REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Gyventojai viena saugiausių finansinių investicijų laiko nekilnojamąjį turtą (NT). Tačiau kaip tarp gausybės pasirinkimų išsirinkti efektyviausią variantą? NT ekspertas patarė, ką reikia žinoti kiekvienam prieš įsigyjant sklypą, be to, „Swedbank“ banko specialistai primena, kad idėjų įgyvendinimui gali padėti ir paskola.

Gyventojai viena saugiausių finansinių investicijų laiko nekilnojamąjį turtą (NT). Tačiau kaip tarp gausybės pasirinkimų išsirinkti efektyviausią variantą? NT ekspertas patarė, ką reikia žinoti kiekvienam prieš įsigyjant sklypą, be to, „Swedbank“ banko specialistai primena, kad idėjų įgyvendinimui gali padėti ir paskola.

REKLAMA

Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius dalijasi savo įžvalgomis ir sako, kad kiekvienas gyventojas, norintis įsigyti sklypą būsimo namo statyboms, pirmiausiai turėtų atlikti namų darbus – susirinkti visą būtiniausią informaciją apie planuojamą įsigyti nekilnojamojo turto objektą.

„Pirmiausiai, reikia pradėti nuo aukščiausio lygio dokumento planavimo – teritorijos bendrojo plano. Jei tai yra rajonas arba miestas, būtina išsiaiškinti, kokia yra sklypo paskirtis, reglamentai, pavyzdžiui, užstatymo intensyvumas, aukštingumas. Tokia informacija gali būti aktuali žmonėms, kurie ateityje norėtų kažką statyti“, – kalbėjo NT ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA

Kur ieškoti informacijos?

Neretai gyventojai, kaip pastebi pašnekovas, nepasidomėję apie sklypo paskirtį, įteisintą dokumentuose, vėliau gali nusivilti.

REKLAMA

„Tenka girdėti, kai žmogus neva nusiperka sklypą už prieinamą kainą su puikiu vaizdu, bet vėliau paaiškėja, kad ten yra draustinė teritorija, kur nieko negalima daryti, statyti. 

Vadinasi, reikia visada pasidomėti, ar tikrai toje teritorijoje nėra apribojimų ir ne veltui tas sklypas kainuoja mažiau“, – kalbėjo M. Statulevičius.

Tad kur gyventojai gali surasti visą reikiamą informaciją apie sklypą? Pašnekovas tikina, kad tokiu atveju tikrai yra išeičių ir ne viena.

„Tikrinant informaciją, reikėtų atsidaryti savivaldybės tinklapį, kur neretai rasite papildomos informacijos. Be to, galima kreiptis į tos vietovės architektą, seniūniją. Jų atstovai paaiškins, kokie tinklai, infrastruktūra yra toje teritorijoje, jeigu vėliau bus norima įsijungti elektrą, dujas“, – kalbėjo NT ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA

M. Statulevičius priduria, kad gyventojai taip pat gali nepabijoti prašyti profesionalių specialistų pagalbos, kurie už atitinkamą mokestį pateiks visą reikiamą informaciją apie sklypą, kurį norite įsigyti.

„Susirinkti informaciją žmogui už tam tikrą mokestį gali padėti ir profesionalus architektas. Kartais net neverta taupyti, o geriau paprašyti specialisto pagalbos, kuris galėtų surinkti visą pagrindinę informaciją“, – aiškino jis.

Verta neužmiršti Registrų centro

Sužinoti papildomos informacijos apie sklypą ar namą galima ir gavus Registrų centro išrašą, kurį įprastai pateikia pardavėjas. Tiesa, labai svarbu, kad išrašas būtų kuo naujesnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarbu, kad Registrų centro išrašas būtų kuo naujesnis, o ne, tarkime, penkerių metų senumo.

Be to, būtina išsiaiškinti informaciją apie servitutą. Kitaip tariant, išsiaiškinti, ar yra draudimų, kurie neleistų naudotis tam tikra sklypo dalimi, kadangi neretai skirtingose vietose yra nutiesti tinklai, dujotiekis, kur negalėsite statyti atskiro statinio. Registrų centro pažymą reikia labai detaliai išanalizuoti.

Jeigu žinių, skirtų atlikti analizei, trūksta, kaip ir minėjau, galima kreiptis į specialistus, teisininkus. Tie kaštai tikrai atsipirks keleriopai klaidos nepadarymo vardan“, – patarė M. Statulevičius.

Kokią paskolą gali gauti gyventojai?

„Swedbank“ būsto finansavimo srities vadovė Žydra Rakauskaitė kalba, kad svarbu ne tik išsiaiškinti žemės sklypo paskirtį, tačiau taip pat privalu įvertinti ir finansinius aspektus.

REKLAMA

„Swedbank atstovė pasakoja, kad paskolos tipas priklauso nuo kliento poreikių, todėl yra įvertinami skirtingi faktoriai, pavyzdžiui, paskolos išdavimo greitis, suma bei terminas, o gyventojai dažniausiai renkasi būsto arba vartojimo paskolą namams.

„Jeigu namą ketinate statyti su finansavimo paslauga, svarbu kartu su turto vertinimo ekspertais iš anksto aptarti galimą būsimo statinio vertę tam, kad patvirtinta paskolos suma būtų išmokėta ir  procesas nesustotų pradėjus vykdyti statybų darbus“, – kalbėjo specialistė.

„Jei norite įsigyti naują gyvenamąjį namą ar žemės sklypą, kuriame ketinate statyti namą pasinaudojant finansavimo paslauga, o planuojama paskolos suma didesnė nei 10 tūkst. eurų, tokiu atveju galima kreiptis dėl būsto paskolos.

REKLAMA

Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokiais atvejais reikalingas pradinis įnašas, kuris turėtų būti ne mažesnis kaip 15 proc. įkeičiamo turto vertės ar kainos, priklausomai nuo to, kuri yra mažesnė.

Be to, pradinio įnašo dydis nustatomas individualiai, atsižvelgiant į perkamo objekto būklę, geografinę vietovę. Įvertinant norimą ir galimą mokėti paskolos mėnesinę įmoką, rekomenduojame pasirinkti ir paskolos terminą, kurio maksimali galima trukmė – 30 metų“, – kalbėjo banko specialistė.

Ž. Rakauskaitė taip pat paaiškina, kada gyventojai renkasi vartojimo paskolas.

„Vartojimo paskola namams tinka tiems, kas nori įsigyti butą, sodybą, sodo sklypą, garažą, sandėliuką ar panašų turtą. Ja taip pat galima pasinaudoti tais atvejais, kai didžiąją lėšų dalį norimam įsigyti būstui pirkėjas jau turi, tačiau trūksta kelių ar keliolikos tūkstančių eurų sumos iki galutinės kainos, taip pat tada, kai nėra pakankamai papildomų lėšų būsto įsirengimui“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė pabrėžia, kad minėtą finansinę paramą gauti nėra sudėtinga, o visas procesas užtrunka vos keletą dienų.

„Vartojimo paskolos namams suma gali siekti iki 20 tūkst. eurų, o išsimokėjimo trukmė – iki 10 metų. Šio tipo paskolai nustatomos fiksuotos palūkanos, kurios nekinta per visą paskolos laikotarpį.

Vartojamosios paskolos atveju nereikalingas perkamo turto įkeitimas, o procesas nuo paraiškos užpildymo iki paskolos išmokėjimo greitas ir paprastas, dažniausiai užtrankantis kelias darbo dienas“, – teigė pašnekovė.

Svarbu pagalvoti apie ateitį

Be to, vertėtų neužmiršti ir dar vieno svarbaus reikalavimo paskolai gauti – tai tinkamos kredito istorijos.

REKLAMA

„Kliento kredito istorija turi tiesioginės įtakos kredito sąlygoms ir tam tikrais atvejais gali apriboti galimybę gauti kreditą ateityje. Svarstant finansavimo klausimą, yra atliekamas individualus kliento rizikos vertinimas, taip pat atsižvelgiama ir į kredito istoriją tiek finansų įstaigose, tiek kitose bendrovėse, kuriose vykdomi periodiniai sutartiniai mokėjimai“, – kalbėjo Ž. Rakauskaitė.

Specialistės teigimu, gyventojai, norėdami gauti paskolą, kartu su banko specialistais turi nuosekliai įvertinti ir apibrėžti visus galimus finansinius scenarijus.

„Labai svarbu atsižvelgti ne tik į dabartinę finansinę situaciją, bet pagalvoti ir apie ateitį, pavyzdžiui, kas nutiktų, jei sumažėtų šeimos pajamos ar padidėtų kintama palūkanų dalis.

REKLAMA

Kliento, šeimos mėnesio finansiniai įsipareigojimai, įskaitant ir būsimą būsto paskolos mėnesio įmoką, neturėtų viršyti 30-40 proc. mėnesio pajamų. Visada rekomenduojame apmąstyti įvairias gyvenimo situacijas ir su jomis susijusias galimas išlaidas bei veiksmus“, – patarė Ž. Rakauskaitė.

Išsirinkite Jums tinkamiausią paskolą „Swedbank“: https://www.swedbank.lt/private/credit/loans/home?language=LIT.

Laidoje „Starkus stato“ turėsite galimybę stebėti apleisto namo statybos darbus, iškylančius iššūkius bei išgirsti patarimus, kaip sutaupyti ir atrasti geriausius sprendimus įsirenginėjant būstą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų