REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažniausiai mėšlungis sutraukia blauzdos raumenį, tačiau šį nemalonų jausmą galima patirti ir kitose kūno dalyse. Mėšlungis gali sutraukti juosmens ar net skrandžio raumenis. Apie tai, kaip elgtis tokiu atveju TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ pasakojo Alvydas Unikauskas.

Dažniausiai mėšlungis sutraukia blauzdos raumenį, tačiau šį nemalonų jausmą galima patirti ir kitose kūno dalyse. Mėšlungis gali sutraukti juosmens ar net skrandžio raumenis. Apie tai, kaip elgtis tokiu atveju TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ pasakojo Alvydas Unikauskas.

REKLAMA

Netikėti pilvo ir juosmens skausmai gali būti skrandžio mėšlungio priežastis.

„Jausmas toks lyg nevirškina, tarsi akmenį prarijus ar net jaučiamas skausmas. Per skrandį eina vadinamas lygusis raumuo, pamažu jis dirba, susitraukinėja ir taip turi būti visąlaik, kaip įprastai būna, bet jis gali spazmuoti, susitraukti, jis iškreipia skrandį ir neleidžia jam tinkamai judėti virškinimo metu.

Negana to, skrandžio talpa sumažėja, gali būti ir refliuksas, praktiškai sutrinka virškinimas. Tai vadinama funkcinė dispepsija“, – pasakojo gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA

A. Unikauskas patarė, koks paprastas pratimas padės atpalaiduoti skrandžio raumenis ir išvengti nemalonaus mėšlungio. Pratimui atlikti tereiks sėdint ant kėdės po juosmeniu pakišti pagalvėlę. Tinka ir susuktas chalatas ar bet kas, kas privers į priekį išlenkti juosmeninę dalį.

REKLAMA

Pilvas turi būti laisvas taip pat reikia atsipalaiduoti, ramiai kvėpuoti, įkvėpimo metu pilvas turi pakilti. Gydytojas pataria tokioje padėtyje minutę ramiai pakvėpuoti, pratimą kartoti kasdien, geriausia pavalgius. 

„Tai padės sumažinti skrandžio raumenų įtampą. Bus lengviau ir maistas iš skrandžio daug lengviau pateks į žarnyną“, – teigė A. Unikauskas.

Kitas tipas mėšlungio, dėl kurio gali atsirasti pilvo ir juosmens skausmai, yra didžiojo raumens mėšlungis. Juosmens raumuo – vienas jo galas prisijungęs prie šlaunikaulio, o kitas – prie stuburo slankstelių ir tarpslankstelinio disko. Šio raumens skausmas eina nugaroje vertikaliai vienoje arba abejose stuburo pusėse, taip pat skausmas gali atsirasti šlaunies priekyje, kirkšnyje.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu jaučiama, kad ilgiau pabuvus sėdimoje padėtyje ir po to atsistojus jaučiama įtampa kirkšnyje, sunku pilnai išsitiesti, gali būti, jog yra sutrumpėjęs juosmens raumuo.

„Yra žmonių, kurie, kai atsistoja, neišsitiesia pilnai, o šiek tiek susilenkia. Jie negali išsitiesti, raumuo neleidžia to padaryti. Atsiranda skausmas, reikia laiko prasieiti, kol pilnai išsitiesiama, paskui raumuo prasitempia. Dar gali atsirasti imitacija, gali pradėti atrodyti, kad skauda kažkurį pilvo organą. Žmonės pradeda galvoti, kad pilve kažkas ne taip – gal su žarnom ar inkstais, gal net su tulžies pūsle“, – pasakojo specialistas.

Gydytojo teigimu, klubinio juosmens raumens mėšlungis gali sukelti nugaros problemas. Dėl įsitempusio raumens gali atsirasti hiperlordozė – didelis stuburo išlinkimas į priekį ties juosmeniu, mėšlungis gali skatinti išvaržų atsiradimą, skoliozę, juosmens skausmus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įsivaizduokite, jei raumuo sutrumpėjęs, jis tiesiog lupa tarpslankstelinius diskus ir slankstelius. Jums sakys, kad pas jus yra kreivas stuburas, skoliozė. Jis netgi turi įtakos inksto padėčiai kūne“, – teigė gydytojas.

Juosmens raumuo įsitempia dėl įvairių priežasčių, viena iš jų – nuolatinė sėdimoji padėtis. Tačiau antra priežastis – mažiau žinoma ir dažniau ne taip sureikšminama, nors jos yra kone tokios pačios svarbos. 

Klubinio juosmens mėšlungis gali atsirasti dėl pervargusios simpatinės nervų sistemos. Parasimpatinė sistema yra ramybės ir nirvanos dalis, ji vyrauja, kai mes esame patenkinti, nusiraminę, mums tuo metu rūpi tik suvirškinti, ką suvalgėme. 

REKLAMA

„Simpatinė sistema tai yra „bėk arba kovok“ dalis. Ji vyrauja, kai žmogus jaučia nervinę įtampą, kai yra įsitempęs, pavargęs, nepatenkintas. Vyraujanti simpatinė sistema skatina raumens įtampą. Jei raumuo ir šiaip linkęs būti įsitempęs, pridėjus simpatinę sistemą jis tikrai sureaguos“, – sakė A. Unikauskas.

Todėl, anot daktaro, reikia veikti kompleksiškai – jei sportuojate, į rutiną būtinai įtraukite tempimo pratimus. Gydytojas pasidalino pratimu, kuris padės atpalaiduoti klubų raumenis. Pratimas nesudėtingas, užteks atsigulti ant lygaus paviršiaus – sofos, suolelio, stalo. Atsigulus ant nugaros reikia vieną koją sulenkti, o kitą koją nuleisti nuo paviršiaus, ant kurio gulima. Toje padėtyje atsipalaiduoti. 

REKLAMA

„Nemažai žmonių, kai koją nuleidžia, ji kabo ore, nesileidžia žemiau, nes jai trukdo įsitempęs juosmens raumuo“, – pasakojo gydytojas. 

Kaip atrodo šis pratimas bei daugiau gydytojo patarimų pamatykite laidoje „Kviečiame daktarą“.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Kviečiame daktarą“.

 

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų