REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialistai su nerimu konstatuoja, kad šalyje jau prasidėjo vidinis Delta koronaviruso atmainos plitimas. Nors kol kas nėra duomenų apie didesnį mirštamumą nuo šios atmainos, jos plitimo greitis yra gerokai didesnis.

Specialistai su nerimu konstatuoja, kad šalyje jau prasidėjo vidinis Delta koronaviruso atmainos plitimas. Nors kol kas nėra duomenų apie didesnį mirštamumą nuo šios atmainos, jos plitimo greitis yra gerokai didesnis.

REKLAMA

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, daugiau kaip pusė Lietuvoje registruotų Delta koronaviruso atmainos atvejų yra vietinio plitimo. Tai reiškia, kad didesnė žmonių dalis nurodo nekeliavę užsienyje ir nebendravę su iš užsienio grįžusiais asmenimis. 

Tai, kad šalyje nustatoma vis daugiau COVID-19 atvejų ir daugėja savivaldybių, kurios iš žalios epidemiologinės zonos pereina į geltoną ir raudoną, specialistai laikytų būtent Delta atmainos „nuopelnu“.

Greičiau dauginasi nosies gleivinėje

Kaip nurodė užkrečiamųjų ligų specialistas prof. Saulius Čaplinskas, viruso plitimo savybės siejasi su tuo, kad jis greičiau patenka ir yra efektyviau reprodukuojamas nosies gleivinėje. 

REKLAMA
REKLAMA

„Taigi automatiškai jis greičiau išskiriamas į aplinką ir po truputį pradeda greičiau plisti ir tampa vyraujančiu. Dėl to, kad virusas greičiau dauginasi nosies gleivinėje, jam nebūtina leistis žemiau kvėpavimo takais. Taigi žmonės virusą išskiria greičiau ir daugiau“, – aiškino jis.

REKLAMA

Kaip aptardamas naujausius tyrimus nurodė Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas, Nepriklausomos ekspertų patariamosios tarybos narys dr. Marius Strioga, užsikrėtusiems delta atmaina (lyginant su užsikrėtusiais originaliąja viruso atmaina) infekcijos aptikimo metu (atliekant PGR tyrimą), jų burnaryklėje nustatoma apie 1000 kartų didesnė viruso dalelių koncentracija.

„Tai reiškia, kad yra daug didesnė tikimybė nuo infekuotojo užsikrėsti, ir tam reikia mažesnės trukmės kontakto“, – pridūrė jis.

Dar viena savybė – virusas aptinkamas ir pradedamas platinti anksčiau, t. y. praėjus trumpesniam laiko tarpui nuo užsikrėtimo momento. Tai reiškia, kad siekiant kontroliuoti infekcijos plitimą, reikia kuo anksčiau identifikuoti ir izoliuoti buvusius kontaktus.

REKLAMA
REKLAMA

Šiais pastebėjimais specialistas socialiniame tinkle pasidalino nurodydamas Kinijoje atlikto tyrimo rezultatais.

Kaip nurodė M. Strioga, manoma, kad didesnį delta atmainos užkrečiamumą (intensyvesnį plitimą) lemia tiek gebėjimas efektyviau patekti į ląsteles (dėl mutacijų S baltyme, kurį virusas naudoja tarsi raktą mūsų ląstelių spynų atrakinimui), tiek intensyvesnis dauginimasis infekuotose ląstelėse.

Delta koronaviruso atmaina – jaunų žmonių liga? 

Paklaustas, kaip vertina vis pasigirstančius teiginius, kad Delta atmainai labiau yra imlūs jaunesni žmonės, S. Čaplinskas pateikė kelis galimus paaiškinimus.  

„Tai atitinkamai daugiau siejasi su tai, kad vyresnių žmonių daugiau yra paskiepytų. Kitas dalykas, jauni žmonės vis tik daugiau bendrauja, daugiau juda, kontaktuoja, tai dėl to pastebima, kad užsikrečia daugiau jaunų žmonių“, – kalbėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia profesorius pateikė ir Izraelio pavyzdį, kur vėl stebimas naujų COVID-19 atvejų augimas, nors ligoninių apkrovai tai kol kas neatsiliepia.

„Jei kalbėtume apie Izraelį, kur 20-mečių yra paskiepyta daug mažiau nei vyresnių žmonių, ši Delta atmaina sutinkama gerokai dažniau“, – sakė S. Čaplinskas.

Klinikiniai simptomai kitokie

Pašnekovas kartu pastebėjo, kad, kalbant apie Delta atmainą, kiek kitokie minimi ir infekcijos klinikiniai simptomai.

„Yra pastebėta, kad, vis tik panašu, jog Delta atmainai daugiau būdinga netradicinė kovidui simptomatika, o daugiau primenanti stiprų peršalimą. Taigi ir lydėti gali daugiau ne gripui, o paragripui, peršalimui būdinga  sloga. Taigi ypač artėjant peršalimo ligų sezonui reikia į tai atkreipti dėmesį. Žmonės gali galvoti, kad tai yra peršalimas ar gripas, o čia gali būti Delta atmainos kovidas“, – pabrėžė S. Čaplinskas.

REKLAMA

Anot jo, kai anksčiau buvo kalbama apie skonio, uoslės praradimą, kas būtų kaip įprastas kovido simptomas, delta atmainos atveju tai pasitaiko rečiau.

„Galvos, gerklės skausmas, sloga, karščiavimas – daugiau būdingi šitie dalykai būdingi“, – sakė jis.

Užkrečiamųjų ligų specialistas kartu atkreipė dėmesį, kad nors pasirodo duomenų, kad Škotijoje ši atmaina lyg sukelia sunkesnė ligos eigą, to dar yra per mažai daryti didesnius apibendrinimus.

„Bet akivaizdu, kad Delta atmainos plitimo spartumas ir užkrečiamumas yra didesnis“, – sakė S. Čaplinskas.

Portalas tv3.lt primena rašęs, kaip Delta atmaina veikia skiepytus ir neskiepytus žmones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų