REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jų darbo patalpa atrodo spartietiškai - tik penki taisomi kompiuteriai ir plikos sienos be jokių dekoracijų. Mažai kas už Estijos sostinės ribų atpažintų šiuos žmones, nors apie jų pasiekimus gerai žino didžiausios pasaulio įrašų ir kino studijos. Jaanas Tallinnas, Ahti Heinla ir Priitas Kasesalu sukūrė “Kazaa”.

REKLAMA
REKLAMA

Per pastaruosius dvejus metus šis keistai pavadintas produktas tapo pačia populiariausia bylų mainų sistema visame pasaulyje. Jau beveik 160 milijonų žmonių ją turi įsirašę savo kompiuteriuose, kad galėtų internetu atsisiųsti muzikos įrašus ar filmus. Bet kuriuo metu šia programa naudojasi daugiau nei trys milijonai internautų, o tai yra dvigubai daugiau nei aktyviausiais “Napster” gyvavimo mėnesiais.

REKLAMA

“Kazaa” taip greitai paplito, kad pramogų industrijos koalicija JAV Los Andželo apygardos teisme iškėlė bylą, siekdama ją uždaryti. Koalicijos atstovai teigia, kad ši paslauga tapo “saldžia pažeidimų talpykla”, kurioje kiekvienam laisvai yra prieinama milijonai piratinių muzikos kopijų ir vaizdo įrašų. Šie argumentai pramogų industrijai padėjo sėkmingai nutraukti “Napster” veiklą. Tačiau “Kazaa” persekiotojams sekasi daug sunkiau.

REKLAMA
REKLAMA

Bėda ta, kad “Kazaa” yra tarptautinės kūrybos produktas. Trys žmonės, sukūrę programą, yra estai. Pavedimą darbui jie gavo iš vienos Nyderlandų kompanijos, kurį sukurtą programinę įrangą parduoda kitai bendrovei. Pastaroji yra registruota Vanuatu saloje, Ramiojo vandenyno regione, nors jos atstovai dirba Australijoje. Iškelta byla prieš “Kazaa” liečia ne mažiau nei penkias valstybes trijuose kontinentuose.

“Šis ieškinys yra dalis ištisos ginčų virtinės, kuri nulems, ar ateityje informacijos tinklas bus atviras ar uždaras ir kiek jį galės kontroliuoti atskiros valstybės”, - sakė Jonathanas Zittrainas, Berkmano Interneto ir visuomenės centro direktorius prie Harvardo universiteto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyksta teisinė painiava

Pramogų industrijos kompanijos iškėlė bylą prieš “Kazaa” Amerikoje, nes čia gyvena daugiausiai programos vartotojų. Anot “Forester Research Inc.”, “Kazaa” paslaugomis kas mėnesį naudojasi beveik 9,5 milijono amerikiečių. Tačiau persekiodama “Kazaa” iš Amerikos žemyno, koalicija pasmerkė save neišvengiamiems susidūrimams su kitų valstybių teisinėmis sistemomis.

Pavyzdžiui, teisėjas Amerikoje neseniai įpareigojo Tallinną, Heinlą ir Kasesalu bendradarbiauti su pramogų industrijos teisininkais ir pateikti dokumentus bei įrodymus, patvirtinančius programos veikimą. Tačiau įsakymas buvo atmestas, argumentuojant, kad programuotojai neprivalo kalbėti, bent jau dabar.

REKLAMA

Tuo tarpu Nyderlandų Apeliacinis teismas nusprendė, kad vietiniai programinės įrangos platintojai nėra atsakingi už programos vartotojų piratavimą.

Teisininkas Roderickas G. Dormanas, atstovaujantis dabartinei “Kazaa” savininkei “Sharman Networks Ltd.”, teigia, kad Vanuatu saloje įkurta kompanija nėra pavaldi JAV įstatymams. Jis nerimauja, kad paklusimas svetimai teisinei sistemai vėliau gali tapti precedentu bet kuriai šaliai kištis į kitos valstybės interneto reikalus.

Savo ruožtu Amerikos garso įrašų industrijos asociacijos ir Amerikos kino asociacijos advokatai pareiškė, kad “Kazaa” skatina painų tarptautinį žaidimą, kuriuo siekiama išsisukti nuo JAV teismo jurisdikcijos ir atsakomybės už pasaulyje platinamas operacijas. “Jie taip elgiasi sąmoningai, norėdami išvengti “Napster” likimo”, - sakė Matthew J. Oppenheimas, vienas iš pramogų industrijos teisininkų.

REKLAMA

“Kazaa” kūrėjai tik juokiasi iš jiems reiškiamų kaltinimų. Pasak jų, masinis žmonių susidomėjimas šia programa tėra įrodymas, kaip lengva užsiimti sienų nepripažįstančiu verslu interneto amžiuje.

Sensacijos gimimas

“Kazaa” atsiradimą įkvėpė du Skandinavijos verslininkai Niklas Zennstromas ir Janis Friisas, norėję patobulinti P2P (peer-to-peer) bylų mainų sistemas, išplitusias dešimtojo dešimtmečio pabaigoje. Tuo metu ankstyvosios mainų programos duodavo rezultatų, kol jomis naudodavosi šimtai ar net tūkstančiai žmonių, tačiau prisijungus milijonams, sistemos sulėtėdavo arba neatlaikydavo didelio krūvio. Zennstromas ir Friisas pasamdė tris trisdešimtmečius programuotojus, kad jie sukurtų ką nors patikimesnio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tallinnas buvo tylus grupės lyderis, Ahti - nuotykių ieškotojas, mėgstantis ilgam laikui pranykti tokiose egzotiškose vietose kaip Nepalas. Priitas - aistringas kompiuterinių žaidimų specialistas, visą laiką rašantis programas. Jie visi susitiko koledžo metais ir nusprendė įsteigti nedidelę programinės įrangos kūrimo studiją. Anksčiau jie buvo kūrę tik kompiuterinius žaidimus, todėl skandinavų užsakymas jiems buvo visiškai naujas. Programuotojams prireikė keturių mėnesių, kol buvo sukurta bandomoji mainų sistemos versija. Internete ji tapo laisvai prieinama 2000 metų rugsėjį.

REKLAMA

Naujasis produktas sulaukė staigaus pasisekimo ir paskatino atsirasti kitas dideles bylų mainų sistemas, įvardytas tokiais keistais pavadinimais kaip “Grokster” ir “Morpheus”.

Programuotojai su baime stebėjo, kaip jų kūrinio vartotojų skaičius pasiekė tūkstančius, vėliau šimtus tūkstančių ir galiausiai milijonus. “Mes buvom nusiteikę skeptiškai… Nė nenutuokėm, kad viskas gali taip pasisukti”, - prisimena Tallinnas, kuris taip abejojo programos sėkme, kad net pareikalavo iš anksto jam sumokėti grynaisiais, nelaukdamas nuo produkto sėkmės priklausysiančio užmokesčio.

REKLAMA

Programuotojai tvirtina, kad kompiuterinę programą jie kūrė ne tam, kad padėtų žmonėms nelegaliai keistis muzika ar filmais. Jie tiesiog norėjo palengvinti bet kokio failo atsisiuntimą. Kai žmonės įsirašo “Kazaa” į savo kompiuterį, jiems tereikia surinkti ieškomos bylos pavadinimą ir prieš akis jiems pateikiamas visų galimybių sąrašas. Vienu pelės paspaudimu jie gali išsirinkti norimą failą ir laukti, kol kopija bus atsiųsta į jų kompiuterį. Atsiųsta kopija tampa dalimi milžiniškos failų bazės, kuria gali naudotis pašaliniai asmenys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

“Galima įrašyti bylos užklausą ir ją atsisiųsti. Tai viskas, ką atlieka technologija”, - sakė 36 metų Zennstromas, kuris, dėvintis akinius stačiakampiais rėmeliais ir vilkintis odinį švarką, atrodo kaip jaunasis “Microsoft” įkūrėjas Billas Gatesas.

Zennstromas, programos platinimo teises perleidęs “Sharman”, neseniai tapo kaltinamuoju pramogų industrijos byloje. Jis ir Tallinnas teigia, kad šis ieškinys neturi pagrindo ir kad Europos įstatymai yra jų pusėje. “Programa Europoje buvo pripažinta visiškai legalia”, - tvirtino Tallinnas.

REKLAMA

Nepaisant visko, Zennstromas tiki, kad greitai pasirodys labiau kontroliuojama mainų sistema. Šiuo metu programuotojų komanda stengiasi sukurti tokią bylų apsikeitimo sistemą, kuri leistų žmonės nuspręsti, kaip jų failai gali būti platinami - ar jie bus visiems nemokamai prieinami, nemokami tik keletui dienų ar kiekvienas failas kainuos penkis dolerius ir pan. Naujoji programa taip pat leis atsisiųsti kopiją iš arčiausiai esančio ar mažiausiai apkrauto kompiuterio, todėl informacijos sklaida taps daug pigesnė ir greitesnė nei per centralizuotas sistemas.

REKLAMA

Tačiau kol vartotojai sulauks tokios programos, industrijos analitikai ragina išspręsti iškeltą bylą.

Šią vasarą Jungtinių Valstijų federalinis teisėjas nusiuntė Estijai prašymą pateikti dokumentus, liudijančius apie “Kazaa” veiklą. Pramogų industrijos atstovai teigia, kad jiems būtina apklausti programuotojus ir peržvelgti jų sukurtos programos nuostatas, kad jie įrodytų, kad buvo pažeistas autorių teisių įstatymas ir jų kaltinimai yra pagrįsti.

Teisėjas Taline Aase Sammelselgas atmetė JAV reikalavimą, savo sprendimą motyvuodamas tuo, kad prašymas yra suformuluotas taip neapibrėžtai, jog jis gali paskatinti programuotojus išduoti verslo paslaptis. Be to, jis “nesiderina su Estijos įstatymais”.

REKLAMA
REKLAMA

Kaido Uduste, atliekantis ieškovo vaidmenį Estijoje, teigė, kad didžioji dalis problemos kilo dėl netikslaus JAV teismo įsako vertimo. Pasak jo, kolegos Amerikoje jau ruošia naują prašymo variantą.

“Kazaa” sistemos naudojimas susietas su korporatyviniais pažeidimais, todėl mums būtina išsiaiškinti patį kūrimo procesą ir technines programos galimybes”, - sakė Uduste.

Priklauso nuo motyvų?

Kaltinamieji, prie kurių reiktų priskirti ir “Grokster” bei “Morpheus”, įsitikinę, kad jie jokių įstatymų nepažeidžia. Jie tvirtina, kad jų veikla niekuo nesiskiria nuo kopijavimo aparatus gaminančių specialistų, kurie neatsako už tai, kad žmonės kopijuoja ištisas knygas.

“Jei tektų būti atsakingiems už viską, ką daro galutiniai vartotojai, būtų neįmanoma sukurti jokios technologijos”, - mano Fredas von Lohmannas, teisininkas, atstovaujantis “Morpheus” išleidusiai kompanijai “StreamCast Networks Inc.”.

Pramogų industrijos atstovai teigia, kad “Kazaa” byla yra išskirtinė, nes visa jos esmė glūdi motyvuose. Skirtingai nei “Kazaa” savininkai, kiti technologijų gamintojai nežino arba neskelbia apie nelegalias jų programos galimybes.

REKLAMA

P2P paslaugos plačiai naudojamos neteisėtam kopijavimui ir autorinės medžiagos siuntinėjimui internetu. Jų kūrėjai aktyviai skatina ir padeda dalyvauti šioje veikloje”, - sakė Allenas N. Dixonas, daugiau nei 1 500 muzikos prodiuserių ir platintojų vienijančios Tarptautinės fonografijos federacijos direktorius.

Tačiau net jei pramogų industrija laimės teisinę kovą prieš “Kazaa”, ekspertai teigia, kad panašios programos neišnyks. “Uždarius vieną programą, atsiranda kitos”, - perspėjo “Forester Research” analitikas Joshas Bernoffas.

Per pastaruosius keletą mėnesių daugelis žmonių originalią “Kazaa” įrangą pakeitė į “Kazaa Lite”, laisvai prieinamą versiją, kurią sukūrė su kompanija nieko bendra neturintis hakeris. Apie jį turimų žinių neužtenka, kad jis būtų įtrauktas į “Kazaa” bylą. Žinoma tik tiek, kad jis vadina save Jurijumi ir gyvena dar kitoje šalyje - Rusijoje.

Ariana Eunjung Cha, “The Washington Post”

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų