REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas iš sveikos širdies pagrindų – pakankamas kalio kiekis organizme. Jo trūkumas gali neigiamai paveikti ne tik širdies, bet ir kitų organizmo sistemų veiklą. Tačiau profesoriaus Alvydo Unikausko teigimu, valgant tam tikrus produktus galime gauti pakankamai kalio – štai, kokius produktus į racioną ragina įtraukti gydytojas. 

Vienas iš sveikos širdies pagrindų – pakankamas kalio kiekis organizme. Jo trūkumas gali neigiamai paveikti ne tik širdies, bet ir kitų organizmo sistemų veiklą. Tačiau profesoriaus Alvydo Unikausko teigimu, valgant tam tikrus produktus galime gauti pakankamai kalio – štai, kokius produktus į racioną ragina įtraukti gydytojas. 

REKLAMA

Laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius paaiškino, kuo svarbus kalis mūsų organizmui, kokiais simptomais pasireiškia jo trūkumas bei kaip pasirūpinti jo atsargomis nevartojant maisto papildų. 

Kalio svarba

Pasak A. Unikausko, tarp sveikos širdies ir kalio galima dėti lygybės ženklą – šis mineralas teigiamai veikia mūsų širdies veiklą, padeda palaikyti optimalų kraujospūdį. 

„Kalis – labai svarbus elektrolitas, kuris diriguoja elektros impulsams mūsų organizme ir jis veikia kartu su natriu, magniu ir kalciu. Visų šių keturių elektrolitų turi būti išlaikytas balansas“, – aiškino gydytojas. 

REKLAMA
REKLAMA

Įdomu tai, kad ląstelės membranoje yra kanalai, kuriuose cirkuliuoja natris ir kalis, tai vadinamasis kalio-natrio siurblys, kuris tinkamai funkcionuoja tik tada, kai yra pakankamas ir kalio, ir natrio kiekis – turi būti išlaikytas šių medžiagų kiekio balansas: 

REKLAMA

„Dažnai yra sakoma, kad jeigu yra padidėjęs spaudimas, tai reikia mažinti druskos kiekį. Iš tikrųjų, protingiau būtų padaryti kitaip – papildyti organizmo kalio atsargas. Padidinus kalio suvalgomo kiekį balansas išsilygina ir viskas būna puiku.“

Kalio trūkumo požymiai

Pirmiausia, anot profesoriaus, yra svarbu žinoti, kokiais simptomais pasireiškia kalio trūkumas. Jis išskyrė tris pagrindinius požymius. 

„Visų pirma, tai gali sutrikti širdies ritmas. Ir nebūtinai tai turi būti neritmiška, netvarkinga širdies veikla. Tiesiog gali būti dažnas širdies plakimas.  

REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas požymis kalio trūkumo yra taip vadinamas „smegenų rūkas“. Jūs negalite susikaupti, nėra aiškaus mąstymo, protas nėra aiškus. Moksliniai tyrimai įrodė, kad kalio trūkumas turi tiesioginį ryšį su smegenimis.  

Ir dar vienas, iš tikrųjų, dažnai pasitaikantis simptomas – tai yra raumenų mėšlungis“, – vardijo profesorius. 

Taip pat gali pasireikšti raumenų silpnumas, gali atsirasti vadinamos parestezijos – tirpimo jausmas ir vidurių užkietėjimas vien dėl to, kad jums trūksta kalio. 

„Eurovaistinės“ vaistininkė Ramutė Januškevičienė taip pat pridūrė, kad dažniausiai žmonės skundžiaisi raumenų skausmais, niežėjimu paduose ir delnuose. Jei trūkumas yra didesnis, kankina: nuovargis, naktinis prakaitavimas, išsiblaškymas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistininkės teigimu, dažniausiai kalio trūksta tiems, kurie vartoja diuretinius vaistus, kraujo spaudimą mažinančius vaistus, kuriuose yra diuretikų arba vartojate daug maisto, kuriame gausu druskos – tai išbalansuoja kalio pusiausvyrą organizme. 

Ragina valgyti šiuos produktus

Tačiau kaip padidinti jo atsargas? A. Unikausko teigimu, esant padidėjusiam kraujo spaudimui, medikai ragina valgyti kuo daugiau bananų, nes jie – puikus kalio šaltinis.  

Tačiau profesorius įvardijo ir kitus produktus, kuriuose yra ir kalio, ir natrio – juos reikėtų rinktis pagal tai, ar reikia daugiau kalio, ar reikalingas ir natris, ir kalis. Štai, kokius produktus reikia įtraukti į mitybos racioną: 

REKLAMA
  • migdolai; 
  • špinatai; 
  • petražolės; 
  • avokadai; 
  • graikiniai riešutai; 
  • bananai; 
  • moliūgai; 
  • morkos; 
  • brokoliai. 

Profesorius A. Unikauskas išsklaidė ir vieną vyraujantį mitą: „Žmonės dažnai yra įsitikinę, kad kalį mes galime gauti tik iš daržovių. Pakankamai kalio, tame tarpe ir natrio, yra ir mėsos bei žuvies produktuose.“

Daug kalio ir natrio taip pat yra šiuose produktuose: 

  • tunas; 
  • skumbrė; 
  • jautiena; 
  • kiauliena; 
  • ėriena; 
  • vištiena; 
  • kiaušiniai. 

Tačiau yra viena sąlyga, kuri reikalinga, kad organizmas gebėtų pasisavinti reikalingas medžiagas iš mėsos – geras skrandžio rūgštingumas. 

„Jeigu skrandžio rūgštingumas yra žemas, jūs elektrolitų ir apskritai mineralinių medžiagų iš mėsos tinkamai negausite“, – įspėja A. Unikauskas. 

Daugiau naudingų patarimų pamatykite straipsnio viršuje esančiame vaizdo įraše.

Šiaip pensininkai per daug valgo. Kai pradėjau valgyti 2 kart mažiau, bet kokybiškesnio maisto, pradėjau daugiau judėti tai daug bėdų išsisprendė. Svorio sumažėjo, kraujospūdis beveik susinormalizavo. Daugiau pozityvo atsirado. To linkiu ir jums.
Jau nebežinau,ko trūksta---kalio ar magnio,kai mėšlungis kojas traukia?Geriu rūgštingumą mažinančius vaistus---tai ko gero man visko trūksta?
Reikia tai reikia kalio , bet ar pensininkai gali pasirinkti ka valgyti? Valgo kaspigiausia .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų