REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mityba yra svarbi visais metų laikais, tačiau neretai atsižvelgus į sezonus, galime ją praturtinti vienais ar kitais produktais, kurie tam momentui yra naudingi labiausiai. Fitoterapeutas Juozas Ruolia tv3.lt naujienų portalui papasakojo, ką žiemos metu reikia pastiprinti ir, kokių klaidų valgant daryti nevertėtų.

Mityba yra svarbi visais metų laikais, tačiau neretai atsižvelgus į sezonus, galime ją praturtinti vienais ar kitais produktais, kurie tam momentui yra naudingi labiausiai. Fitoterapeutas Juozas Ruolia tv3.lt naujienų portalui papasakojo, ką žiemos metu reikia pastiprinti ir, kokių klaidų valgant daryti nevertėtų.

REKLAMA

Mitybos specialistas, fitoterapeutas Juozas Ruolia teigia, kad kalbant apie mitybą reikia išskirti dvi grupes: veganų ir vegetarų mitybos įpročius bei mišriai besimaitinančius žmones.

„Veganams, vegetarams būtų gerai, kad visas daržoves ir vaisius sutrintų, susmulkintų ir juos valgytų tokiu pavidalu. Reikia atidaryti ląstelių vidų ir iš jų pasisavinti viską. Iš tiesų, jie maitintis gali kuo tik nori, tačiau tegul visa tai būna susmulkinta kuo maksimaliau, kad iš ląstelių pasisavintų viską, ką tik galima.

Mes sukramtome vos vieną trečdalį ląstelių, o kiti du lieka nesukramtyti, o juk žmonės yra ne karvės, ne avys, todėl maisto atrajoti ir jo sukramtyti pakartotinai negali“, – sako J. Ruolia.

REKLAMA
REKLAMA

Mišriai besimaitinantiems asmenims fitoterapeutas taip pat rekomenduoja valgyti trintą maistą, tačiau labiausiai akcentuoja du produktus, kurie sumažėjus kraujo ląstelėms yra labai naudingi mišriavalgiams:

REKLAMA

„Reikėtų vartoti bičių duonelę, valgyti po vieną valgomą šaukštą iki dviejų kartų per dieną, prieš valgį. Taip pat patariama pasivaikščioti, kad bičių duonelė iš skrandžio nukeliautų iki dvylikapirštės žarnos ir pradėtų maisto medžiagų įsiurbimą.

Antra svarbi statybinė medžiaga – alyvuogių aliejaus 500 mililitrų ir 100 mililitrų šaltalankių aliejaus, juos reikia suplakti, sumaišyti ir tuomet gerti po tris gurkšnius per dieną. Šie patarimai skirti būtent kraujo remontui.“

Raktas į sėkmę – tinkama žarnyno veikla

Pasak J. Ruolios – svarbiausia žiemos ir ne tik šio sezono metu yra užtikrinti normalią žarnyno veiklą. Įprastą mitybos rutiną reikėtų praturinti tam tikromis vaistažolėmis.

REKLAMA
REKLAMA

„Kaulų čiulpų remontui būtų gerai duoti žaliavos, tačiau svarbiausia, visgi, yra užtikrinti virškinimo veiklą. Kad būtų suvirškinamas tinkamas kiekis fermentų, juos gerai paskatina pelyno, pupalaiškio arbatos, kurias galima ir paskalauti burnoje ir išspjauti. Žinoma, skalauti galima ir kitomis mėgstamomis vaistažolėmis: mėtomis, šalaviju. Taip mes užtikrinsime 23 reikiamų virškinimui fermentų reikiamą kiekį“, – aiškina Juozas Ruolia.

Viduriavimas, pilvo pūtimas, keisti garsai, užkietėję viduriai – ženklai, kurie išduoda, jog jūsų žarnyno veikla yra sutrikusi ir jai reikia skirti didesnį dėmesį. Kad tai padarytumėte, fitoterapeutas pataria užtikrinti fermentų kiekį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rutininėje mityboje eina kąsnis daržovių ir kąsnis mėsos. Tarp šių kąsnių reikia padaryti prieinamą situaciją žarnyno fermentams, kad tarp mėsos ir daržovių, fermentai galėtų praeiti ir suvirškinti maistą. Labai ydingas veiksmas pavalgius yra eiti iškart prigulti, miegoti. Visada reikėtų pasivaikščioti, nesvarbu, ar kambaryje, ar lauke, tačiau reikia, kad žarnyne mechaniškai susimaišytų fermentai ir suvalgytas maistas“, – pataria J. Ruolia.

Atsiradę nemalonūs anksčiau minėti negalavimai, pasak fitoterapeuto, žmogui praneša apie betvarkę, kurią žarnyne sukėlė bakterijos ir fermentai. „Bakterijų pristinga po antibiotikų, po sulfamidų, po įvairių gydymų. Žmogui visada reikėtų pavartoti gerųjų bakterijų, kad ir tą patį rūgpienį arba specialius preparatus, kurių yra ištisa armija, kalbant būtent apie reikiamas bakterijas“,– priduria vyras.

REKLAMA

Puikus metas stiprinti imunitetą

Šiuo laikotarpiu svarbu ne tik nesušalti, tačiau ir išlikti sveikiems, ypač, kai šalyje vis auga koronaviruso susirgimai. Juozas Ruolia pataria šiuo metu dar atidžiau pasirūpinti savo imunitetu, kad siaučiančios ligos neužpultų staiga.

„Būtų labai gerai imunitetui stiprinti pavartoti ežiuolės, preparatų, kuriuose yra grybų, auksinė šaknis. Pastaroji yra labai naudinga, kadangi priverčia organizmą patį gaminti reikiamas medžiagas, reikiamu metu.

 Šiuo metu, kai tiek daug tūkstančių žmonių serga, būtų taip pat gerai priš išeinant į lauką perpjauti česnako skiltelę, patrinti į ją pirštą ir sutepti nosies landas. Bučiuotis kasdien juk nebūtina, galima ir be bučinių gyventi. Iš tiesų, pandemijos akivaizdoje ir jos valdymui yra labai gerai paskatinti savo nuosavą imunitetą veikti“, – juokiasi J. Ruolia.

REKLAMA

Česnaką ir svogūną valgyti kasdien, pasak Juozo Ruolios, yra beveik būtina: „Galvutė svogūno šeimos vyrui – turi būti dėsnis: kąsnis mėsos, kąsnis svogūno, česnako ir taip toliau. Vengti svogūnų ir česnakų žiemos metu nereikėtų, nes visada gerai namuose turėti svogūno laiškų, suvalgyti česnako skiltelę per dieną ir kaip minėjau – juo pasitepti nosies landas.“

Neretai žiemą, o ypač po Naujųjų metų žmonės užsibrėžia naujus tikslus, pavyzdžiui, mesti svorį, o dėl to neretai nukenčia ir įvairiapusė, visavertė mityba, kuri yra be galo reikalinga organizmui.

„Svorio metimas dažniausiai būna pasakos. Esmė tokia, kad reikia valgyti tiek maisto, kiek galime suvirškinti, kad neatsirastų tas gurguliavimas, pilvo pūtimas, neužkietėtų viduriai ar neviduriuotume. Visas maistas, kurį valgome yra priimtinas ir geras, todėl tiek veganams, vegetarams ir mišrios mitybos valgytojams siūlau gerai jį susmulkinti, kad gautume kuo daugiau naudos iš ląstelių“, – pabrėžia Juozas Ruolia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasiteiravus, kokius produktus labiausiai rekomenduoja šią žiemą įtraukti į įprastą mitybos racioną, fitoterapeutas atsako, kad geriausiai virškinimui pasitarnauti gali raugintos, konservuotos daržovės.

„Raugintuose kopūstuose yra labai daug gerų bakterijų virškinimui, taip pat gerai valgyti morkas su česnaku ir grietine, majonezu. Nors geriausiai su grietine. Taip pat puiku yra valgyti konservuotus agurkus, pomidorus. Netiesa, kad konservuotose daržovėse nieko nelieka, atvirkščiai – lieka pusė vitaminų, įvairių fermentų, tačiau žmonės mėgsta sekti pasakas, o dėl to padaryti negaliu nieko.

Mityboje esmė ir stebuklas yra virškinimas, jeigu maistas yra suvirškinamas gerai, organizmas pasisavina daug statybinių medžiagų. Be to, kiekviena gudri šeimininkė ant palangės laiko steviją, nes tai puikus cukraus pakaitas, tik reikia pasidomėti daugiau, kaip ją auginti.

Jeigu viskas gerai, organizmas gaus medžiagų ir taip, o jeigu ne – bičių duonelė ir aliejai jų duos, ypač tada, kai iš gydytojo išgirsite, kad sumažėjo eritrocitų, leukocitų, trombocitų po ligos ar antibiotikų“, – dar kartą pabrėžia fitoterapeutas Juozas Ruolia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų