REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
669
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)

Europoje fiksuojant vis daugiau užsikrėtimo koronavirusu COVID-19 atvejų Lietuvos vadovai ragina nepanikuoti. Infektologai savo ruožtu siunčia gerą žinią: ligos protrūkis Kinijoje jau yra suvaldomas, tačiau daug didesnė bėda – Lietuvoje sėjama panika. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Arvydo Ambrozaičio teigimu, situaciją šiuo metu itin apsunkina Bendruoju pagalbos telefonu piktnaudžiaujantys ne tik iš užsienio grįžę tautiečiai, bet ir patys medikai.

669

Europoje fiksuojant vis daugiau užsikrėtimo koronavirusu COVID-19 atvejų Lietuvos vadovai ragina nepanikuoti. Infektologai savo ruožtu siunčia gerą žinią: ligos protrūkis Kinijoje jau yra suvaldomas, tačiau daug didesnė bėda – Lietuvoje sėjama panika. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Arvydo Ambrozaičio teigimu, situaciją šiuo metu itin apsunkina Bendruoju pagalbos telefonu piktnaudžiaujantys ne tik iš užsienio grįžę tautiečiai, bet ir patys medikai.

REKLAMA

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Vyriausybė pranešė apie šalyje fiksuotą pirmąjį koronaviruso (COVID-19) atvejį. Užsikrėtė 39 metų šiaulietė, kuri vasario 24 dieną grįžo iš Veronos miesto Italijoje. Dar yra laukiama 4 tyrimų rezultatų dėl su ja kontaktavusių asmenų. Prevenciškai šalyje stebima 3303 asmenų. 

Tačiau, gydytojo infektologo teigimu, gera žinia yra tai, kad Kinijoje, galima sakyti, jau yra pasiektas sergamumo pikas.

„Ten naujų ligos atvejų jau užregistruojama mažiau. Bet visgi yra nerimas, kad virusas pradės plisti Europoje, kol kas didžiausias židinys – Šiaurės Italija, Lombardijos regionas. Bet gera žinia ta, kad Europos medicinos lygis yra aukštesnis nei Kinijoje, kuri dar yra ekonomiškai besivystanti šalis, kur ne visur yra paisoma ir epidemiologinės priežiūros taisyklių“, – aiškino profesorius.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, Europos Sąjungos specialistai yra geresnės kvalifikacijos ir esama daug didesnių šansų, kad šią infekciją pasiseks suvaldyti greičiau. 

REKLAMA

„Tik kelia nerimą tai, kad kol kas nepavyko suvaldyti plitimo į kitas šalis, todėl pasitaiko vienas kitas atvejis. Kaip bus toliau, nežinia“, – kalbėjo jis. 

Paklaustas, ar tikėtina, kad šalyje būtų fiksuojama šimtai, tūkstančių atvejų susirgimų, profesorius ramino, kad toks scenarijus mažiausiai tikėtinas.

„Lietuva yra atokiau nuo Italijos, nėra tiesioginių reisų į Kiniją, aišku, yra tiesioginių reisų su Milanu, bet nemanyčiau, kad gali būti šimtai atvejų, gal pavieniai ar dešimtys. Tikrai neturėtume pagarsėti šimtais atvejų kaip kokia Italija. Manau, kad esame pakankamai pasirengę, tik žmonės be reikalo panikuoja“, – kalbėjo A. Ambrozaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Piktnaudžiauja tyrimais

Jo teigimu, šiuo metu kilęs nemažas chaosas kaip tik trukdo efektyviam medikų darbui. 

„Iš esmės dabar nėra atrankos, kam daryti tyrimus, kam ne, šeimos gydytojai piktnaudžiauja Bendrosios pagalbos telefonu 112, iš karto siunčia į infekcinių ligų centrą ir ten atvyksta žmonės, kurie neturi jokių nusiskundimų.

Vien tai, kad žmogus lankėsi Italijoje dar nėra rodiklis skubėti atlikti tyrimus. Tai neatitinka įtariamo atvejo apibrėžimo, kurio atnaujinimas buvo išleistas vasario 24 d.“, – kalbėjo jis.

Gydytojas pabrėžė, kad įtariamas atvejis yra tuomet, jei žmogus karščiuoja ir turi bent dar vieną klinikinį simptomą – arba gerklės skausmą, arba kosulį, arba apsunkintą kvėpavimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

„Ir dar to neužtenka – turi būti bent vienas epidemiologinis kriterijus – žmogus buvo Kinijoje arba Šiaurės Italijoje (ir kitose rizikos šalyse) arba turėjo sąlytį su patvirtintu ligoniu, kuris serga koronavirusine infekcija. Trečias kriterijus – medicinos darbuotojas, kuris gydė ar slaugė šia infekcija sergantį ligonį. 

Taigi tik esant šiems kriterijams yra įtarimas ir atliekamas tyrimas – imamas tepinėlis iš nosiaryklės, siunčiamas virusologiniam tyrimui į Nacionalinę visuomenės sveikatos laboratoriją. Bet šių taisyklių ne tik žmonės, bet ir šeimos gydytojai nepaiso. Taigi kol kas yra chaotiška situaciją, tarsi stengiamasi nuo savęs viską nustumti“, – pastebėjo infektologas.

REKLAMA

Anot jo, šeimos gydytojai turėtų padaryti labai aiškią atranką, kurie ligoniai atitinka kriterijus, o kurie – ne: „Galbūt jiems trūksta žinių, bet čia tikrai yra problemų.“

Veiksmus būtina derinti su kitomis šalimis

Kalbėdamas apie prevencines priemones A. Ambrozaitis pastebėjo, kad pasiduodant baimei galime prisigalvoti ne visai to, ko reikia.

„Kai žmones užvaldo baimė, prarandamas racionalus protas. O dabar daug kur jis prarandamas. Prezidentas sakė, kad visus atskrendančius vos ne prievarta reikia tikrinti, kad būtų griežtesnės priemonės, bet jos visur taikomos tokios pačios. 

Svarbu, kad jos turi būti derinamos su Europos ligų kontrolės centro rekomendacijomis, turime savo veiksmus derinti su kitų šalių veiksmais. Negalime susigalvoti kažko patys“, – pabrėžė jis.

REKLAMA

Paklaustas, ar vertėtų turėti galimybę tyrimus dėl koronaviruso atlikti ne vienintelėje laboratorijoje, kaip yra šiuo metu, profesorius ramino, kad kol kas tam nėra reikalo.

„Reagentus atlikti tyrimams įsigyti nesudėtinga, tam tereikia turėti lėšų, o tai paskelbus ekstremalią situaciją įmanoma. Bet kol kas nėra reikalo steigti tokią pačią laboratoriją Kaune ar dar kažkur, jei nėra protrūkio. Reikia kalbėti apie racionalų lėšų naudojimą, kol kas pilnai užtenka vienos laboratorijos“, – tikino jis.

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau profesorius tvirtino, kad vakcina nuo koronaviruso sukurta, tik dar nėra neišbandyta. 

„Geros žinios, kad kinų virusologai greitai išsiaiškino viruso struktūrą, genomo sandarą ir tai davė pagrindą sukurti vakciną, ji praktiška yra, bet negali būti naudojama, ji turi būti tiriama mažiausiai metus. 

Kitaip ji nebus registruota, o tik bandomoji, o tokią naudoti labai rizikinga. Bandymai atliekami 3–5 metus, dabar gali būti taikomas ir pagreitintas testavimas, bet tas vis tiek reikės mažiausiai 6 mėnesiu ar metus“, – sakė A. Ambrozaitis.

Portalas tv3.lt primena jau rašęs apie tai, kuo naujasis koronavirusas skiriasi nuo įprasto sezoninio gripo.

REKLAMA

Atmintinė. Kaip saugotis koronaviruso ir ką daryti užsikrėtus.

Toliau plintant koronavirusui ir nerimui dėl galimybės juo užsikrėsti, specialistai primena, kada išties reikėtų sunerimti ir trumpai pateikia pagrindinius patarimus, kaip saugotis užkrato.

Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. 

Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Pagrindinės rekomendacijos:

Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį  su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.

REKLAMA

Taip pat prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.

Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje; nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.

Taip pat – stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).

Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.

Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų