REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei kompiuteris šachmatais galės įveikti geriausius iš geriausių, tai reikštų, kad kompiuteriai gali kurti geriausią muziką, rašyti geriausias knygas... Negaliu tuo patikėti.

REKLAMA
REKLAMA

Garis Kasparovas, 1989 m.

16 metų praėjo nuo to laiko, kai 1,5 tonos sveriantis Deep Blue superkompiuteris lemiamą šeštą žaidimo turą laimėjo prieš Garį Kasparovą. Pavienės kompiuterių pergalės pasitaikydavo ir anksčiau, vėliau kompiuteriai pradėjo laimėti dažniau, tačiau būtent G. Kasparovo žaidimas su Deep Blue tapo tuo momentu, po kurio pasidarė aišku – žaidėjai su silicio smegenimis pasiekė žmonių lygį.

REKLAMA

Laimėti prieš kompiuterį, žaidžiant žaidimą „akmuo–popieriaus–žirklės" nėra jokių vilčių, tas pats su pokeriu. Žaidžiant šaškėmis, mašinos ima viršų jau nuo 2007 m. Kol kas šachmatų komanda „žmogus + kompiuteris" vis dar yra stipresnė nei vienas kompiuteris. Tiesa, ribojant žaidimo laiką iki 90 ar mažiau minučių, žmogus jau nieko negali padėti savo partneriui – kompiuteriui ir tik jam trukdo: kai reikia galvoti greitai, žmonės daro daugiau klaidų. Apie tai rašo ekonomistas Tailer‘is Cowen‘as, Marginal Revolution dienoraščio autorius, vadovaudamasis dar 2008 metais vykdytų mokslinių tyrimų rezultatais. Tačiau Homo sapiens vis dar naudingas robotams, jeigu, tarkim, žaidžiant vienam ėjimui yra skiriama viena diena. Štai kuo jis yra naudingas:

REKLAMA
REKLAMA

1. Žmogus, vadovaudamasis intuicija, gali atmesti akivaizdžiai klaidingus sprendimus, suteikdamas daugiau laiko kompiuteriui apdoroti likusius variantus.

2. Jeigu skirtingų šachmatų programų siūlomi sprendimai nesutampa, žmogus gali „prašyti" juos atidžiau įvertinti šiuos neatitikimus. Tai, anot T. Cowen‘o, yra labai svarbus pastebėjimas – jis rodo, kad ateityje žmonės galės būti robotų grupės treneriais, net jei kiekvienas robotas yra gerokai pranašesnis už žmogų.

3. Žmogus kol kas geriau valdo laiką ir geriau paskirsto vis dar ribotus kompiuterio išteklius: „Na iškeisk gi pagaliau tą nelemtą rikį!“ Aš niekada nesigailėdavau, kad nutraukdavau ilgai trunkančius savo šachmatų programos „apmąstymus“, paspausdamas mygtuką „Eiti dabar“, pripažįsta T. Cowan‘as.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Žinodamas, kaip tam tikrose situacijose veikia programos algoritmas, žmogus gali paspęsti spąstus kompiuteriui. Kompiuteriai vystosi taip greitai, kad netrukus žaidimui šachmatais mašinai žmogaus nereikės, taip mano šachmatų forumo „Rybka“ vartotojai. Bet šachmatai gali būti puikiu pavyzdžiu, kas gali atsitikti su daugeliu profesijų. Taigi, kokią įtaką tai gali turėti darbo rinkai ateityje? Tarkime, kad jūsų darbas yra periodiškai tikrinti, ar kompiuteris viską daro teisingai, o kartais ir kai ką už jį nuspręsti. Tarkime, jūs padedate savo kompiuteriui pagal rentgeno ar tomografijos duomenimis padaryti teisingą diagnozę. Kiekvienais metais jums teks dėti vis daugiau pastangų, kad pranoktumėte kompiuterį, kol vieną gražią dieną jūs imsite lėtinti jo darbą, t. y. – trukdyti. Tai reiškia, kad prarasite savąjį. Gal būt tokios prognozės skamba taip pat apokaliptiškai, kaip siužetas fantastiniuose filmuose „Terminatorius“ ar „Matrica“, tačiau jau ir šiandienos pavyzdžiai byloja apie tai, kad kompiuteriai ir informacinės technologijos atlieka vis daugiau anksčiau žmonių vykdytų funkcijų. Ne taip jau seniai, prireikus gauti Registrų centro pažymą ar pateikti VMI deklaraciją, ar atlikti banko operaciją, jūs turėjote vykti į atitinkamą įstaigą, bendrauti su gyvais žmonėmis, pasirašinėti dokumentus, laukti, kol jūsų prašymą tie ar kiti darbuotojai įvykdys. Dabar daugumą panašių operacijų galima atlikti internetu be žmonių pagalbos. To dėka pelno siekiančios įmonės jau mažina darbuotojų skaičių. Jeigu kompiuteris (ar robotas) negali padaryti jūsų darbo šiandien, tai nereiškia, kad jis to negalės padaryti rytoj.

TeleTrade analitikas

Romualdas Antoniukas

Užsakymo numeris: 3102_47

TeleTrade.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų