REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jautresnės sveikatos žmonių, vos spėjusių atsigauti po praėjusio savaitgalio magnetinės audros, laukia naujas smūgis. Magnetinio lauko suaktyvėjimas prognozuojamas jau šį penktadienį. Specialistai įspėja, kad kai kuriems šiuo metu ypač svarbu labiau patausoti savo sveikatą.

Jautresnės sveikatos žmonių, vos spėjusių atsigauti po praėjusio savaitgalio magnetinės audros, laukia naujas smūgis. Magnetinio lauko suaktyvėjimas prognozuojamas jau šį penktadienį. Specialistai įspėja, kad kai kuriems šiuo metu ypač svarbu labiau patausoti savo sveikatą.

REKLAMA

Gydytojai dar po praėjusio savaitgalio magnetinės audros pranešė apie išaugusius pacientų, ypač sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligomis, srautus. Jų teigimu, akivaizdu, kad magnetinės audros turi įtakos pablogėjusiai sveikatai ir net gali sąlygoti tokią sunkią ligą kaip miokardo infarktas.

Tą patvirtina ir ilgametę patirtį turinti kardiologė prof. dr. Olivija Dobilienė.

„Tiek iš savo patirties, tiek remiantis turimais moksliniais tyrimais, galiu pasakyti, kad geomagnetinės audros neabejotinai veikia žmogaus sveikatą. Jos yra susijusios tiek su didesniu miokardo infarktų skaičiumi, tiek padidėjusiu pacientų, kurie jau serga išemine širdies liga, mirčių dažniu“, – sakė Kauno klinikų Kardiologijos klinikos Išeminės širdies ligos skyriaus vadovė.

Ji pridūrė, kad magnetinė audra ne tik pati savaime turi įtakos žmogaus savijautai, svarbu dar ir tai, kokiu metų laiku ji vyksta. 

REKLAMA
REKLAMA

„Tai atskleidė labai įdomus mūsų Kardiologijos instituto mokslininkų, profesoriaus Ričardo Radišausko atliktas Kauno miesto gyventojų tyrimas. Jis parodė, kad pavasarį ir rudenį geomagnetinės audros yra labiausiai žalingos ir labiau pavojingos nei vasaros laikotarpiu. Tai aiškinama tuo, kad žmonių adaptaciniai mechanizmai skirtingais metų laikotarpiais yra nevienodi“, – paaiškino O. Dobilienė. 

REKLAMA

Vienu metu pasipila pacientai ir nusiskundimai 

Gydytojos pastebėjimu, geomagnetinių audrų metu stebimi pasikeitimai tiek žmogaus fiziologijoje, tiek ir psichologijoje, ir esama įvairių mechanizmų, kuriais aiškinamas šis poveikis.

„Tuo metu stebimi ir serotonino bei melatonino koncentracijos pokyčiai, pasikeičia širdies ritmo dažnis, jis padidėja, tai yra atsakas į sustiprėjusį stresinį dirgiklį – magnetinio lauko aktyvumą. Pažymima, kad tuo laiku sunkiau reguliuoti kraujo spaudimą pacientams, kurie jau serga arterine hipertenzija. Taigi yra labai daug veiksnių, kurie yra susiję ir gali sąlygoti dažnesnius miokardo infarktus ir pačias blogiausias komplikacijas – didesnį mirčių dažnį“, – sakė O. Dobilienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Kardiologės teigimu, skubiosios pagalbos skyriuje, priėmimo kambaryje, net stebimas įdomus fenomenas: „Jei vieną dieną atvyksta keletas pacientų su sutrikusiu širdies ritmu, tai, žiūrėk, kitą dieną atvažiuoja 3–5 pacientai su ūminiu miokardo infarktu. Tokia tendencija tikrai matoma.

Taip pat pastebiu, kad neretai nutinka taip, jog pacientai, kurie turi ir tavo mobilųjį numerį, ima staiga visi su panašiais nusiskundimais kreiptis tuo pačiu laiku – sako, kad jaučia pablogėjimą dėl širdies būklės, vargina dažnesni permušimai, krūtinės skausmai, sunkiau sureguliuoti kraujo spaudimą. Ir tada klausiu savęs, kodėl žmogus neieškojo pagalbos praėjusius du mėnesius, o kreipiasi visi kelių dienų laikotarpiu? Taigi turbūt ne veltui kai kuriose orų programėlėse yra išskiriamas ir geomagnetinio lauko aktyvumas, į ką žmonės irgi turėtų atkreipti dėmesį“, – pastebėjo kardiologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pasiruošti?

Pašnekovė pabrėžė, kad sustiprėjus geomagnetinėms audroms patariama laikytis sveikos gyvensenos principų – stengtis valgyti sveiką, visavertį maistą mažesnėmis porcijomis, vengti sunkaus, kepto, sūdyto, aštraus maisto. Svarbu suvartoti pakankamai skysčių, vengti nesaikingo alkoholio vartojimo.

„Vis tai labai svarbu, nes padeda sumažinti neigiamą magnetinio lauko poveikį. Ne mažiau, aišku, svarbu gerai išsimiegoti, vengti didelio streso. Iš esmės reikia imtis viso to, ką galime pakeisti patys“, – patarė O. Dobilienė. 

Jau sergantiems pacientams svarbu nenutraukti vartojamų medikamentų, atkreipti dėmesį į padidėjusį kraujo spaudimą ir jį koreguoti.

REKLAMA

„Svarbu nenumoti ranka, jei žmogus negerai pasijuto, atsirado širdies permušimai, širdies ritmo sutrikimai. Ir čia ne tik apie medikamentus galima kalbėti, reikia nepamiršti ir to, kad neturi būti kalio, magnio, elektrolitų trūkumo. Tai ypač svarbu vasarą, kai žmogus šiuo elementus išprakaituoja ir neatstato reikiamo jų kiekio tai gali paūminti širdies ritmo sutrikimus ir pabloginti bendrą būklę“, – pridūrė kardiologė. 

Viskas priklauso nuo žmogaus jautrumo

„Vilnius Tech“ fotoelektros technologijų laboratorijos vadovas profesorius Artūras Jukna portalui tv3.lt pasakojo, kad pagrindinė priežastis, kodėl dalis žmonių jaučia šių audrų poveikį, yra magnetinio lauko pokytis. 

REKLAMA

„Žmogus yra sudarytas iš magnetinių dalelių, pavyzdžiui, žmogaus organizme, kraujyje yra geležies dalelių, tai jos gali įsimagnetinti ir, be abejo, magnetinę sąveiką sustiprinti arba susilpninti, priklausomai nuo to, kokio tos dalelės yra įmagnetėjimo. Turint mintyje, kad žmogus yra kaip tam tikra magnetinių dalelių visuma sąveikauja su išoriniu magnetiniu lauku, galima tikėtis, kad bus kažkoks poveikis jo organizmui“, – aiškino mokslininkas. 

Pasak jo, tą poveikį nervų sistema, smegenys gali interpretuoti įvairiai, tai priklauso nuo žmogaus jautrumo – vieni esame labai jautrūs, o kiti nelabai.

A. Jukna pasakojo, kad itin jautrūs žmonės tam tikrus simptomus ir sveikatos pablogėjimą pradeda jausti dar kelios dienos iki magnetinės audros pradžios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apgaulinga reakcija

Pašnekovo manymu, iš esmės magnetinio lauko pasikeitimo poveikis visiems gali būti vienodas, bet tas pojūtis gali būti interpretuojamas skirtingai.

„Aš esu fizikas ir toliau nuo medicininės terpės, bet aš pats mačiau ir atsiliepimų pačių įvairiausių, ir teko bendrauti su žmonėmis, kurie apliepia tą poveikį. Jis pasireiškia ne tik nervų sistemos sutrikimais, bet ir fiziniu, pavyzdžiui, nugaros ar kokio raumens skausmu. Bet tai gali būti apgaulinga reakcija mūsų smegenų, kurios kontroliuoja kūną, reakcija“, – pastebėjo mokslininkas.

Anot jo, smegenys taip pat galima įsivaizduoti kaip tam tikrą cheminę terpę, kur vyksta cheminės reakcijos ir kartu informacijos pasikeitimas elektriniais impulsais tarp neuroninių elementų. 

REKLAMA

„Tai jei aš tokią sistemą veikiu išoriniu magnetiniu lauku, gali atsirasti kažkokios „klaidos“ – tiek ląstelių „bendravimo“, tiek komandų, kurios yra smegenų siunčiamos į žmogaus organus. Taigi ir žmogaus reakcija gali būti labai įvairi. Ir iš tikrųjų gali būti taip, kad smegenys siunčia signalą, kad mums kažką skauda, bet iš tikro neskauda. 

Taigi klaidinga informacija gali būti klaidingai interpretuojama. Kadangi žmonės yra skirtingo jautrumo ir ta pojūčių skalė yra šiek pastumta kiek žemiau tos vidutinės jautrumo skalės, tuomet ta interpretacija gali būti visiškai kitokia, kurių skalė pastumta į didesnio atsparumo sritį. Akivaizdu, kad bent jau fizikiniu požiūriu tai būtų galima suprasti ir paaiškinti“, – dėstė A. Jukna. 

REKLAMA

Kodėl kyla magnetinė audra?

Mokslininkas kartu atkreipė dėmesį, kad neretai magnetinė audra suvokiama vien kaip saulės „išspjauto“ žybsnio pasekmė.

„Yra dvi sistemos, kurios gali sąlygoti tokias magnetines audras. Viena jų būtų Saulė kaip sistema: ji išspinduliuoja elektromagnetines bangas ir atsiranda vadinamieji protuberantai, plazmos liežuvių išmetimai. Tai to rezultatas ir yra labai stiprus magnetinis laukas. Pasiekęs žemės magnetinį lauką ir su juo sąveikaudamas jis pakeičia jo stiprumą.

Tačiau kartu su saule yra ir kosminė spinduliuotė. Ir dar Vilniaus Gedimino technikos universiteto fizikos katedroje buvo tokie prietaisai, kurie matavo kosminę spinduliuotę, kaip ji keičiasi. Ir įdomiausia tą daryti, kai Saulė yra Žemės šešėlyje, mat tuomet ji pasireiškia stipriau ir galima įvertinti, kiek ji yra stipri, lyginant su Saulės spinduliuote“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkas pasakojo, kad kosminė spinduliuotė atkeliauja į viršutinius atmosferos sluoksnius ir labai stipriai smūgiuoja deguonies ir azoto molekules, jas suskaldo ir tuomet atsiranda įvairūs junginiai. 

„Idėja tokia, kad tokio smūgio metu atsiranda jonai, jonizuotos dalelės, vėjus jas išnešiojus atsiranda srovės tekėjimas ir to rezultatas – magnetinis laukas, kuris vėlgi sąveikauja su Žemės magnetiniu lauku. Taigi yra daug aspektų, į ką reikia atsižvelgti, tad kai kalbame apie magnetinę audrą, jos šaltinis nėra vienareikšmis. 

Kita vertus, jei skirtingų šaltinių laukai yra priešingi, jie vienas kitą kompensuoja ir tai reiškia, kad žmogus nieko nepajaučia. Taigi audra gali vykti, bet aš jos galiu nepastebėti. Ir atvirkščiai – jei visi reiškiniai susiveda ir gaunama tam tikra superpozicija, kada poveikis sustiprėja, matoma, kad išorinis magnetinis laukas labai pasikeitęs ir galima spręsti, kad tai yra magnetinis audros rezultatas“, – dėstė A. Jukna.

Kiek gali tu magnetu audru buti jau uzkniso
kas dieną audros
Praeitą savaitę staiga ritmas šoktelėjo iki 188,tai tikrai turbūt dėl magnetinės audros,bet išgėrus vaistų po valandos jau buvo geriau.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų