REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Karas Ukrainoje užgožė kasdienes politines problemas, bet artėjantys rinkimai primena, kad rūpintis rinkėjų nuotaikomis niekada nevėlu. Pasitikrinti savo reitingus, suburti bendražygius regionuose ir išrinkti tuos, kurie ves į savivaldos rinkimus skuba ne viena partija. 

Karas Ukrainoje užgožė kasdienes politines problemas, bet artėjantys rinkimai primena, kad rūpintis rinkėjų nuotaikomis niekada nevėlu. Pasitikrinti savo reitingus, suburti bendražygius regionuose ir išrinkti tuos, kurie ves į savivaldos rinkimus skuba ne viena partija. 

REKLAMA

Tiesa, valdantieji konservatoriai nedrąsiai tikisi, kad prasidėjus karui Ukrainoje ūgtelėja jų reitingai išsilaikys iki pat savivaldos rinkimų kitą pavasarį, nors politikos apžvalgininkai tuo labai abejoja. 

Žiniasklaidoje pasirodė informacija apie tai, kad konservatoriai savo vidaus vartojimui užsisakę visuomenės nuomonių apklausą liko maloniai nustebę, nes toji jiems žada gana aukštus reitingus, o opoziciniams konkurentams kur kas blogesnius skaičius, nei jie viešai tikisi. 

Pasak tv3.lt kalbintų specialistų, rinkimai dar gana negreitai, o kylančios kainos, siaučianti infliacija ir kitos vidaus problemos gali sumenkinti valdančiųjų reitingus, o ir savivaldos rinkimų specifika reiškia, kad atskiros asmenybės, bet ne bendra partijos politika, gali daryti didesnę įtaką rinkėjams renkantis savivaldos politikus. 

REKLAMA
REKLAMA

Visgi, pasak specialistų, pradėti ruoštis rinkimams niekada nėra vėlu, o ir „Ukrainos klausimas“ juose tikrai neliks nuošalyje. 

Rezultatą lems ne tik karas, bet ir kainos

Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas sako, kad karas politikų reitingus pakėlė, bet ar padės juos išlaikyti – neaišku. 

REKLAMA

„Dabartiniai politinių partijų reitingai, nors ir rodo tam tikras tendencijas, bet neparodo tikrojo veido, o ir savivaldos rinkimų baigties, kurie vyks kitą pavasarį, nuspėti dar negalima. Yra daug dedamųjų, tarkime kainos, infliacija ir saugumo situacija, karas yra tik vienas iš jų.

Taip, ši tema yra viršuje, bet iki rinkimų dar bus ir kitų dalykų, temų. Taip pat konkurentai nepamirš valdančiųjų klaidų, jei visuomenė jas ir mėgintų pamiršti. Žiūrint į dabartinę situaciją, sakyti, kaip susidėlios rinkimai kitąmet dar tikrai ankstoka“, – įsitikinęs viešųjų ryšių specialistas. 

REKLAMA
REKLAMA

Tai, kaip dabar atrodo valdančiųjų reitingai ir vertinimas yra viena, bet, pasak specialisto, užtektų vieno ar kito skandalo, neteisingo žingsnio ir reikalai pakryptų nekokia linkme. 

„Dar juk kalbama apie infliacijos plano patvirtinimą, kitus dalykus, todėl šioje vietoje pokyčių, mano nuomone, dar tikrai bus“, – sakė A. Katauskas. 

Ukrainos tema rinkimuose tikrai bus, nes tai – pasaulinė tema, įsitikinęs viešųjų ryšių specialistas. Svarbu ir tai, kad mums ši tema ir šalis ir labai artima, todėl apie tai bus kalbama tiek per Ukrainos, tiek per mūsų saugumo prizmę. 

„Kokius kalbėjimo kampus ims partijos dar neaišku, bet jau dabar matosi, kad bus kalbama apie krašto apsaugą, finansavimą. Apie tai kalba ir valdantieji, ir opozicija. Bus ir daugiau tokių kalbų. <...> Visgi be karo yra dar daug temų, kurios jaudina žmones. Tai ir kainos, infliacija, tai, kaip atrodys biudžetas, kokie bus jo surinkimai. Netikiu, kad jau dabar partijos yra susidėliojusios galutines žinutes apie ką jos kalbės rinkimų į savivalda metu. Dar ankstoka“, – svarstė A. Katauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, savivaldos rinkimuose svarbūs truputį kiti dalykai nei parlamento rinkimuose. Savivaldoje dažnai daug lemia populiarios vietos asmenybės, merai. 

„Žinoma, šie rinkimai bus išnaudojami ir ateinantiems parlamento rinkimams, bet ar vieni rinkimai gali pasakyti kažką apie kitus – nežinia, nes tai, visgi, skirtingi rinkimai. Rezultatus išnaudoti galima, bet ar negalima sėkmės vienose rinkimuose automatiškai perkelti kitiems“, – kalbėjo viešųjų ryšių specialistas. 

Ukrainos tema trauks ne tik valdančiuosius

Politologas Saulius Spurga svarstė, kad savivaldos rinkimų situacija nebūtinai atspindi partijų reitingus. Savivaldoje vyksta balsavimas už asmenybes, todėl partinė priklausomybė gali nueiti į „antrą planą“. 

REKLAMA

„Tai, kad dėl karo Ukrainoje kai kurių politinių partijų reitingai šoktelėjo, manau neturėtų labai smarkiai džiuginti, nes rinkimai tik po metų ir efektas gali būti išsivadėjęs“, – sakė politologas.

Anot jo, svarbu nepamiršti, kad ne tik konservatoriai „tvirtai stovi karo atveju“. Tvirtai šiuo klausimu pasako ir kitos partijos, visuomenė. 

„Jei kalbėsime apie rinkimus po metų, tai, kartu su karu kaimynystėje ateina infliacija, kainų augimas, energetikos kainų augimas, kuris brangina paslaugas“, – sakė S. Spurga.

Jis taip pat pabrėžė, kad praradus dalį rinkų ir kai kurioms įmonėms susidūrus su sunkumais tai gali įtakoti ir rinkėjų nuotaikas. 

REKLAMA

„Teisingiausia būtų nesidžiaugti karo metu padidėjusiais reitingais, bet gilintis į bendruomenių problemas, ieškoti lyderių“, – aiškino politologas. 

Savivaldos rinkimai, pasak politologo, gali šiek tiek atspindėti ir būsimus parlamento rinkimus. 

„Nors gali rinkimuose dalyvauti ir politiniai susivienijimai, atskiri asmenys, bet daugiausia balsų sulaukia partijos ir jų kandidatai. Žinoma, kiekvienoje savivaldybėje tas rinkėjų sprendimas gali būti visai kitoks, gali iškristi iš bendro konteksto. Nes populiarus žmogus gali iškreipti vaizdą, bet bendros tendencijos jau bus matomos“ – svarstė politologas. 

Taikos meto temos nublanko

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys sako, kad rūpintis savo reitingais niekada nevėlu, juos žinoti, taip pat svarbu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įdomu kam tyrimai skirti ir dedikuoti, jei sau, pasižiūrėti kokia yra situacija, kaip reaguojama, tai tada viena, o jei norima formuoti nuomonę, siekti, kad tave pastebėtų, tai tada dar ankstoka. Galima nusibosti prieš metus pradedant kalbėti apie rinkimus, žodžiu neliks šviežumo momento“, –  kalbėjo sociologas.

Pasak V. Gaidžio, idealus laikas kalbėti apie rinkimus yra maždaug pusmetis iki jų. Tada būna taip vadinamasis piko laikas, kai žmonės domisi ar bent jau neignoruoja politikos klausimų.

Anot jo, karas ar kitos nelaimės visada mobilizuoja žmones aplink valdančiuosius politikus. Taikos meto problemos nublanksta, atrodo menkos ir nevertos dėmesio. Tai, kas, pasak V. Gaidžio, taikos metu galėjo išversti iš posto, krizės metu lieka nepastebėta. 

REKLAMA

„Aš pamenu tokią situaciją, kai Artūras Paulauskas buvo Seimo pirmininku ir vienas iš jo pavaldinių buvo pagautas tarnybiniu automobiliu savo šuniuką vežiojantis. Buvo toks taikus metas, kad net dėl tokių dalykų galėjai prarasti postą. O dabar gi situacija kita ir tai veikia, kaip visuomenę mobilizuojantis momentas. Tiesa, kiek tai duos rinkimams dar pamatysime“, – kalbėjo sociologas. 

Anot jo, didelių takoskyrų dėl Lietuvos politikų Ukrainos atžvilgiu tarp politikų nėra, niekas nesako, kad nereikia padėti, ar, kad reikia sėdėti tyliai. 

„Dar daugoka laiko iki rinkimų, kyla kainos, viskas brangsta, tai visaip gali atsiliepti. Tiesa, karas Ukrainoje užgožė kitas problemas, buvusias valdančiųjų klaidas, kitu atveju situacija dabar būtų kur kas sudėtingesnė“ – kalbėjo V. Gaidys. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų