REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiau kaip pusmetį dirbusi Saulėlydžio komisija pagarsėjo ne nuveiktais darbais, o nevienareikšmiškais jos vadovo Valentino Milaknio veiksmais, kurių nauda valstybei kelia didelių abejonių.Premjero Andriaus Kubiliaus Vyriausybė, vis girdamasi siekiais taupyti, reformuoti valstybės valdymą, patyrė dar vieną fiasko.Valstybės valdymo tobulinimo komisija (Saulėlydžio komisija), apie kurios būsimus darbus labai garsiai trimitavo valdantieji, iširo.Tada jos pirmininkas, konservatoriams artimas žmogus, premjero patarėjas Valentinas Milaknis, atsidūrė prie suskilusios geldos. Bet neilgam.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra tiesiai šviesiai pareiškusi: „Saulėlydžio komisijos veiklos rezultatų nematyti!“ Tačiau nepaisydamas Prezidentės kritikos, A.Kubilius komisijos veiklą atnaujino, o jos vadovu paliko V.Milaknį.

REKLAMA

„Aš nesu specialistas“

V.Milakniui, atėjusiam iš komercinės struktūros, informacinių technologijų bendrovės „Alna“, premjeras Andrius Kubilius kažkodėl buvo patikėjęs gana tolimą veiklos barą – vykdyti valstybės pertvarką. Tačiau pasigyrus, kad Saulėlydžio komisija padėjo sutaupyti 17 mln. litų, jis sulaukė tik Prezidentės Dalios Grybauskaitės kritikos. Puikai finansus išmananti valstybės vadovė negalėjo ramiai klausyti beviltiškai dirbančio V.Milaknio ataskaitos.

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs komisijos narys parlamentaras Kęstutis Masiulis neslepia, kad iš komisijos pasitraukė dėl jos neefektyvios veiklos bei primityvaus V.Milaknio vadovavimo: „Dirbant reikia turėti aiškią viziją, kurios, deja, Saulėlydžio komisijoje nebuvo. V.Milaknio problema yra ta, kad jis nebuvo geras komisijos vadovas. Tai jo silpnoji vieta.“ K.Masiulio teigimu, komisijos posėdžiai virsdavo sunkiais V.Milaknio monologais. „Aš nesu specialistas“ – šią frazę V.Milaknis kartodavo nuolat, beveik prieš kiekvieną svarstomą klausimą, – nekompetentingu vadovavimu stebėjosi parlamentaras. – Jo patirtis informacinių technologijų srityje stipri, tačiau kitur – kompetencijos stokoja.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvęs komisijos narys parlamentaras Vytautas Kurpuvesas komisijos posėdžius prisimena kaip varginančius, kuriuose nieko nenusprendžiama: „V.Milaknis kalbėdavo taip, kad aš nieko negalėdavau suprasti, ką jis nori pasakyti. Klausiau kolegų, bet jie teigė taip pat sunkiai suvokiantys pirmininko mintis. Nuolat kartojama frazė „aš ne specialistas“ vertė stebėtis, kodėl tuomet tokiam svarbiam darbui nepasitelkiami specialistai.“

Seimo narys Petras Auštrevičius apgailestavo, kad gerų ketinimų turėjusi komisija nesugebėjo įgyvendinti reformų, kurių iš jos tikėtasi. „Ne viską buvo leidžiama komisijai daryti. V.Milaknis per greitai „nuleido sparnus“. Frazė „aš nesu specialistas“ buvo sakoma suprantant savo galių ribotumą. Visi turėjome lūkesčių, tačiau ne visiems V.Milaknio siūlomas dialogas buvo suprantamas. Kaltas jo veiklos būdas.“

REKLAMA

Nematoma V.Milaknio veikla


Ką vis dėlto nuveikė V.Milaknis, vadovavęs Saulėlydžio komisijai? Dauguma komisijos narių tvirtino – nieko! Tapęs pirmininku Valentinas Milaknis ėmėsi veiklos, kuri iškart sukėlė nemažai įtarimų. Visų pirma buvo surengtas susitikimas su informacinių technologijų specialistais bei politikais, kur V.Milaknis pats vadovavo diskusijai dėl informacinės visuomenės plėtros tikslų ir uždavinių 2010–2012 metams. Ministro Pirmininko tarnyboje (buvusi Vyriausybės kanceliarija) nesislapstydami ėmė lankytis „Alna Business Solutions“ atstovai, užuosdami galimų Europos Sąjungos projektų pinigus. Tuo metu Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis aiškino, kad „bus vykdomas kažkoks projektas už Europos Sąjungos pinigus…“

REKLAMA

Korupcijos skandalas

V.Milaknis į korupcijos skandalą įklimpo dar 2002 metais. Tuo metu Valstybės kontrolė nustatė, kad „Sodra“ ir Valstybinė ligonių kasa penkeriems metams pirkdamos informacinių sistemų priežiūros paslaugas pažeidė Viešųjų pirkimų įstatymo reikalavimus. Buvo pripažinta, kad sudarytų sutarčių sąlygos nėra ekonomiškai pagrįstos, o konkursą laimėjo toje srityje beveik negirdėta firma. Abiejų sandorių suma sudarė 7 mln. litų, o viso šio projekto kuratoriumi neoficialiai buvo įvardijamas V.Milaknis, pagrindinis „Alnos“ akcininkas. Po konkurso V.Milaknio „Alna“ tapo subrangovu. Tai jau nieko nebestebino, nes prieš tai pateiktame pasiūlyme buvo nurodyti ne konkurso dalyviai, bet „Alnos“ darbuotojų gyvenimo aprašymai bei „Alnos“ atlikti darbai. Tą kartą V.Milaknis išplaukė sausas, turėdamas gerą politinį užnugarį. Pagrindinis „Alnos“ akcininkas tuo metu šildėsi nekliudomoje Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) vadovo kėdėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtarė pinigų plovimu

Būdamas LRT vadovu V.Milaknis vis dėlto turėjo teisintis, kad „Alna“ nėra įsivėlusi į pinigų plovimą. LRT tarybos nariai neslėpė, kad V.Milaknis būdamas nacionalinio radijo ir televizijos generaliniu direktoriumi iš „Alnos“ antrinių įmonių pirko prekes už šimtus tūkstančių litų. Tuo metu atlikdama patikrinimą LRT, Valstybės kontrolė savo darbą pratęsė mėnesiui patekusi į finansines džiungles. Vienas LRT tarybos narių intelektualų toje situacijoje V.Milaknį pavadino ribotos moralės žmogumi.

REKLAMA

Apgavo islandus?

Apie V.Milaknio sąžiningu ar nesąžiningu būdu susikrautus turtus jau seniai sklando legendos. Niekam ne paslaptis, kad tai vienas turtingiausių šalies verslininkų, žmogus, artimas konservatorių lyderiui premjerui Andriui Kubiliui. Abu jie fi zikų klano atstovai.

Prieš keletą metų „Alnos“ akcininkai, vadovaujami V.Milaknio, nusprendė parduoti vieną grupės įmonių „Daily Service“. Naujuoju biurų aprūpinimo tinklo „Daily Service“ savininku tapo Islandijos investuotojas „Penninn“. Neoficialiais duomenimis, už įmonę galėjo būti sumokėta apie 50 mln. litų. Tačiau po pardavimo sandėrio užsienio investuotojų laukė siurprizas: V.Milakniui ypač artimas žmogus – įmonės vadovė Alytė Šatikienė – bei pardavimų vadovas Aidas Kaubrys pasitraukė iš parduotosios įmonės. Pakalbėję apie naujus iššūkius, po kurio laiko jie ėmė vadovauti analogišką veiklą vykdančiai įmonei „Office Depot“, šiuo metu besivadinančiai „Office Guru“. Ką tai reiškia verslo pasaulyje, visi puikiai supranta. Patyrę lietuviško verslo ypatumus, islandai skandalo nekėlė, tačiau paskubėjo įmonę perparduoti kitai kompanijai. Kur „Alna“, ten skandalai

REKLAMA

Kur „Alna“ – ten skandalai!

Ši frazė nėra iš piršto laužta. Informacinių technologijų įmones, išgirdusias pavadinimą „Alna“, apima ne patys geriausi prisiminimai. Pasirodo, net vienuolika kompanijų, 2007–2009 m. dalyvavusių įvairiuose konkursuose kartu su „Alnos“ grupės įmonėmis, skundė galimus įstatymų pažeidimus 12 viešųjų konkursų. Daugelį iš jų „Alna“ laimėjo. Įstatymo pažeidimų įžvelgė tokios garsios bendrovės kaip UAB „Etnomedijos intercentras“, UAB „Sintagma“, UAB „Sonex technologies“, UAB „Biznio mašinų kompanija“, UAB „Elsis biuro sistemos“, UAB „Hevlett-Packard“, UAB „Blue Bridge“, UAB „Algoritmų sistemos“, advokatų kontora Devyžis ir partneriai „WILL“, UAB „ERP“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl galimo „Alnos“ protegavimu ir dominavimu nepatenkintos kompanijos nelinkusios viešai atskleisti konkurento „sėkmės formulės“. „Mes visi puikiai žinome, kas „Alnai“ tiesia raudoną kilimą, kas kuria schemas, kaip laimėti konkursus. Neretai viskas prasideda nuo nekaltai atrodančios galimybių studijos, kuri vėliau tampa pergalės garantu. Nuo praėjusio rudens informacinių technologijų rinkoje atsirado daug agresijos. Kodėl? Nauja Vyriausybė, nauji patarėjai... (Valentinas Milaknis – Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus patarėjas, – red.)“ – kalbėjo vienas skundą rašiusių įmonių vadovų.

REKLAMA

Apraizgė visą valstybės viešąjį sektorių

Per keletą metų „Alna“ lyg voratinklis apraizgė visą valstybės viešąjį sektorių. „Alnos“ grupė sėkmingai pramynė daugelio ministerijų koridorius. Savo paslaugas ir prekes ji teikė Užsienio reikalų, Žemės ūkio, Vidaus reikalų, Teisingumo ministerijoms, įvairiems departamentams bei įmonėms. Tai tik maža dalis vadinamųjų šiltų vietų, kur darbuojasi „Alna“. Su didžiuliais skandalais vyko „Sodros“ ir Registrų centro konkursai. Milžiniški pinigai krito į Valentino Milaknio kompanijos kišenę.

REKLAMA

Manoma, kad daugelį informacinių technologijų (IT) projektų kuruojančiam bei vykdančiam Informacinės visuomenės plėtros komitetui gali daryti įtaką A.Kubiliaus patarėjas, „Alnos“ grupės valdybos pirmininkas Valentinas Milaknis. Netgi sunkmetis nepaveikė bene vienintelės „Alnos“. A.Kubiliaus patarėjo, ištikimo bendražygio ir Saulėlydžio komisijos pirmininko akys net nekrypo į tą pusę, kur kontraktus turėjo „Alnos“ įmonių grupė. Pažvelkime į skaičius ir faktus. Garsiausios programos „Informacinė visuomenė visiems“ prioritetui yra skirta net 975 mln. Lt 2007–2013 m. laikotarpiu. Šiuo metu į valstybės ir regionų projektų sąrašus yra įtraukta informacinės visuomenės plėtros projektų už 520 mln. Lt, o iš jų sutarčių šiuo metu pagal programos prioritetą yra vykdoma 14 projektų už 110 mln. Lt. Milžiniški pinigai ir patrauklus masalas IT kompanijoms. Tačiau ką daryti toms įmonėms, kurios neturi tokių įtakingų akcininkų ar valdybos pirmininkų? Šiais metais didžiuliai Europos Sąjungos bei valstybės biudžeto pinigai vėl bus paskirstyti per ministerijas, departamentus, valstybės įmones bei tarnybas.

REKLAMA
REKLAMA

Kokią pyrago dalį atsirieks „Alna“?

2,5 mln. Lt „Alnai“ „nubyrės“ iš Generalinės miškų urėdijos. Kompanija nusitaikė ir į Lietuvos darbo biržos projektą, kurio vertė – 8 mln. Lt. Dar vienas 4,4 mln. Lt vertės konkursas paskelbtas Gyventojų registro tarnyboje, kuriame laimėti tikisi ta pati „Alna“. 6,64 mln. Lt projektas netrukus sulauks nugalėtojo „Alnai“ gerai pažįstamame Registrų centre. Neoficialiais duomenimis, kompanija pretenduoja į 12 mln. Lt Valstybės mokesčių inspekcijos paskelbtame konkurse.

Kodėl vis laimi „Alna“?

Į šį klausimą atsakymo ieško daugelis IT rinkoje konkuruojančių kompanijų. Daugelis jų įsitikinusios, kad be protekcijos laimėti valstybinius konkursus būtų sudėtinga. Ne kiekvienos įmonės valdybos pirmininkas gali būti A.Kubiliaus patarėjas.

Schema, pagal kurią greičiausiai veikia „Alna“, nėra sudėtinga. Šaltinių teigimu, įmonės žmonės labai mėgsta vaikščioti po Vyriausybę, ministerijas, įstaigas. „Netgi ten, kur nėra pinigų, jų galima surasti. Įstaigų vadovams pasiūloma atlikti tam tikrą galimybių studiją. Vėliau, parengus studiją, yra skelbiami konkursui. Sąlygos dažniausiai parašomos tokios, kurias atitiks kompanija, beveik garantuotai laimėsianti skelbiamą konkursą“, – apie verslo subtilybes pasakojo vienas iš IT specialistų.

Akivaizdu, kad V.Milaknis diriguoja ne tik verslui, bet ir Vyriausybei.



STT netiria, bendrovė tyli

REKLAMA

„Šiuo metu oficialus ikiteisminis tyrimas dėl bendrovės „Alna“ nepradėtas. Dėl jos negauta ir jokių skundų“, – taip oficialiai skelbia Specialiųjų tyrimų tarnyba. Pasak STT atstovės Julijos Antanaitienės, teisės aktai nenustato STT pareigos pradėti tyrimą pagal žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. Tačiau tokia informacija gali būti tikrinama įstaigos vadovo sprendimu, jeigu ji yra gana informatyvi ir nėra akivaizdžiai neteisinga.

Specialiųjų tyrimų tarnybai būtų galima patarti pasikalbėti su skundus Viešųjų pirkimų tarnybai pateikusių IT įmonių vadovais. Juk dėl „Alnos“ veiklos įvairių įtarimų kyla beveik kasmet, o pinigai – labai dideli, ne tik iš Europos Sąjungos, bet ir iš valstybės biudžeto.

Deja, į raštu pateiktus klausimus „Alna“ neatsakė, akivaizdžiai parodydama, kad ši tema jiems nemaloni. „Alnos“ atsakymų laukėme beveik mėnesį. Savo mobiliuoju telefonu neatsiliepė ir pats valdybos pirmininkas, premjero A.Kubiliaus patarėjas Valentinas Milaknis.

Galbūt šioje situacijoje užimta stručio pozicija jiems atrodo tinkamiausia?



V.Milaknio likimas – premjero rankose

Deividas Matulionis, Vyriausybės kancleris:

Spręsti Valentino Milaknio likimą yra premjero valia. Ar jis blogai vadovavo posėdžiams, komentuoti nenoriu. Seimo nariai išsakė savo nuomonę kaip jiems atrodė. Tik premjeras gali nuspręsti, ar V.Milaknis tinkamas būti Saulėlydžio komisijos pirmininku. „Alnos“ atstovai lankėsi Ministro Pirmininko tarnyboje pristatydami savo produktus. Tačiau šiuo metu jokių sutarčių pasirašyti neketinama, tarnyboje niekas nevyksta.

REKLAMA

Komisijai vadovaus ir toliau

Andrius Kubilius, Ministras Pirmininkas:

Nėra žinoma jokia Valentino Milaknio veikla proteguojant įmonių grupę „Alna“. Jeigu Jums yra žinomi konkretūs pavyzdžiai, kurias ministerijas ar departamentus dėl V.Milaknio veiklos aplenkė Saulėlydžio komisijos dėmesys, prašytume juos nurodyti. Ministro Pirmininko patarėjas ir Valstybės valdymo tobulinimo (Saulėlydžio) komisijos pirmininkas V.Milaknis savo interesus deklaruoja įstatymų nustatyta tvarka. Vyriausybė patvirtino atnaujintą Saulėlydžio komisijos sudėtį, kuriai ir toliau vadovaus V.Milaknis. Atnaujintoje komisijoje dirbs nepriklausomi viešosios politikos ir vadybos ekspertai, taip pat Prezidentės vyriausiasis patarėjas Nerijus Udrėnas. Apie Jūsų minimą Prezidentės kritiką dėl Saulėlydžio komisijos veiklos prašytume konkretesnės nuorodos.

Vytautas Masalskis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų