REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po to, kai Vilniaus centre be leidimo nupjautas brandus ąžuolas, savivaldybė kirtėjams skyrė 141 tūks. eurų baudą. Tačiau pažeidėjai šios baudos gali išvengti – Lietuvos vyriausiasis adminsitracinis teismas nusprendė, kad savivaldybė, patvirtindama metodiką, pagal kurią skaičiuoja žalą gamtai, viršijo savo įgaliojimus. Kadangi pagal tą pačią metodiką apskaičiuota bauda ir dėl šeštadienį nukirsto ąžuolo, ji turėtų būti naikinama.

Po to, kai Vilniaus centre be leidimo nupjautas brandus ąžuolas, savivaldybė kirtėjams skyrė 141 tūks. eurų baudą. Tačiau pažeidėjai šios baudos gali išvengti – Lietuvos vyriausiasis adminsitracinis teismas nusprendė, kad savivaldybė, patvirtindama metodiką, pagal kurią skaičiuoja žalą gamtai, viršijo savo įgaliojimus. Kadangi pagal tą pačią metodiką apskaičiuota bauda ir dėl šeštadienį nukirsto ąžuolo, ji turėtų būti naikinama.

REKLAMA

Trečiadienį meras Valdas Benkunskas pranešė, kad ąžuolą nupjovusiai bendrovei „Rinktinės NT“ sostinės savivaldybė skyrė 141 tūkst. eurų baudą.

„Po šeštadienio įvykio ir pirmadienį mūsų išsiųsto kreipimosi į Generalinę prokuratūrą yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl savivaldžiavimo. Savivaldybė pagal savo tvarką taip pat yra paskaičiavusi atkuriamosios vertės baudą ir ta suma susidarė 141 tūkst. eurų. Bauda jau yra pateikta sklypo savininkui, vystytojui, tikimės greito jos apmokėjimo“, – trečiadienį po susitikimo su aplinkos ministru žurnalistams sakė V. Benkunskas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai bent kažkiek parodytų jų nuoširdų atgailavimą šitoje situacijoje, kas iš jų komunikacijos kelia tikrai didelę abejonę“, – pridūrė Vilniaus meras.

REKLAMA

LVAT tą pačią dieną konstatavo, kad tvirtindama ir naudodamasi metodika, kuria skiriamos baudos už žalą gamtai, savivaldybė viršijo savo kompetenciją ir pažeidė įstatymus.

„LVAT pabrėžė, jog metodikas, susijusias su želdinių atkuriamosios vertės ir aplinkai padarytos žalos apskaičiavimu tvirtina Aplinkos ministerija. Anot LVAT, savivaldybės institucijų kompetencijai klausimas dėl žalos, padarytos dėl pažeistų ar žuvusių želdinių, apskaičiavimo srityje expressis verbis nėra priskirtas, jis taip pat savivaldybės institucijoms nėra deleguotas Vyriausybės, todėl nagrinėjamu atveju savivaldybė (savivaldybės institucija), patvirtindama Metodiką, kurioje nustatomas žalos (nuostolių) apskaičiavimo mechanizmas ir formulė, veikė viršydama jai priskirtą kompetenciją.

REKLAMA
REKLAMA

Nagrinėjamu atveju įstatymuose nesant įtvirtintos galimybės (teisės, pareigos ar funkcijos) priimti ir patvirtinti Turtinės žalos dėl pažeistų ir žuvusių želdinių apskaičiavimo metodiką, atsakovas veikė neteisėtai, t. y. ultra vires (viršijant įgaliojimus).

<...> Įsakymu patvirtinta Metodika priimta viršijant kompetenciją, todėl yra neteisėta ir naikintina kaip prieštaraujanti Viešojo administravimo įstatymui, Aplinkos apsaugos įstatymui“, – teigiama teismo pranešime.

Buvo skyrę 141 tūkst. eurų baudą

Trečiadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas susitiko su Vilniaus miesto meru Valdu Benkunsku ir Vilniaus miesto vyriausiuoju architektu Mindaugu Pakalniu pasitarti, kokių teisės aktų pokyčių reikėtų siekiant užkardyti savavališką saugotinų medžių kirtimą po to, kai Vilniaus centre nukirstas saugomas ąžuolas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot Vilniaus mero, aplinkos ministras palaiko savivaldybės poziciją stipriai griežtinti bausmes ir neapsiriboti nedidelėmis baudomis.

„Kad ir kokia bauda bebūtų, 1000 ar 100 eurų, reikia suprasti, kad Vilniaus nekilnojamojo turto rinkos sąlygomis, net tūkstantinės baudos gali neveikti“, – sakė V. Benkunskas.

Meras įvardijo tris priemones prevencijai nuo neteisėtų medžių kirtimų:

Turi būti baudžiamoji atsakomybė. 

Reikia peržiūrėti baudų sistemą. Baudos turi būti maksimaliai didelės, sako V. Benkunskas.

Padarius tokį nusikaltimą – netisėtai nukirtus medį, – savivaldybė turėtų teisę neišduoti leidimo statyboms. „Galbūt reikėtų statybų leidimų terminą peržiūrėti. Tai, kas buvo normalu 2008 m., šiandien gali būti nenormalu“, – komentuoja Vilniaus meras.

REKLAMA

Šeštadienį vidury dienos statybvietėje darbininkai nupjovė šimtametį ąžuolą. Aplinkinių namų gyventojai šokiruoti. Meras Valdas Benkunskas atsakingam vystytojui grasina prokuratūros tyrimu ir šimtatūkstantinėmis baudomis. Beje, aplink ąžuolą pastatus suprojektavo buvusio mero Remigijaus Šimašiaus žmonos valdoma bendrovė.

V. Benkunskas primena, kad projekto Rinktinės g. vystytojas neturėjo nė statybų leidimo. Buvo suderinti tik projekto pasiūlymai ir užduotis. 

Savivaldybė diskusijas su vystytoju pradėjo 2021 metais. Projekto rengėjai teigė, kad mato ąžuolą kaip viso kiemo akcentą. Tačiau medis šių metų gegužės 20 d. buvo savavališkai nukirstas.

„2021 m. išduotoje projektavimo užduotyje parašyta, kad tame sklype augantys ąžuolai turi būti išsaugoti. Jau tada buvo aišku, kad su jais nieko negalima daryt. Vystytojai prašė tai išimti, mes nesutikom ir tada buvo padarytas šitas brutalus veiksmas. <...> Mes tą medį saugojom“, – komentuoja architektas Mindaugas Pakalnis.

Panašu, kad ne įmonė baudą sumokės, o atvirkščiai - mes visi padengsim jai pjovimo ir bylinėjimosi išlaidas.
Savivaldybėje klounai, apsimetantys kvailiais, - tegu siekia teismo įpareigojimo statytoją į nukirsto ąžuolo vietą perkelti kitą ne jaunesnį kaip 50metų medį, šiuolaikinės technologijos tai leidžia įgyvendinti tik kainuos tokia operacija ne mažiau kaip 150k, po tokio precedento niekam niekada ateityje nekils minčių ką nors panašaus daryti.
Cirkas prasideda!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų