REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Premjeras Algirdas Brazauskas teigia nemanąs, kad Rusija neįsileis tarptautinių ekspertų į netoli Kuršių nerijos planuojamą eksploatuoti naftos verslovę, tačiau reikalui esant jis asmeniškai kreipsis į Rusijos premjerą Michailą Kasjanovą.

REKLAMA
REKLAMA

Po pirmadienį (07.14) Prezidentūroje įvykusio susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu ir Seimo pirmininku Artūru Paulausku premjeras teigė kol kas negavęs jokio oficialaus atsakymo iš M. Kasjanovo, kuriam birželio pabaigoje laiške pasiūlė organizuoti tarptautinę naftos gavybos Baltijos jūroje ekologinio saugumo ekspertizę.

REKLAMA

"Aš nemačiau oficialaus dokumentų, kuris jis (Kasjanovas - BNS) taip kategoriškai diktuotų ir sakytų, kad neįsileis. Aš nemanau, kad taip bus", - sakė A. Brazauskas.

Praėjusią savaitę Rusijos Valstybės Dūmos Ekologijos komiteto pirmininkas Vladimiras Gračiovas pareiškė, kad Rusija neįsileis tarptautinės aplinkosaugininkų komisijos į Baltijos jūroje esantį naftos telkinį "D-6" ir kol darbai vyksta Rusijos vandenyse - jokių tarptautinių komisijų nebus.

REKLAMA
REKLAMA

Premjero teigimu, jeigu vis dėlto iš Rusijos pusės būtų gautas oficialus atsisakymas suteikti informaciją ir įsileisti tarptautinius ekspertus, premjeras žadėjo asmeniškai kreiptis į M. Kasjanovą.

"Man yra pažadėjęs jisai, kad bus visiškai skaidru ir kad mes galėsime susipažinti su projektais", - sakė A. Brazauskas.

UNESCO į Kuršių neriją ketina nusiųsti oficialią gamtininkų misiją, kuri įvertintų Rusijos bendrovės planuojamos naftos gavybos galimą grėsmę šiam unikaliam pasaulio gamtos paveldo objektui. Toks sprendimas priimtas liepos pradžioje Paryžiuje įvykusiame UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasaulio paveldo komitetas įpareigojo Rusiją ir Lietuvą glaudžiai bendradarbiauti rengiant bendrą poveikio aplinkai įvertinimą ir primygtinai rekomenduoja nepradėti naftos gavybos Baltijos jūros šelfe esančioje platformoje, kol bus baigtas tyrimas. Komiteto sprendimu, į Kuršių neriją siunčiama su UNESCO bendradarbiaujančių tarptautinių ekspertų misija, kuri kartu su Rusijos ir Lietuvos atstovais parengs ataskaitą apie naftos gavybos ekologinius aspektus.

UNESCO Pasaulio paveldo komitetui Lietuvos pateiktoje ataskaitoje buvo pažymėta, kad, nepaisant visų pastangų, Rusija nepateikia informacijos apie projektą ir ekologinių išvadų.

REKLAMA

Rusijos Gamtos išteklių ministerijos pareigūnai liepos pradžioje teigė, kad nėra jokių kliūčių pradėti naftos gavybą "D-6" telkinyje Baltijos jūros šelfe Kuršių nerijos pašonėje, kadangi atliktos ekologinės ekspertizės rezultatai esą buvo teigiami. Pareigūnai užtikrino, kad Rusija pasirengusi perduoti Lietuvai ekologinės ekspertizės rezultatus, kurių pageidavo Lietuvos aplinkos ministerija.

Lietuvos parlamentarai yra priėmę rezoliuciją, kuria šalies Vyriausybė raginama imtis visų galimų priemonių, kad būtų sustabdyti parengiamieji naftos telkinio "D-6" eksploatavimo darbai, kol Vyriausybei bus oficialiai pateikta projekto aplinkosauginės dalies techninė dokumentacija, leidžianti įvertinti saugos priemonių patikimumą.

REKLAMA

Lietuvos aplinkosaugininkai ir žalieji daug kartų išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos bendrovės "LUKoil" ketinimų šių metų pabaigoje pradėti naftos gavybą telkinyje "D-6" netoli Kuršių nerijos.

Iki šiol visos Lietuvos aplinkosaugininkų pastangos gauti išsamesnės informacijos apie "D-6" projekto ekologinį saugumą buvo bergždžios.

Telkinys "D-6" ("Kravcovskojė") atrastas 1983 metais. Jis yra Baltijos jūros šelfe už 22 kilometrų nuo Kuršių nerijos pakrantės ir tik už 7 kilometrų nuo Lietuvos ir Rusijos jūros sienos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kuršių nerija 2001 metais bendru Lietuvos ir Rusijos teikimu buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Naftos gavybą "D-6" telkinyje planuojama pradėti šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje, didžiausias projektinis pajėgumas būtų pasiektas dar po kelerių metų.

"LUKoil" kompanija planuoja šį telkinį eksploatuoti 25-30 metų. Kasmet išgaunamos naftos kiekis sudarytų apie 600-700 tūkst. tonų.

Lietuvos žaliųjų judėjimas, reaguodamas į V. Gračiovo pareiškimą, paskelbė apie rengiamą bendrovės "LUKoil" boikoto akciją.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų