REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kapitalo rinkos ekspertai prognozuoja, kad privatizavus Lietuvos alkoholio gamybos įmones, jų akcijų kaina gerokai smuks.

REKLAMA
REKLAMA

Taip atsitiko privatizavus Estijos alkoholinių gėrimų gamybos lyderį "Liviko" bei didžiausią Latvijos alkoholinių gėrimų gamintoją "Latvijas balzams". Estijoje dėl ažiotažo ir spekuliacinės įtakos prieš privatizavimą minėtos įmonės akcijų kaina kilo apie tris kartus, Latvijoje - apie 25 proc., o po paketų pardavimo smuko iki pradinio lygio.

REKLAMA

Be to, kai kurių rinkos analitikų nuomone, pasirinktas privatizavimo būdas turi tam tikrų ydų - parduodant paketą konkurso ir derybų būdu, o ne per biržą, politikai siekia užsidirbti politinių dividendų, Vyriausybės ir smulkių paketų turėtojai - kuo daugiau pinigų.

''Alkoholio įmonių privatizavimo kaina labai priklauso nuo valstybės požiūrio ir pasirinktos privatizavimo formos. Parduodant paketus tiesioginių derybų būdu, valstybės pareigūnai turi atsižvelgti, kad dabartinė įmonių akcijų kaina biržoje, ypač ''Stumbro", dėl spekuliacinių motyvų yra daug didesnė nei reali įmonių vertė. Jei privatizavimo sandoriuose bus prirašyta daug papildomų reikalavimų investuotojams, akcijų kaina mažės, tačiau įsipareigojimus pirkėjams bus privalu vykdyti. Privatizuojant turėtų vyrauti idėja - ne gauti kuo didesnę kainą, o turėti normalią, neiškreiptą rinką",- Eltai sakė Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Ugnius Trumpa. Jo teigimu, Lietuvos alkoholio įmonių privatizavimas yra gerokai pavėluotas - valstybės monopolis ir griežtas rinkos reguliavimas užkirto kelią šalies gamintojams išeiti į užsienio rinkas, sukurti žinomesnius prekės ženklus, be to, ribojo ir konkurenciją vidaus rinkoje.

REKLAMA
REKLAMA

"Valstybinių alkoholio gamintojų konkurencija dėl rinkos monopolio buvo sąlyginai maža, rentabilumas taip pat palyginti nedidelis, be to, silpnoka ir technologinė bazė. Valstybė pučia privatizuojamų įmonių kainą, tačiau jų pirkėjai susidurs su labai dideliu investicijų į technologijas poreikiu, be to, reikės mokėti kompensacijas atleidžiamiems darbuotojams, įeiti į naujas rinkas. Panaikinus valstybės monopolį, atsiras daugiau gamintojų, tad alkoholiniai gėrimai gali pigti. Dėl šių priežasčių įmonių pelnai mažės, o akcijų vertė smuks",- prognozavo Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Andrius Nikitinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įmonių rentabilumą atspindi ir parduodamos produkcijos kiekis vienam darbuotojui. Pernai "Alitos" pardavimų apimtys vienam darbuotojui siekė 176,89 lito, "Stumbro" - 143,1 lito, "Vilniaus degtinės" - 87,4 lito, "Anykščių vyno" - 80,4 lito, o privataus "Latvijas balzams" - 424,1 lito, "Liviko" - 672,8 lito.

Įmonių kainai įtakos turės ir privatizavimo metu numatyti išmokėti dividendai - "Stumbras" tam skyrė 8,3 mln. litų, be to, ši bendrovė dar nėra baigusi teisinių ginčų dėl daugiau nei 1,5 mln. litų nesumokėto akcizo mokesčio biudžetui.

REKLAMA

Iš viso "Stumbras", "Alita" ir "Vilniaus degtinė" šiemet valstybei turi pervesti per 9,8 mln. litų dividendų. Jų nemokės tik milijoninius nuostolius patyręs "Anykščių vynas".

Lietuvoje investuotojai jau turi karčios patirties dėl "Lietuvos telekomo" - valstybė privatizuojamą akcijų paketą pardavė už maksimaliausią kainą, smulkiems akcininkams nepalikusi net maržos. Nors bendrovė dar trejus metus išsaugojo rinkos monopolį ir iš esmės diktavo kainas už paslaugas, tačiau investicijos sumažino jos pelnus, o akcijų kaina dabar yra smukusi daugiau nei tris kartus - nuo 3,15 lito 2000 metais iki 1 lito šiuo metu. Tiesa, tam įtakos turėjo ir bendra telekomunikacijų sektoriaus būklė pasaulyje.

REKLAMA

Vienos patraukliausių bendrovių - "Stumbro" nominalios 4 litų vertės akcijų kaina biržoje 2002 metų pradžioje vidutiniškai svyravo apie 3 litus, o šiuo metu yra priartėjusi iki 5 litų ribos. Už 91,95 proc. "Stumbro" akcijų paketą nustatyta mažiausia 107 mln. litų kaina, arba 3,90 lito už akciją.

Iš viso už "Stumbrą", "Vilniaus degtinę", "Alitą" ir "Anykščių vyną" tikimasi gauti ne mažiau kaip 172 mln. litų. Už 83,77 proc. "Alitos" akcijų - ne mažiau kaip 50 mln. litų (0,82 lito už akciją), už 82,3 proc. "Vilniaus degtinės" - 5 mln. litų (0,25 lito už akciją), už kontrolinį 72,9 proc. "Anykščių vyno" paketą - 10 mln. litų (0,28 lito už akciją). Trijų pastarųjų bendrovių rinkos akcijų kainos skirtumas nuo minimalios šiuo metu yra ne toks ryškus kaip "Stumbro" - "Alitos" svyruoja apie 0,94 lito, "Anykščių vyno" - apie 0,40 lito, "Vilniaus degtinės" - apie 0,70 lito.

Šiuo metu yra nupirkta apie 30 alkoholio įmonių privatizavimo dokumentų rinkinių. Potencialūs konkurso dalyviai savo pasiūlymus turės pateikti gegužės pradžioje.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų