REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš kelerius metus Lietuvos žiniasklaidoje mirgėjo pranešimų apie pirmosios kadencijos paskutinėmis dienomis Valdo Adamkaus padarytą sprendimą, nedarantį garbės šalies vadovui. Tačiau oficialios institucijos, užuot atlikusios išsamų ir objektyvų tyrimą, į tai reagavo mirtina tyla, rašo „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

LŽ grįžo prie tos patikimų dienraščių paskelbtos, o ne kur nors specialiųjų tarnybų archyvuose įslaptintos informacijos, ir savarankiškai pradėjo tikrinti faktą po fakto. Ir savo nuostabai įsitikino, kad visi jie pasitvirtino.

REKLAMA

2003-iųjų pradžioje, pasibaigus Lietuvos prezidento rinkimų antrajam turui, paaiškėjo, kad V. Adamkaus kampanijai išleista kur kas daugiau pinigų nei surinkta. Prezidento pareigas tada ėjusio V. Adamkaus rinkimų skola siekė 1,2 mln. litų. Kaip žinoma, tąkart jis pralaimėjo Rolandui Paksui, kuris vėliau buvo nušalintas per apkaltą. Tuometinė V. Adamkaus rinkimų štabo vadovė Ona Volungevičiūtė pranešė, kad skola bus perduota V. Adamkaus fondui, nes per mėnesį po rinkimų turi būti uždarytos specialiosios, tik rinkimų kampanijai skirtos sąskaitos.

REKLAMA
REKLAMA

Remiantis oficialiais pranešimais, V. Adamkui pirmąją kadenciją einant prezidento pareigas metinis jo fondo biudžetas siekdavo vos kelis tūkstančius, kartais - kelias dešimtis tūkstančių litų. Tuos pinigus pervesdavo pats V. Adamkus, taip pat fondo steigėjai, tarp kurių yra žinomų politikų ir verslininkų.

Anot „Lietuvos žinių“, netrukus buvo prabilta, kad dalį rinkimų skolos - daugiau kaip 400 tūkst. litų - V. Adamkui per jo fondą padėjo padengti Darbo partijos lyderis, Kėdainių verslininkas Viktoras Uspaskichas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spėliones dar labiau sutvirtino V. Adamkaus fondo administratorių tvirtas ryžtas neatskleisti aukotojų pavardžių. 2006-aisiais, kai įtarimų debesys pradėjo ypač tirštėti, fondui vadovavęs artimas V. Adamkaus bendražygis Raimundas Mieželis pažadėjo žiniasklaidai suteikti laukiamos informacijos, tačiau netrukus spaudoje publikuotame viešame pareiškime buvo įvardyti tik fondo tikslai ir steigėjai.

Išsamus aukotojų sąrašas visuomenei iki šiol taip ir nebuvo pateiktas. Fondo atstovai atsimušinėjo, esą abejonių keliančią 521,9 tūkst. litų paramą suteikė „įvairūs privatūs asmenys“. Oficialioje ataskaitoje nurodyti tik 6 fiziniai asmenys, paaukoję fondui nuo 143 litų iki 312 tūkst. litų.

REKLAMA

Tuo metu, po pralaimėtų prezidento rinkimų, V. Adamkaus komanda aktyviai leidosi ieškoti pinigų. Prezidento aplinkos žmonių teigimu, su V. Uspaskichu susisiekė dešinioji V. Adamkaus ranka R. Mieželis. Dėl 400 tūkst. litų paramos susitarta greitai. Už tai paprašyta vienos „paslaugėlės“ - Lietuvos pilietybės „geram žmogui“.

Toliau įvykiai klostėsi vis didesniu pagreičiu. Kaip rodo LŽ turimi dokumentai, 2003 metų vasario 18 dieną prezidentą V. Adamkų, kuriam dirbti buvo likusios vos aštuonios dienos, pasiekė Rusijos piliečio Mansuro Sadekovo rusų kalba rašytas prašymas suteikti Lietuvos pilietybę išimties tvarka. Šį asmenį, Rusijos verslininką ir tuo pat metu - meistrą V.Uspaskicho įmonėje Kėdainiuose, rekomendavo pats „darbiečių“ lyderis ir jo kolegos.

REKLAMA

Gautą M. Sadekovo prašymą iškart, vasario 19-20 dienomis, „palydėjo“ avansas - į V. Adamkaus fondą buvo pervesta 200 tūkst. litų iš Vilniaus banko Kėdainių ir Panevėžio filialų. Aukotojai - dešimtys V. Uspaskicho įmonių darbuotojų, kurie, pasirodo, tą pačią dieną suvokė savo simpatijas rinkimus pralaimėjusiam prezidentui ir nusprendė jį paremti 1-10 tūkst. litų sumomis. Iš oficialių dokumentų matyti, jog tada šie asmenys gaudavo minimalų atlyginimą. 

Vasario 24-ąją, likus vos dviem dienoms iki naujojo šalies vadovo R. Pakso inauguracijos, prezidentas V. Adamkus dekretu Nr. 2073 suteikė M. Sadekovui Lietuvos pilietybę išimties tvarka. Tuometiniuose oficialiuose pranešimuose teigiama, kad paskutinis tą kadenciją V. Adamkaus vadovautos Pilietybės komisijos posėdis įvyko dar vasario 6 dieną. Per jį nutarta pilietybę suteikti 13 užsienio piliečių, bet M. Sadekovo pavardės tarp tų asmenų nebuvo. Ar prezidentas V. Adamkus suteikė M. Sadekovui Lietuvos pilietybę neturėdamas Pilietybės komisijos pritarimo?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidentūra šią savaitę LŽ taip ir neatsakė, ar priimant sprendimą suteikti pilietybę M. Sadekovui Pilietybės komisija buvo susirinkusi papildomai. Prezidento atstovai perdavė, kad Pilietybės grupė nusiuntė paklausimą į archyvą, tačiau ten vyksta remontas, tad surinkti reikiamą informaciją užtruks.

Tik pasirašius dekretą, kitą dieną, V. Uspaskicho įmonių darbuotojus vėl ištiko masinis dosnumo V. Adamkui priepuolis. Vasario 25-28 dienomis V. Adamkaus fondą iš Kėdainių ir Panevėžio pasiekė likusi 200 tūkst. litų parama. Už paslaugą buvo atsiskaityta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų