• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Popiežius Benediktas XVI, pirmą kartą kaip pontifikas kalbėdamas apie evoliuciją, teigė, kad mokslas susiaurino gyvybės atsiradimo supratimą ir kad krikščionys šiuo klausimu turėtų turėti platesnį atsakymą.

REKLAMA
REKLAMA

Popiežius taip pat sakė, kad Darvino evoliucijos teorija nėra iki galo įrodoma, nes mutacijų, kurios įvyko per šimtus tūkstančių metų, neįmanoma pakartoti laboratorijose.

REKLAMA

Tačiau Benediktas XVI, kurio pastabos trečiadienį buvo paskelbtos vokiečių knygoje "Sukūrimas ir evoliucija" ("Schoepfung und Evolution"), gyrė mokslo pažangą ir nepropagavo kreacionistinių pažiūrų bei "protingo plano" teorijos apie gyvybės atsiradimą.

Pastarieji argumentai, kurių laikosi daugiausia konservatyvūs protestantai ir iš kurių šaiposi mokslininkai, Jungtinėse Valstijose nuolat kursto diskusijas apie evoliuciją. Pastaruoju metu šias pažiūras atkartoja ir kai kurie Europos krikščionys bei Turkijos musulmonai.

REKLAMA
REKLAMA

"Mokslas atvėrė dideles proto galimybes ... ir taip suteikė mums naujų įžvalgų", - per uždarą seminarą su buvusiais doktorantais, kuris įvyko praėjusių metų rugsėjį ir kuris pateikiamas minėtoje knygoje, sakė Benediktas XVI, buvęs teologijos profesorius.

"Tačiau džiaugdamasis savo atradimų mastais, jis atima iš mūsų tuos proto aspektus, kurių mums vis dar reikia. Jo rezultatai veda prie klausimų, kurie peržengia jo metodinius kriterijus ir negali būti atsakyti jų plotmėje", - sakė popiežius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Šis klausimas reikalauja susigrąžinti tą proto dimensiją, kurią praradome", - teigė jis ir pridūrė, kad debatai apie evoliuciją iš tikrųjų yra susiję su "pamatiniais filosofijos klausimais - kaip atsirado žmogus ir pasaulis bei kur jie eina".

Apie Benedikto XVI pažiūras į evoliuciją spėliojama dar nuo tada, kai buvęs jo studentas ir artimas patarėjas, Vienos kardinolas Christophas Schoenbornas (Kristofas Šėnbornas) 2005 metais paskelbė straipsnį, kuriame susiejo Bažnyčią su "protingojo plano" teorija.

REKLAMA

"Protingojo plano" teorija teigia, kad kai kurios gyvybės formos yra pernelyg sudėtingos, kad būtų atsiradusios atsitiktinai, kaip 1859 metais savo knygoje "Rūšių atsiradimas" (The Origin of Species) tvirtino Charlesas Darwinas (Čarlzas Darvinas). Anot teorijos, šias gyvybės formas turėjo sukurti aukštesnė jėga, tačiau Dievas joje tiesiogiai neminimas.

REKLAMA

Mokslininkai atmeta šią teoriją kaip užmaskuotą kreacionizmo - požiūrio, kad pasaulį sukūrė Dievas, kaip ir teigiama Biblijoje, - formą. JAV teismai nusprendė, kad ir kreacionizmo, ir "protingojo plano" teorijos yra religinės, todėl negali būti dėstomos šios šalies švietimo įstaigose.

Knygoje Benediktas XVI gina "teistinę evoliuciją" - Katalikų Bažnyčios, ortodoksų ir pagrindinių protestantų bažnyčių požiūrį, kad Dievas kūrė pasaulio įvairovę per evoliuciją ir kad mokslas bei religija šiuo klausimu neprieštarauja vienas kitam.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Aiškindamas visą paveikslą, nesiremiu vien tik tikėjimu", - pabrėžė jis per diskusijas, vykusias popiežiaus vasaros rūmuose už Romos esančiame Castel Gandolfo vietovėje.

"Ir populiariuose, ir moksliniuose tekstuose apie evoliuciją dažnai rašoma, kad "gamta" ar "evoliucija" padarė tą ar aną", - teigia Benediktas XVI knygoje, į kurią taip pat sudėtos teologo Ch.Schoenborno, dviejų filosofų ir vieno chemijos profesoriaus paskaitos.

REKLAMA

"Tačiau kas yra "gamtos" ar "evoliucijos" (aktyvusis) subjektas? Jis iš viso neegzistuoja!", - sako popiežius.

Benediktas XVI tvirtino, kad evoliucijoje galima pastebėti protingumą, kurio grynai atsitiktinės atrankos teorija negali paaiškinti.

"Šis procesas yra protingas, nepaisant klaidų ir sąmyšio, kurie pasitaiko einant siauru koridoriumi, renkantis kelias teigiamas mutacijas ir remiantis maža tikimybe", - teigė jis.

"Tai ... neišvengiamai veda prie klausimo, kuris peržengia mokslo ribas. Iš kur kyla šis protingumas?", - klausė popiežius.

Atsakydamas į savo paties klausimą, Benediktas XVI teigė, kad jis kyla iš "kūrybiško Dievo proto".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų