REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po pandemijos pasikeitė darbo rinka, dabar žmonės renkasi dirbti iš namų arba hibridiniu būdu. Dėl tokio pokyčio sunerimę darbdaviai, mat darbuotojai vis retesni biuro svečiai. Kas lemia, kad biurai tampa vis tuštesni, o darbuotojai mieliau darbo dienas leidžia namuose? Galbūt šiuo metu yra palankios sąlygos kalbėtis su darbuotojais ir užtikrinti patogias darbo sąlygas iš biuro? 

Po pandemijos pasikeitė darbo rinka, dabar žmonės renkasi dirbti iš namų arba hibridiniu būdu. Dėl tokio pokyčio sunerimę darbdaviai, mat darbuotojai vis retesni biuro svečiai. Kas lemia, kad biurai tampa vis tuštesni, o darbuotojai mieliau darbo dienas leidžia namuose? Galbūt šiuo metu yra palankios sąlygos kalbėtis su darbuotojais ir užtikrinti patogias darbo sąlygas iš biuro? 

REKLAMA

CV-Online marketingo vadovė Rita Karavaitienė sako, kad pandemija Lietuvoje pakeitė darbo ypatumus. Atsiranda naujos darbo sąlygos – darbuotojai gali rinktis hibridinį būdą ir dirbti jiems patogiu būdu.

„CV-Online tinklapyje darbo skelbimai su nuotolinio darbo galimybe įprastai sudaro nuo 20 iki 25 proc., tačiau šiek tiek keičiasi darbdavių požiūris į šią galimybę. 

REKLAMA
REKLAMA

Kai pandemijos metu siūlomas nuotolinis darbas tą ir reiškė, tai šiuo metu darbo pasiūlymuose daugėja papildomų sąlygų, pavyzdžiui nurodoma kad tik dalį laiko bus galima dirbti namuose, kiek dienų per savaitę reikės atvykti į ofisą, ar darbuotojas galės rinktis, kuriomis dienomis dirbti biure, o kuriomis namuose. Taigi, pastebime, kad nuotolinio darbo galimybė vis dažniau reiškia hibridinio darbo, o ne vien tik darbo nuotoliu formą. Taip pat gan dažnai darbo skelbimuose nurodoma, kad suteikiama laisvo darbo grafiko galimybė“,– sako ji. 

REKLAMA

Pasak R. Karavaitienės, įmonės, kurios gali suteikti mišrias darbo sąlygas įgyja pranašumo, mat darbuotojai nori lanksčių ir patogių darbo sąlygų.

„Bendrai paėmus, tokie skelbimai sulaukia didesnio kandidatų dėmesio, nei šių galimybių nesuteikiančios įmonės, ypač, kai pagal pareigas ir darbo pobūdį būtų galima dirbti tiek nuotoliu, tiek laisvu grafiku. 

Atlyginimo tyrimo www.manoalga.lt duomenimis, 2022 metais nuotolinio darbo galimybę turėjo apie 38 proc. darbuotojų, žinoma, ši galimybė dažniausiai prieinama IT, administravimo, rinkodaros, organizavimo, finansų, žmogiškųjų išteklių srityse, kur darbo pobūdis leidžia dirbti nuotoliu.

REKLAMA
REKLAMA

Įmonės, kurios gali suteikti šią nuotolinio darbo galimybę, įgyja konkurencinį pranašumą, tačiau labai svarbus ir nuoseklumas, bei aiški šio darbo modelio tvarka, kad tiek darbuotojai, tiek kandidatai aiškiai žinotų, kas, kada ir kokia apimtimi gali pasinaudoti šia galimybe“, – tikina R. Karavaitienė.

Žmonės noriai renkasi dirbti hibridiniu būdu 

R. Karavaitienė nurodo, kad darbuotojai dirbdami iš namų sutaupo pinigų ir laiko, tačiau atsiranda socialinio ryšio trūkumas: žmonės gali susvetimėti, neatpažinti vieni kitų gatvėje. 

„Kai prieš metus teiravomės dirbančiųjų apie darbo nuotoliu ypatumus, apklausos metu paaiškėjo, kad dirbančių hibridiniu būdu yra beveik tris kartus daugiau nei dirbančiųjų vien tik nuotoliu, o jei reikėtų rinktis jiems tinkamiausią darbo modelį, dauguma rinktųsi būtent darbą hibridiniu būdu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, kad dirbant namuose sutaupoma nemažai laiko ir pinigų, tačiau yra ir minusų: 

- Socialinių ryšių trūkumas; 

- Sunkiau kontroliuojamas darbo laikas (ilgiau dirba, nedaro pertraukėlių, praleidžia pietų pertrauką); Pasiilgstama įmonės ritualų dirbant gyvai (kavos pertraukėlės, bendri pietūs ir pan.); 

- Sudėtingesnė komunikacija tarp darbuotojų; 

- Nepatogi darbo vieta ir sąlygos.

25-44 metų amžiaus darbuotojai stipriau nei kitos amžiaus grupės jaučia socialinių ryšių trūkumą, silpnėjantį ryšį su įmone, dažniau pasiilgsta įmonės ritualų. 18-24 metų amžiaus darbuotojai jaučia mažėjančią motyvaciją, produktyvumą, skundžiasi energijos stoka. 45-54 metų amžiaus darbuotojai sunkiau kontroliuoja savo darbo laiką, neturi galimybės pakeisti aplinkos.

REKLAMA

Taigi, silpnėjantys ryšiai su kolegomis yra gan ryškus darbo nuotoliu trūkumas“, – dėsto mintis ji. 

CV-Online marketingo vadovė R. Karavaitienė sako, kad įmonės turi įsivertinti, kodėl darbuotojas turi rinktis dirbti biure, o ne iš namų, mat šiai diena darbo rinkos principas yra pasikeitęs. 

„Įmonės turėtų labai gerai įvertinti ir apsibrėžti, kokio pokyčio tikisi skatindami darbuotojus sugrįžti į biurus. Kokie rodikliai, duomenys rodo, kad būtinas šis sprendimas? 

Norint darbuotojus susigrąžinti į biurus, reikia labai aiškiai žinoti to priežastis, tikslus ir galimas pasekmes. Turite žinoti, kodėl būtent dabar darbuotojai turi dirbti biure, kodėl būtent tiek dienų/savaitę, ką tai duotų darbuotojams, įmonei? Kokia nauda, prasmė ir vertė? Kiekviena įmonė pagal savo veiklos ir darbuotojų pareigų specifiką, bei veiklos rezultatų pokyčius turėtų gerai įsivertinti darbo namuose galimybes, privalumus ir trūkumus. 

Galima norėti susigrąžinti darbuotojus į biurus, tik tam turi būti labai aiškus pagrindas, kurį reikia tinkamai iškomunikuoti darbuotojams. Tie, kurie turėjo galimybę dirbti iš namų, nenori prarasti tokio pasirinkimo, taigi, darbdaviams gali tekti į šią situaciją reaguoti gan lanksčiai ir prisiderinti prie pasikeitusios darbo rinkos“, – sako ji. 

As imones ritualu nepasiilgstu nei kiek. Kalba apie ora, per pietus irgi tauskia, namuose net geriau pailsi per pietu pertrauka. Per pandemija persidirbom is namu, nes tai buvo nauja, neiprasta, bet manau jau ismoko zmones atskirti ta darbo ir poilsio laika.
Jau 3 metai dirbu tik nuotoliu. Nereikia anksti keltis, stresuoti kelionėje, sukti galvą ką įsidėti pietums ar klausytis kiek kolegų vaikų kokius virusus pasigavo ir galiausiai dar parsinešti bacilu namo...
Vien privalumai!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų