REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pelėsiu padengtas pomidorų padažo indelis nesuglumino gamintojų – taip esą  nutinka, kai netinkamai uždarytas indas arba pakuotė pradaroma. Yra buvę ir taip, kad... konkurentai pradarė visą pomidorų padažo partiją... Pelėsiu padengtas maisto gaminys, pasak specialistų, labai pavojingas sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

Nusipirko su pelėsiu

Šiaulietis Igoris Koroliovas po darbo grįždamas namo užsuko į vieną miesto prekybos centrą ir įsigijo pusės litro indelį „Valdorfo" pomidorų padažo. Grįžęs namo jau rado pagamintus pietus, beliko tik atsidaryti padažą ir – prie stalo. Deja, atidaręs pomidorų padažą tęsti vakarienės nebenorėjo – visas indelis pasidengęs pelėsiu.

REKLAMA

„Vakarienė buvo sugadinta", – pasakoja žmogus, atėjęs į redakciją, nešinas polietileniniame maišelyje pomidoro padažo indelį. Tiesa, prieš eidamas į redakciją žmogus užsuko ir į parduotuvę, kurioje prieš pusvalandį pirko maisto produktų.

Pateikęs parduotuvės direktoriaus pavaduotojai pirkimo čekį ir nekokybišką produktą žmogus buvo suprastas ir jam grąžinti du litai bei padovanotas penkių litų dovanų čekis, kuriuo jis galės pasinaudoti kitą kartą pirkdamas šioje parduotuvėje.

REKLAMA
REKLAMA

„Man kelionė brangiau kainavo", – pasipiktino pirkėjas ir, pasiėmė pomidorų padažą, atskubėjo į redakciją. – Reikia, kad žmonės žinotų, jog galima nusipirkti ne tik supelijusios duonos, bet ir supelijusio pomidorų padažo", – pilietiškai nusiteikęs šiaulietis.

Ne pirmą kartą

Apie tai, kad Šiaulių prekybos centre prekiaujama pelėsiu pasidengusiu pomidorų padažu, informavome UAB „Valdorfo didmenos" gamybos vadovą Tada Kibicką. Vadovas nesuglumo. Pasak jo, šis produktas gaminamas be konservantų, todėl net ir trumpam pradarius gaminio indelį gali sugesti. Kitu atveju – jei pakuotė nepradaryta, hermetiška, sandari, jei laikymo sąlygos tinkamos, padažas, pasak T. Kibicko, sugesti negali.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet gal pasitaiko, kad padažas sugenda? Gamybos vadovas neslepia, jog tokių skundų yra pasitaikę, nes būna atvejų, kad pirkėjai parduotuvėje prasuka pakuotę ir jos neperka. Tačiau yra buvę ir taip, kad konkurentai vienoje Vilniaus parduotuvėje specialiai pradarė visą partiją ir sugadino didelį kiekį padažo. „Aš jaučiau, kad taip gali būti, todėl specialiai sandėlyje palikau tos partijos gaminių", – aiškina gamybos vadovas verslo konkurencijos subtilybes. Nes jei gamyboje įvyko klaida, nesandarūs turėtų būti visi tos partijos indeliai. Deja, tai būna tik pavieniai atvejai.

REKLAMA

Nevalgomas

„Neturėtų būti pelėsio", – teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus inspektorius Saulius Putrimas.

„Ar pelėsiu padengtas pomidorų padažas tinkamas maistui, jei pelėsio sluoksnis nuvalomas?" – klausiame specialisto.

„Pelėsis yra pelėsis – jei nuvalysi pelėsio sluoksnį ir padažą suvalgysi – jokių akivaizdžių sveikatos sutrikimo požymių nebus: žmogus nei suviduriuos, nei vems, – aiškina S. Putrimas ir priduria, jog tai nereiškia, kad produktas tinkamas valgyti.

Dažnam, pasak S. Putrimo, teko matyti ir supelijusios duonos, dažnai pelėsis padengia ir namie gamintus konservus, uogienes, raugintus agurkus. Daugelis į tai net ir nekreipia dėmesio – nuvalo pelėsį ir produktą suvalgo. Deja, pasak specialisto, taip elgtis nereikėtų, nes pelėsis yra labai pavojingas organizmui.

REKLAMA

Pelėsiai, pasak specialisto, yra sudaryti iš sporų, panašių į siūlelius, kurie išsišakoja ir išplinta visame produkte, nors yra nematomi. Tad jie ir suvalgomi. Esama ir tokių pelėsių, kurie gamina mikotoksinus, kurie žaloja žmogaus organizmo ląsteles. Jie kaupiasi žmogaus organizme ir iš lėto ardo vidaus organus – kepenis, inkstus. Ypač žmogaus organizmui pavojingi supeliję pieno produktai, dešros, riešutai.

Šiaulių centro poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja Aurelija Kazlauskienė sako, jog niekada neteko diagnozuoti, kad vienas ar kitas sveikatos sutrikimas įvyko būtent dėl to, kad žmogus suvalgė pelėsiais padengto maisto produkto. Tačiau tai nereiškia, kad valgyti galima. Nors akivaizdžių sveikatos sutrikimo požymių ir nėra, tačiau maisto pelėsis yra labai pavojingas, nes kaupiasi organizme ir jį žaloja. Pavojinga ne tik valgyti supelijusius maisto produktus, bet, pasak gydytojos, ir gyventi patalpoje, kurios sienos ar lubos apipelijusios. Gyvenant pelėsio užkrėstoje aplinkoje, pasak medikės, didėja tikimybė susirgti kvėpavimo takų organų ligomis.

Zita KATKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų