REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prezidentė Dalia Grybauskaitė nepuoselėja didžiulių vilčių, kad pakeltas minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA) visiškai kompensuotų kainų didėjimą. Valstybės vadovė pasisako už MMA didinimą, pagal valstybės finansines išgales, nuo 2012 metų, ir aktyvesnę piktnaudžiavimo rinkoje priežiūrą, kad kainas lemtų konkurencija, o ne karteliniai susitarimai.

REKLAMA
REKLAMA

„Diskutuoti dėl būsimo minimalios algos pakėlimo būtina, iš aš manau, kad nuo 2012 metų iš tiesų Vyriausybė turės tai daryti, bet kažin ar tai kompensuos kainų kilimą, nes ypač maisto kainų didėjimas ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, ir pasaulyje yra bendra tendencija“, – sakė D. Grybauskaitė antradienį interviu „Žinių radijui“.

REKLAMA

Valstybės vadovė dėstė, kad maisto kainų augimą lemia globalios priežastys. Tai yra ir kariniai veiksmai regionuose, ir sausros, ir tokie dalykai kaip naftos krizė. Tačiau būtent dėl to, kad priežastys yra panašios, maisto kainos Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, anot Prezidentės, neturėtų labai skirtis.

„Jeigu kainos gerokai skiriasi, vadinasi yra Lietuvoje kažkokia specifika, greičiausiai yra susitarimai ir juos reikia labai įdėmiai nagrinėti. (...) Turime naują Konkurencijos tarnybos vadovą, aš jį skirdama įpareigojau labai įdėmiai tikrinti kartelinius susitarimus, ką tik pasirašiau ir mano siūlymu priimtas įstatymas dėl asmeninės įmonių vadovų atsakomybės už tokius susitarimus. Tai yra geras įstatymas, juo reikia pradėti naudotis. Konkurencijos tarnyba turi pradėti operatyviai dirbti ir tokius tyrimus daryti“, – sakė D. Grybauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentės įsitikinimu, valstybė gali padėti žmogui išgyventi po truputį, pagal finansines galimybes, keldama minimalų atlyginimą ir prižiūrėdama, kad rinkoje nebūtų piktnaudžiavimo.

Profsąjungos mato galimybę MMA didinti jau nuo liepos

Prie Vyriausybės dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimo protestavę profesinių sąjungų atstovai mato galimybę MMA didinti jau nuo liepos.

Antradienio rytą prieš Premjero susitikimą su Trišalės tarybos nariais dešimt piketuotojų surengė kolegų palaikymo piketą. Profsąjungų atributika pasipuošę piketuotojai laikė plakatus su užrašais „MMA padidinimas – tik 40 bandelių“, „Nenorime tinginiauti, norime europietišką algą gauti“, „Oras, kruopos ir vanduo, o mėsytė tik sapnuos“, „Skurdas, nedarbas, emigracija“. Piketą organizavo Lietuvos darbo federacija, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK), Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak profsąjungų, baigiantis ekonominei krizei, didelės visuomenės dalies, gaunančios minimalias pajamas, ekonominė ir socialinė padėtis blogėja, o valdžia vengia paskelbti savo apsisprendimą dėl MMA didinimo.

Piketuotojų teigimu, panašiomis protesto akcijomis rezultatų pasiekti galima, tik reikia didesnio visuomenės aktyvumo.

„Susirinkome, kad palaikytume savo Trišalės tarybos atstovus, su kuriais susitinka Premjeras, bus svarstomas klausimas dėl minimalios mėnesinės algos didinimo – nuo kada ir kaip. Mano manymu, minimali alga turėtų būti ne mažiau 2 tūkst. litų. Tada žmogus galėtų išgyventi, tačiau mes siūlome konkrečiai nuo liepos 1 dienos didinti iki 900 litų, o nuo 2012 metų sausio 1 dienos – iki 1 tūkstančio“, – Eltai sakė LPSK generalinė sekretorė Janina Matuizienė.

REKLAMA

Jai neįtikinami atrodo verslininkų atstovų argumentai, esą MMA didinimas verslui galėtų sukelti daugiau bėdų nei atneštų naudos darbuotojams.

Antradienį po pietų bazinės mėnesinės algos didinimą su profsąjungų atstovais aptars ir Premjeras Andrius Kubilius.

Faktai:

Prezidentė Dalia Grybauskaitė laikosi nuomonės, jog nuo kitų metų galėtų būti didinama MMA. Tiesa, iki kokio sumos MMA turėtų būti didinama, anot šalies vadovės, dar per anksti kalbėti.

Tuo tarpu Seimo Pirmininkė Irena Degutienė siūlo pagalvoti apie diferencijuotą MMA ir leisti jį didinti tiems verslo sektoriams, kurie gali. Ministras Pirmininkas tvirtos pozicijos šiuo klausimu neturi.

REKLAMA

Seimas praėjusį antradienį nutarė sujungti du pateiktus rezoliucijos projektus dėl MMA ir, sudarius redakcinę komisiją, parengti vieną dokumentą.

Šiuo metu MMA yra 800 litų neatskaičius mokesčių, arba 670 litų su mokesčiais. MMA siūloma didinti iki 900–1000 tūkst. litų. MMA algos didinimui nepritaria smulkieji ir vidutiniai verslininkai, o pritaria pramoninkai ir profsąjungos.

Statistikos departamento duomenimis, MMA ir mažiau gauna 168,5 tūkst. (19,4 proc.) darbuotojų. 801–1500 litų per mėnesį gauna 31,5 proc. darbuotojų, 1501– 2500 litų uždirba 25,9 proc. gyventojų, 2501–3500 litų – 13,3 proc.

Daugiausiai gavusiųjų MMA ir mažiau dirba prekybos sektoriuje, apdirbamosios pramonės ir švietimo sektoriuje.

Profsąjungos didinti MMA reikalauja jau ilgiau nei pusmetį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų