo tiesiog pasėdėti ant fojė esančios sofutės.

Po kelias dienas trukusių tokių labai jau nekvapnių vizitų lankytojo buvo paprašyta išeiti. Tačiau supratingas jis tapo tik pasirodžius pareigūnams.

REKLAMA
REKLAMA

Gydo šalčio aukas

Smarkiai nukritus oro temperatūrai, galimi mirtino sušalimo atvejai. Tačiau stingdantys šalčiai pavojingi ne tik benamiams. Jie pražudo tuos, kurie nepajėgūs savimi pasirūpinti.

Grėsmė kyla be artimųjų gyvenantiems, pagalbos prisišaukti negalintiems asmenims, jei dėl senatvės ar ligos jie nesugeba tinkamai kūrentis, susitvarkyti. Panašios nelaimės dažnesnės atokesnėse gyvenvietėse. Rimtos medikų pagalbos dėl šalčio padarinių sveikatai šiomis dienomis reikėjo keletui žmonių iš Mikailiškių, Tatkūnų kaimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligoninėje gydomi galūnes nušalę asmenys. Tarp nukentėjusiųjų yra neturinčių, kas juos namuose prižiūrėtų. „Tačiau kai kurie čia patenka dėl apsileidimo – tokie, kurie prisižiūrėti nemato reikalo“, – sakė Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro greitosios medicinos pagalbos skyriuje dirbanti Alvyda Pečiulienė, kalbėdama apie girtaujančius, šilta pastoge nesirūpinančius žmones.

Prigula soduose, gatvėse

Medikams pranešama ir apie laiptinėse, soduose apsistojusius bastūnus. Benamių pastebima „Dukstynėlės“, „Draugystės“, „Pušelės“ bendrijose. „Nuvažiuojam padėti ir randam skudurų krūvoj miegančius...“ – pasakojo bendruomenės slaugytoja.

REKLAMA

Greitoji pagalba taip pat kviečiama gulintiesiems tiesiog gatvėje. Dauguma tokią poilsio formą pasirinkusių piliečių, anot pašnekovės, būna neblaivūs, apsidaužę. Jei rimtai susižeidė, vežami į ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyrių. Čia ir dėmesio sulaukia, ir šiltai išsimiegoti gali.

Tačiau neretai medikų ketinimus išsiaiškinti, ar žmogui viskas gerai, palydi keiksmažodžių lavina. Ne visi „gatviniai“ būna patenkinti, mieste prižadinti iš viešo saldaus miego...

Neblaivieji, įsikišus pareigūnams, palydimi tiesiai į policijos komisariato laikino sulaikymo patalpas. Numigus, jiems primenama, kad girtam pasirodyti viešoje vietoje tolygu pažeidimui, už kurį reiks atsakyti.

REKLAMA

Traukos vieta – apleistas namas

Neįprastas vietas poilsiui pasirinkusių benamių tenka matyti ir miesto seniūnui Stasiui Jackūnui, kuris pasakojo apie prie garažų miegančius žmones. „Bet dabar, kai šalta, jie ieško apleistų pašiūrių, kur niekas negyvena“, – sakė jis.

Valkatos ypač pamėgo šalia Vytauto ir V. Kudirkos gatvių sankryžos riogsantį apgriuvusį trobesį. Apleistas medinis namas išdaužytais langais, anot seniūno, nuolat sulaukdavo norinčiųjų jame pernakvoti. Pernai čia buvo rastas miręs benamis. Apie netvarką S. Jackūnas ne sykį informavęs sklypo, kuriame yra statinys, šeimininkus. Vilniečiai verslininkai, kaip tikimasi, šią teritoriją tvarkys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Namus atstoja rūsys

Praradus gyvenamąją vietą, kai kuriems pasiseka labiau. Vienas toks „laimingasis“ gyvena Draugystės gatvėje esančio daugiabučio namo... rūsyje. Jis su žmona išsiskyrusiam vyriškiui atstoja namus. Turi čia žmogelis lovą, televizorių, viryklėlę, rūpestingos namo gyventojos atneša maisto.

Tačiau seniūnui toks benamio statusą įgijusio vyro gyvenimo būdas atrodo nederamas, ir šį jis ne kartą baręs. „Kai atvažiuoji – guli išgėręs, stovi kibiras, kur savo reikalus atlieka... Tai nenormalu“, – stebisi pašnekovas.

Anot jo, į gyvenamo ploto neturinčiųjų sąrašą įtrauktą žmogų iškelti iš rūsio gali tik savininkas teismo sprendimu. Seniūno paragintas, vyriškis pagaliau sutiko pradėti tvarkytis dokumentus, kad savivaldybė suteiktų jam būstą.

Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų